Ana Sayfa / Konser / Zorlu Holding’den çocuklara özel yaratıcı yazarlık eğitimi

Zorlu Holding’den çocuklara özel yaratıcı yazarlık eğitimi

 

Zorlu Tüm ortaklık, evlatların hayal enerjisini harekete geçirmek ve kabiliyetlerini ortaya çıkarmak amacıyla başlatmış olduğu “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasında dereceye giren çocuklar için yaratıcı yazarlık eğitimi düzenliyor.

Tüm faaliyetlerinde cemiyet için ortak bir kıymet yaratma düşüncesi ile hareket eden Zorlu Tüm ortaklık, geleceğin teminatı olan çocuklar ve gençleri değişik platformlar vesilesiyle desteklemeyi sürdürüyor. Bu anlayış doğrultusunda evlatların hayal enerjisini harekete geçirmek ve kabiliyetlerini ortaya çıkarmak amacıyla Zorlu Tüm ortaklık tarafınca başlatılan “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasında dereceye giren çocuklar Zorlu Tüm ortaklık’in düzenlemiş olduğu “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”nde bir araya geliyor.

Çocuk edebiyatının önde gelen adları Süleyman Bulut ve Renan Özdemir tarafınca verilecek eğitimlerde, yazmanın temel detayları, yazmayı besleyen unsurlar ve yaratıcı yaklaşımlar işlenecek.

Çocuklar bu eğitimle hikâye yazma kabiliyetlerini geliştirecek

27-28 Ocak tarihlerinde 2 gün süresince sürecek “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”nde evlatların yaratıcı yazarlık ve hikâye yazımı mevzusunda temel becerileri kazanmaları hedefleniyor. Çocuklar düzenlenecek bu eğitim ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, vaka örgüsünün yapılandırılması ve yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazmayı öğrenecekler.

Çocuk edebiyatının önde gelen adları Süleyman Bulut ve Renan Özdemir tarafınca verilecek eğitimlerde, yazmanın temel detayları, yazmayı besleyen unsurlar ve yaratıcı yaklaşımlar işlenecek.

Eğitimlerin ilk gününde Süleyman Bulut, Türkçeyi doğru kullanmak, yazım kuralları, öyküde vaka nedir, vaka örgüsü iyi mi yapılır, karakterler iyi mi yaratılır mevzularında bilgilerini çocuklarla paylaşacak. Eğitimlerin ikinci gününde ise Renan Özdemir eşliğinde, okuma, gözlem ve belleğin yazmadaki önemi ile daha akıcı yazma mevzusunda ipuçları verilecek.

Türkiye’de bir ilk: Evlatların hayalleri tiyatro sahnesinde

“Bir Hayal Bir Oyun” projesi ile Türkiye’de ilk kez bir çocuğun değindiği hikâye, tiyatro oyununa dönüştürülüyor. Projeye üçüncü yada dördüncü sınıfta okuyan öğrenciler kendi hayal güçleriyle yazdıkları hikâyelerle katılıyor. Alanında uzman jüri üyeleri tarafınca meydana getirilen değerlendirme ile seçilen yaratı, tiyatro yazarları tarafınca senaryolaştırılarak bir tiyatro oyununa dönüştürülüyor. Hikâyenin yazarı olan çocuk, hikâyenin oyunlaştırılma sürecine de dâhil olarak, hayallerinin bir tiyatro oyununa dönüşmesini deneyimliyor. Oyunu üniversite öğrencileri sahneye koyarken hem de oyunun kostüm ve dekor tasarımlarını da gerçekleştiriyorlar.

Dereceye giren ilk 10 yaratı için bir öykü kitabı hazırlanıyor

“Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasında dereceye giren ilk 3 esere verilen para ödülünün yanı sıra jüri değerlendirmesi esnasında ilk 10’da yer edinen hikâyenin sahipleri “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılma hakkı elde ediyor. Hikâye yazarlığını sevdirerek evlatları sanata yönlendirmek ve kabiliyetlerini görmelerini sağlamanın hedeflendiği eğitimler sonrasında çocuklara katılım sertifikaları veriliyor. İlk 10 hikâye bir kitapta toplanarak, Dünya Tiyatro Günü’nde seyircilere armağan ediliyor

Bu senenin birincisi ‘Hayal Çalan Cadı’ Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek

Bu yıl düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’nda birinci olan Hayal Çalan Cadı adlı yaratı, tiyatro oyununa dönüştürülerek Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan amatör bir tiyatro ekibi tarafınca Dünya Tiyatro Günü’nde Zorlu PSM’de sahnelenecek.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir