Ana Sayfa / Spor / Yüzme Teknikleri Neler?

Yüzme Teknikleri Neler?

Yüzme Teknikleri Neler?

Yüzme Teknikleri Nelerdir?

 

Sıhhat için oldukça sayıda faydası olan yüzme her yaştan insan için uygun bir spordur.

Kalp sağlığını korur. Diyabet riskini azaltır.

Mühim oranda kalori yakmayı sağlar.

Öteki sporların aksine fizyolojik rahatsızlıklar ve gebelik şeklinde hususi durumlar için önerilir.

Eklem ve kemik sağlığından şikâyeti olanların öteki pek oldukça spordan uzak durması gerekirken yüzmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Yüzerken omurga üstündeki yük azalarak kas ve eklemlerin daha iyi emek harcaması sağlanır.

Yüzme teknikleri nedir?

  • Özgür yoldam yüzme: En seri yüzme tekniğidir. Yüzme aksiyonu kulaçlar ve ayak vuruşlarıyla gerçekleşir. Kol öne doğru atılırken eş zamanlı olarak ayaklar çırpılır. Kolların hareketi esnasında vücut sağa ve sola çevrilerek nefes alınır. Dönme esnasında başı beden ile birlikte çevirmek kolaylık sağlar.
  • Sırtüstü yüzme tekniği: Oldukça artistik ve keyifli bir yüzme stilidir. Öteki stillerin aksine yalnız bu pozisyonda yüzerken baş durağan(durgun) kalır. Sırtüstü yüzerken baş hep suyun haricinde kaldığından nefes almada sorun yaşanmaz. Kol ve bacakların durumu özgür yüzme tekniğinin ters pozisyonundadır. Yüzerken gidilen yön belirleme edilemediğinden dikkatli olmak gerekir.
  • Kurbağa stili yüzme tekniği: Sofistike bir yüzme tekniğidir. Kurbağaların yüzme şekline benzetildiği için bu adla anılır. Yüzme stilleri içinde en ağır gidişat isteyen tekniktir. Özgür ve sırtüstü yüzmeden değişik olarak bacaklar ve kollar daireler çizer. Ayak vuruşları önemlidir. Kulaçların bütünüyle suyun içinde hareket etmiş olduğu yoldam olarak dikkat çeker. Ayaklar suyun üzerine asla çıkmaz. Baş hariç tüm vücut hep suyun içindedir. Burun ve kulağa su kaçma riski nerdeyse asla yoktur.
  • Kelebek stili: Güzel duyu bir yüzme tekniğidir. Kelebeklerin kanat çırpmasını çağrıştırdığı için bu isimle anlatılır. Yüksek performans gerektirir. Kişinin kendi başına kelebek stili yüzmeyi öğrenmesi oldukça zor olsa gerek. Kuvvetli kollar ister. Kas kuvveti de belirli bir seviyede olmalıdır. Baş hep öne doğru eğik tutulur. Nefes alma işlemi de baş eğikken yapılır. Kelebek stili yüzmeyi kavrayabilmek için ilkin öteki stillerin başarıyla uygulanması gerekir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir