Ana Sayfa / Spor / Yürüyüş Malzemeleri

Yürüyüş Malzemeleri

Yürüyüş Malzemeleri

Yürüyüş Malzemeleri

Sıhhat Bakanlığı’nın önerisine nazaran yürüyüş haftada 5 gün minimum 30 dakika yapılması ihtiyaç duyulan fizyolojik bir aktivitedir. Yürüyüş esnasında birçok kas grubu çalışır ve vücuda dayanıklılık, fazla yağlardan kurtulma ve güç kazandırır. Günümüzde parklarda, yeşil alanlarsa ve doğada yürüyüş yapılabilmektedir. Peki yürüyüş yapılırken hangi malzemeleri yanımızda bulundurmalıyız?

Yürüyüş, günümüz hastalıklarına iyi gelen bir spor aktivitesidir. Çağımızda hareketsizlikten dolayı yaygınlaşan birçok hastalık bulunmaktadır. Bunların başlangıcında da aşırı kiloluluk gelir. Yürüyüş obeziteye karşı açılacak en büyük savaşlardan biridir. Yürüyüşün doğru ve sonuca götürebilir olarak yapılabilmesi için yürüyüş yapacağımız bölge ve malzemeleri iyi seçmemiz gerekir.

Yürüyüş Malzemeleri

Su: Fizyolojik aktivitelerde yaşanacak su kaybını gidermek için yürüşlerde yanınızda su bulundurmalısınız. Yanınıza alacağınız su miktarı hava durumu ve buna bağlı kaybedilecek su kaybı ile oranlı olmalıdır.

Yürüyüş Giysileri ve Ayakkabısı: Yürüyüş giysileri, yürüyüş tiplerine nazaran değişmektedir. Sıcak bir havada yürüyüş yapabilmek için daha ince, hava geçirebilen, teri emen giysiler tercih etmeli ve kesinlikle güneş gözlüğü ve şapka bulundurulmalıdır. Tabiat yürüyüşü şu demek oluyor ki trekking meydana getirecek kişiler değişebilen hava şartlarına uyum sağlayabilen, düzgüsel pantolonlara nazaran daha çok cebi bulunan,

dayanıklı ve hava şartlarına uygun seçim yapmalıdır. Dağ ilerlemesinde bulunacak kişiler sıcaklığı içinde tutan montların yanısıra rüzgar geçirmeyen özelliğe haiz olan giysiler giymelidir. Yürüyüşün en temel malzemelerinden biri de yürüyüş ayakkabılarıdır. Yürüyüş ayakkabıları dağ yürüyüşü yada düzgüsel yürüyüşe göre farklılık gösterir. Yürüyüş türünüze nazaran hava özelliklerine haiz olan ayakkabılardan seçebilirsiniz.

Sırt Çantası: Yürüyüşün türüne nazaran seçeceğiniz hafifçe bir sırt çantası yürüyüş sırası ve sonrasında size destek olacaktır. Yanınıza alacağınız su, havlu, yedek giysiler, harita, telefon ve eşyalar çanta aracılığı ile muhafaza edilebilir. Ek olarak trekking ve dağ ilerlemesinde bu çanta daha detaylı hazırlanmalıdır.

Saat: Saat yürüşlerin vazgeçilmezidir. Bazı yürüyüşler belli süre aralıkları içinde yapılmaktadır. Yürüyüş molaları ve bitişini ayarlamanız için saat bulundurmanız önerilir.

Adımsayar: Yürüyüşler belli bir süre aralığı ile gerçekleşebildiği benzer biçimde adım sayısına nazaran de yapılabilir. Bazı adımsayarların süre, kalori hesaplama benzer biçimde özellikleri de vardır.

Aksesuarlar: Yürüyüş yaptığınız hava durumuna nazaran çorap, eldiven, bere benzer biçimde aksesuarlar bulundurabilirsiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir