Ana Sayfa / Kitaplar / YEVGENİ ZAMYATİN BİZ ROMANININ ÖZETİ

YEVGENİ ZAMYATİN BİZ ROMANININ ÖZETİ

Rus yazar Yevgeni Zamyatin’in en malum romanı Biz, Zeplin Kitap’tan çıktı. Distopik geleceği mevzu alan, çoğunlukla totaliter ve özgür istemi kısıtlayan, yok eden iktidarları betimleyen romanların ilk örneği kabul edilen Biz, en gelişmiş sistemin bile daha iyi bir alternatifi olduğu iddiasını kendisine temel alıyor.

George Orwell, Aldoux Huxley ve daha birçok yazara esin vermiş olan Biz‘de, Velinimet’in yönettiği Tek Devlet adlı bir yapıyla karşılaşırız. Tek Devlet’te bireyler yoktur, sayılar vardır. Yaşam kusursuz eşitlikteki bir denklem şeklinde, matematiksel bir kesinlikle sürmektedir. İnsanların ilkel tutku ve güdüleri bastırılmıştır. Doğaya bile boyun eğdirilmiş ve Tabiat, Yeşil Duvar’ın ardına sürülmüştür. Artık ulaşılacak tek bir hedef kalmıştır: Uzay. Bu hedef de İntegral adlı uzay gemisinin yapılmasıyla beraber ulaşılır olacaktır.

İntegral’in baş mimarı olan D-503, fırlatmaya günler kala fikirlerini kaydetmeye karar verir ve bir günlük tutmaya adım atar. Güzel I-330’la karşılaşması ise her şeyi tamamen değiştirir: D-503 zaman içinde hem Tek Devlet’i hem de kendini sorgulamaya adım atar, şu sebeple eskilerin ‘ruh’ söylediği şeyi keşfetmiş ve hayal enerjisini kullanmıştır. Hayal gücü Tek Devlet’te bir hastalık çeşididir. 26. yüzyılda geçen Biz klasik bir distopya romanı olmasının yanında, bir sistem eleştirisi ve bireysel özgürlük bildirisidir.biz

“Ve mutluluk… Nedir mutluluk? Arzularımız bizlere acı veren şeyler değil mi? Ve hiçbir arzunun kalmaması mutluluktur, değil mi? Mutluluğun önüne bir artı işareti koymak ne kadar aptalca! Ne büyük bir hata! Gerçek mutluluğun başına kesinlikle fakat kesinlikle bir eksi konulmalı, tanrısal bir eksi…”

ÜLKESİNDE 1988’DE BASILDI

Vikipedi’de ise Biz‘le ilgili olarak şöyleki deniliyor: 1920 senesinde kaleme alınan yapıt yazarın ülkesinde sadece 1988 senesinde yayımlanmıştır. Romanın kurgusu, toplumcu bir devrimin arkasından 26. yüzyılda geçmektedir ve kendisini örnek alan öteki romanlar şeklinde eserde de distopik bir atmosfer mevcuttur. Romanda insan doğadan ve kendi benliğinden koparılmış, Biz haline getirilerek toplumun bayağı bir parçası halini almıştır. Öyleki artık adlar kullanılmamakta, en üstün bilim olan matematikten yararlanılarak her yurttaş bir sayı ile anılmaktadır. Saydam cam duvarlar içinde yaşayan yurttaşların her anı sistem tarafınca denetlenmekte, adam ve dişi sayılar bir tek sistemin izin verdiği çiftleşme anlarında bir perde ile dış dünyadan ayrılabilmektedirler. Cemiyet gelişmiş, bilim ilerlemiş, dünya dışına seyahat yapmak bile mümkün olmuştur. Sadece tanımlanan dünya bir ütopya değil, kara, karanlık bir ütopyadır.

Biz, distopik geleceği mevzu alan, çoğunlukla totaliter ve özgür istemi kısıtlayan, yok eden iktidarları betimleyen romanların ilk örneğidir. Roman en gelişmiş sistemin bile daha iyi bir alternatifi olduğu iddiasını kendisine temel almıştır.

1924’TE İNGİLTERE’DE YAYINLANDI

Sovyetler Birliği’nde 1921 senesinde yasaklanmış olan romanın İngilizce tercümesi 1924 senesinde İngiltere’de yayımlanmıştır. Bu yapıt ilk anti-ütopyacı (ütopya karşıtı) romanlardandır; Aldous Huxley’in Yürekli Yeni Dünya (Brave New World) ile George Orwell’ın 1984 adlı romanlarına esin deposu olmuştur.

Distopik bir geleceği mevzu alan romanda, hikâye baş kahraman “D-530″un ağzından bir tür günlük şeklinde anlatılır. Romandaki `günlük` biçimindeki ifade, kahramanların isim yerine ürün koduna benzer kodlarla isimlendirilmesi ve genel anti-ütopyacı tutum daha sonraları birçok romanda kullanılacak ve roman birçok distopya temalı romana öncü olacaktır. Distopik bir hiciv olan romanda birçok hususi ve değişik detay göze çarpar. Bunlara örnek olarak romanda evlerin saydam materyallerden yapılmasını verebiliriz. Buna gore hepimiz her an görülebilir.

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir