Ana Sayfa / Biyografi / Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio Hayatı Biyografisi Yaşam Öyküsü

Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio Hayatı Biyografisi Yaşam Öyküsü

Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio kimdir nerede dünyaya geldi hangi ülkenin vatandaşı?

 

Yeni Papa Jorge Mario Bergoglio kaç yaşlarında? doğum zamanı ve burcu nedir? Yeni Papa nerede okudu ve almış olduğu eğitim hakkında informasyon.

16. Benedictus’un istifasının peşinden bugun (13 Mart 2013) meydana getirilen seçimlerde Arjantinli Kardinal Jorge Mario Bergoglio Hıristiyan aleminin yeni ruhani lideri oldu. Katolik dünyasının yeni lideri, Arjantinli Kardinal Bergoglio1. Francis adını seçti. Bergoglio 1000 senedir Avrupa dışından seçilen ve Latin Amerikalı olan ilk Papa.

İtalyan bir demiryolları işçisinin beş çocuğundan biri olarak 1936 senesinde BuenosAires’te dünyaya gelen Bergoglio, 1958’te kiliseye katılmıştı. Felsefe, psikoloji ve edebiyat eğitimi alan Bergoglio, 1969’da papaz olmuştu.

FRANCİS İSMİ NEREDEN GELİYOR

XVI. Benedict’in istifasının peşinden Katolik dünyasının ruhani lideri seçilen Jorge Mario Bergoglio (Francis), papalık adını 13. yüzyılda Fransisken Tarikatı’nı kuran ve aziz duyuru edilen Assisili Francis’den aldı.

İtalya’nın Umbria bölgesindeki Assisi kentinde 1181 senesinde zengin bir tüccarınoğlu olarak doğan Francis, haiz olduğu her şeyden vazgeçerek İsa Peygamber’in izinden gidip, yoksulluğu ve kolay bir yaşam tarzını benimsemişti.

Francis’in kurduğu Fransisken Tarikatı, 1210 senesinde Papa III. Innocent tarafındanda kabul edilmişti. Francis, 1224 senesinde İsa Peygamber’in çarmıha gerildiğinde almış olduğu yaraların (stigmata) görüldüğü ilk şahıs olarak da tarihe geçmişti.

Yoksulların dostu olarak İtalya’da son aşama sevilen ve saygı duyulan bir azizolan Francis, 1226 senesinde 45 yaşlarında hayata veda etmişti.

Francis, ölümünden 2 yıl sonrasında Papa IX. Gregory tarafınca aziz duyuru edilmişti.Her yıl 4 Ekim, Katolik dünyası tarafınca ”Aziz Francis Günü” olarak kutlanıyor.

CİZVİT KÖKENLİ İLK PAPA

Yeni papa Jorge Mario Bergoglio’nun, ilk Cizvit kökenli papaz olan Francis’in adını almasında, 16. yüzyılda Cizvit tarikatının kurucularından Francis Xavier’in de tesiri olduğu sanılıyor.

İSMİ GİBİ BİR HAYAT YAŞIYOR

Bergoglio da tıpkı adını almış olduğu Assissili Francis benzer biçimde dünya nimetlerine sırt çevirmesiyle tanınıyor.

Latin Amerikalı ilk papa olan 76 yaşındaki Bergoglio, orta-sınıf İtalyan göçmeni bir aileden geliyor. Bergoglio, kendisinden önceki Buenos Aires kardinallerinden değişik olarak son aşama kolay ve mütevazi bir yaşam sürüyor.

Kiliseye otobüsle giden, yemeğini kendisi pişiren ve Buenos Aires’in gecekondumahallelerini sık sık ziyaret eden Bergoglio, kilisenin Hristiyanlığın doktrinleriyle uğraşmak yerine inananlara yardım etmesi gerektiğine inanıyor.

”İsa Peygamber’in cüzamlılarla aynı suda yıkanıp yaşam hanımlarıyla yemekyediğini ne acele unuttunuz. İsa, bizlere kardeşlerimizle kucaklaşmayıöğütlemişti” diyerek Arjantinli din adamlarını eleştiren Bergoglio, din adamlarının aslolan görevinin dışarı çıkıp insanlara İsa’nın öğretilerini yaymak, desteğe gereksinim duyanları kucaklamak bulunduğunu söylemişti.

Bergoglio, 2001 senesinde Buenos Aires Kardinali olduğunda kendisine sunulan köşkte yaşamayı reddetmiş, sobayla ısınan tek göz odasında kalmaya devametmişti.

Arjantin’de 1976’daki darbenin peşinden diktatörlüğünü duyuru eden Jorge Videla’nın iktidarı esnasında ülkedeki Cizvit tarikatının liderliğini yürüten Bergoglio, birçok kişiyi dikta rejiminin elinden kurtarmıştı. Bergoglio, buna rağmen 1977 senesinde kaçırılan ve öldürülen De la Cuadra ailesi üyelerine sırt çevirmekle de suçlanmıştı. Söz mevzusu aileden, kaçırmış olduğu sırada 5 aylık hamile olan genç bir karı, tutsaklık esnasında bir kız evladı dünyaya getirmişti. Genç hanım, çocuğun “fazlaca mühim bir aileye” evlatlık verilmesinin peşinden öldürülmüştü. Bergoglio, 2010 senesinde verdiği ifadede dikta rejimi sona erene kadar çalıntı bebeklerle ilgili hiçbir şey bilmediğini söylemişti.

Bergoglio’nun liderliğindeki Arjantin piskoposları, 2012’de bir izahat yaparakdiktatörlük yıllarında inananları koruyamayan kilise adına özür dilemişti.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir