Ana Sayfa / Kitaplar / YAZARLAR UYDURMANIN İNCELİKLERİNİ ANLATIYOR

YAZARLAR UYDURMANIN İNCELİKLERİNİ ANLATIYOR

Usta kalemlerimize edebiyat dünyamızın geçmişine dair özlemlerini sorsak, sanıyorum alacağımız karşılıkların başına; “Yazarların birbiriyle konuşabilmesi,” yanıtını yerleştiririz. Bu bir sitemdir ve haksız da değildir bu sebeple yazarların, sanatçıların aynı masalarda buluşup birbirlerini besledikleri, değişik verimlere dokundukları günlerden uzağız. Yazı masasının başına hapsolmuş ve kendini çevreye, çevresinde yazılanlara kapatmış bir yazar kuşağı geçiyor önümüzden. Hâl böyleyken bir tek kendi yazdıklarından haberdar olan ve gene bir tek kendi yazdıklarından haber veren bir neslin kitaplarını okuyoruz da denebilir buna. Sadece bu karamsar tablodan birazcık olsun sıyrılmamızı elde eden kımıltılar da olmuyor değil. En yeni ve dikkat çeken örneği ise Hakan Bıçakcı’nın yayına hazırladığı Uydurmanın İncelikleri.

Bir yuvarlak masanın çevresinde buluyoruz kendimizi Uydurmanın İncelikleri’nde. Masanın başlangıcında ise Hakan Bıçakcı oturuyor. Bıçakcı’yı burada masanın patronu ya da “Burada soruları ben sorarım!” diyen kişiden oldukca, yazar arkadaşlarının iyi mi bir yazı evresinden geçerek kitaplarını okurla buluşturduğunu merak eden bir başka yazar olarak görüyoruz bir tek. Kendisi yazarken aklına takılan, kimi toplantılarda okurların yönelttiği, çevresinden gelen eleştirilerin düşündürdüğü soruları yazar arkadaşlarına yöneltiyor Bıçakcı burada ve ortaya da yazının derhal başlangıcında anlatmaya çabaladığım o edebiyat sofrası çıkıyor.

Soruların muhatapları ise Başar Başarır, Doğu Yücel, Fuat Sevimay, Hakan Günday, İsmail Güzelsoy, Jale Sancak, Mahir Ünsal Eriş, Mario Levi, Mine Söğüt, Murat Özyaşar, Müge İplikçi, Nermin Yıldırım, Seray Şahiner ve Yavuz Ekinci…

Edebiyatımızın bugününde mühim yer kaplayan adlar.

EDEBİYAT ÜZERİNE KONUŞABİLMEK

Hakan Bıçakcı, yukarıdaki isimlere yönelttiği sorularıyla yazarların, yazmaya başlamadan ilkin ve yazdıklarını yayımlatma aşamasına kadar geçen süreci mercek altına alıyor. Kişisel sorular da var yöneltilenler içinde, meselenin teknik boyutlarına dokunup muhatabından daha detaylı yanıtlar bekleyen sorular da…

Sadece yöneltilen sual her ne olursa olsun karşı taraftan gelen cevap “samimi” oluyor. Kitaba, bir yuvarlak masa sohbeti havasını da tam olarak bu içtenlik veriyor aslına bakarsanız.

Kimi yazacaklarını öncesinde sahne sahne planlamayı seviyor, kimi kendini yazının içinde kaybetmeyi ve gene yine yazıyla bulmayı, kimi ise bir plan dâhilinde sadece yazının götürmüş olduğu yeri de dikkatsizlik etmeyerek aşama kaydediyor yolunda…

Meşrepler konuşuluyor bu samimi sofrada. Yazı üretiminin değişik aşamaları, Türkçe edebiyatın kuvvetli kalemlerinden nitelikli anlatımlarla ortaya çıkıyor.

Cevaplar içinde yer edinen sayfalarda dünya edebiyatından örnek pasajlar ve kuramsal anlamda destek sağlayacak ipuçları da içeriyor sadece Uydurmanın İncelikleri ile esas gerçekleştirilmek istenen; okurları, sevilmiş olduğu yazarın yazı masalarına doğru bir yolculuğa çıkarmak.

O masada hangi kitaplar duruyor, bu kitapları o yazar iyi mi okuyor, romanı için almış olduğu notları iyi mi der top edip hangi çekmecede saklıyor ve dahası bu notlardan, yeni bir romanı iyi mi yaratıp yayımlanabilir özellikte olduğuna kendilerini iyi mi ikna ediyorlar….

Uydurmanın İncelikleri, işte bu soruların yanıtlarını veriyor. Tam da bundan dolayı yazmak isteyenler için mühim bir kaynak olarak öne çıkıyor.

Yazı sonuna ufak bir not iliştirmekte yarar var.

Hakan Bıçakcı’nın da kitabın önsözünde belirttiği şeklinde; “Bu bir [yanlış kullanımla] ‘yaratıcı yazarlık’ kitabı değil.” Uydurmanın İncelikleri’nde “mutlak doğrular, garantili kurallar, gizli saklı formüller, yararlı bilgiler [de] yok. Yazarların kendilerine özgü yaklaşımları var bir tek.”

Bir yazarla edebiyat üstüne konuşabilmenin güzel bir yolu bu bağlamda Uydurmanın İncelikleri.

 

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kitap/873277/Kurmaca_uzerine_kisisel_yaklasimlar___Uydurmanin_incelikleri_.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir