Ana Sayfa / Kitaplar / Yaşar Kemal’den Çocuklar İnsandır

Yaşar Kemal’den Çocuklar İnsandır

Yaşar Kemal’in “Fazlaca iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevmezdim” söylediği kitap, şimdi Yapı Kredi Yayınları tarafınca ‘Çocuklar İnsandır’ başlıklı hususi bir baskıyla okurla buluşuyor… 1975’te, Cumhuriyet gazetesinde Ara Güler’in fotoğrafları ve Turhan Selçuk’un çizimleriyle piyasaya sürülen ve 1978’de Allahın Askerleri adıyla kitaplaşan bu röportaj dizisi, şimdi gazetedeki emsalsiz sunumuyla basılıyor. Yapı Kredi Yayınları’nın 4000. başlık kitabı olma hususi durumunu de taşıyan Çocuklar İnsandır, savaş, açlık ve yoksullukla yoğrulmuş dünyamızda acılarla büyüyen minik insanları ve onların minik omuzlarındaki büyük yükleri konu alıyor.

Bugüne dek 2 milyonun üstünde kitap basan Yapı Kredi Yayınları, bugün başlık sayısında 4000.  kitabına ulaşarak Türkiye için ulaşılması zor bir rekora imza attı. Edebiyat, şiir, felsefe, sanat, tarih, kent monografileri ve çocuk edebiyatı şeklinde alanlarda yoğunlaşan gösterim etkinliğiyle Yapı Kredi Yayınları; Sanat Dünyamız, Cogito ve Kitap-lık dergileriyle de sanat, felsefe, edebiyat ve çizgi roman alanlarında mühim bir boşluğu dolduruyor. 2000. başlık kitabı İbn Battûta Seyahatnâmesi, 3000. başlık kitabı  Kazım Karabekir’in Günlükleri olan Yapı Kredi Yayınları, 4000. başlık kitabı olarak büyük usta Yaşar Kemal’in Çocuklar İnsandır’ını seçti.

Yaşar Kemal, 1975 senesinde İstanbul’un sokak çocuklarını bir röportaj serisiyle anlatmıştı. Surların altında, çamurun içinde, karanlık sokaklarda masalları vardı bu evlatların. Büyük Usta’ya “Kaç Yaşar Amca, karanlık kavuşuyor” diyen evlatların masalında ‘çocuk-büyük eşitliğini’ getirecek ve kendilerini kurtaracak bir devrim bekleniyordu. Aradan 38 yıl geçti. Türkiye, İstanbul, tüm sokaklar değişti fakat bekledikleri devrim gelmeyen sokak evlatları hep orada kaldı, sayıları arttı. Büyük ustanın da söylediği şeklinde “Dünyanın bir ucunda kaldı o çocuklar”…cocuklar insandır kapak
Gazetedeki tefrikasına uygun olarak ve Turhan Selçuk’un çizimleri ve Ara Güler’in arşivde bulunabilen fotoğraflarıyla beraber ilk kez piyasaya sürülen Çocuklar İnsandır, sadece oldukca usta bir yazarın öngörüsü ve sezgisiyle kaleme alınabilecek röportajları bir araya getiriyor. Yapı Kredi Yayınları’nın 4000. başlık kitabı olma hususi durumunu de taşıyan bu hususi baskıda ek olarak 13 Eylül 1975 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde piyasaya sürülen, Kemal Özer’in Yaşar Kemal’le yapmış olduğu “Niçin çocuklar insandır?” başlıklı röportaja da yer veriliyor.
İnsan, evrende gövdesi kadar değil gönlü kadar yer kaplar

Kemal’in, 1970’lerde sokak çocuklarıyla yapmış olduğu röportajların bir araya getirilmiş olduğu bu kitap, röportajın ne kadar çarpıcı bir yazınsal tür bulunduğunu göstermesi bakımından mühim bir örnekti… Ayakkabı boyacılarının, yankesicilerin, hırsızların, katillerin, kaçakçıların, surların dibinde balçık içinde yaşayanların, kendi gölgesinden bile korkanların ve gözüpeklerin; müthiş bir yoksulluğun, itilmişliğin, ötelenmişliğin ayna şeklinde parladığı hazin ve sarsıcı bir kitaptı bu. Florya’dan Balat’a, Sirkeci’den Dolapdere’ye uzanan bir başka İstanbul sureti. Zilo’su, Selim’i, Muhterem Yoğuntaş’ı ve daha nicesiyle, Yaşar Kemal’in kaleminden unutulmamaya mühürlenen hayatlar…

Peki, bir balık tutmak için bin balığı öldüren, küçücük bir toprak parçası için koskoca ormanı yakmaktan çekinmeyen bir toplumda bu  hikâyelerin ne önemi olacaktı? Kemal Özer’in kendisiyle yapmış olduğu bir röportajda belirttiği şeklinde, Yaşar Kemal bu toplumda bile bu evlatların kurtarılabileceğine inanır. Kendilerini bir “devrim”in kurtaracağına inanan, “devrim”in “çocuk ve büyük eşitliği” bulunduğunu düşünen tüm bu çocuklar, ustanın deyişiyle “minimum bizim kadar ciddi adamlardır”.

gorsel1Kemal Özer’in 1975 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde Yaşar Kemal’le yapmış olduğu röportajda Yaşar  Kemal, yaşamış olduğu bir vakası şöyleki anlatır: “Bir akşam Menekşeden yukarı çıkıyorum. Menekşe, benim evin orda gecekondu mahallesi. Bir çocuk geliyor karşıdan, beş yaşlarında. Ansızın yanıma geldi. ‘Kaç Yaşar amca’ dedi.‘Niye kaçayım?’ dedim. ‘Kaç karanlık kavuşuyor’ dedi. Çocuk, daha oldukca, düşte yaşıyor. Deneyleri azca olduğundan, bozulmamış olduğundan, özlemlerini gerçek haline, düş haline getiriyor. Ve ben öylesine sevinçliyim ki bu yazdıklarımdan, mesela oldukca iyi bir roman yazsaydım bu kadar sevinmezdim. Bundan dolayı burda verdiklerim, insanoğlunun gerçeğine tüm yaptıklarımdan daha yakın. Öyleki geliyor bana.”

Yaşar Kemal kimdir?

Aslolan adı Kemal Sadık Gökçeli. Van Gölü’ne yakın Ernis (bugün Ünseli) köyünden olan ailesinin Birinci Dünya Savaşı’ndaki Rus işgali yüzünden uzun bir göç süreci sonunda yerleştiği Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Hemite köyünde 1926’da hayata merhaba dedi. Doğum yılı bazı biyografilerde 1923 olarak geçer.

Ortaokulu son derslik öğrencisiyken terk ettikten sonrasında ırgat kâtipliği, ırgatbaşılık, öğretmen vekilliği, kütüphane memurluğu, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük yapmış oldu. 1940’lı yılların başlarında Pertev Naili Boratav, Abidin Dino ve Arif Dino şeklinde sol eğilimli sanatçı ve yazarlarla ilişki kurdu; 17 yaşlarındayken siyasal nedenlerle ilk tutukluluk deneyimini yaşadı. 1943’te bir folklor derlemesi olan ilk kitabı Ağıtlar’ı yayımladı. Askerliğini yaptıktan sonrasında 1946’da gittiği İstanbul’da Fransızlara ilişkin Havagazı Şirketi’nde gaz denetim memuru olarak çalıştı. 1948’de Kadirli’ye döndü, bir süre gene çeltik tarlalarında kontrolörlük, hemen sonra arzuhalcilik yapmış oldu. 1950’de Komünizm propagandası yapmış olduğu iddiasıyla tutuklandı, Kozan cezaevinde yattı. 1951’de salıverildikten sonrasında İstanbul’a gitti, 1951-63 içinde Cumhuriyet gazetesinde Yaşar Kemal imzası ile fıkra ve röportaj yazarı olarak çalıştı. Ayrıca 1952’de ilk öykü kitabı Sarı Sıcak’ı, 1955’te ise bugüne dek kırktan fazla dile çevrilen romanı İnce Memed’i yayımladı. 1962’de girmiş olduğu Türkiye İşçi Partisi’nde genel yönetim kurulu üyeliği, merkez yürütme kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş oldu. Yazıları ve siyasal etkinlikleri dolayısıyla birçok kez kovuşturmaya uğradı. 1967’de haftalık siyasal mecmua Ant’ın kurucuları içinde yer aldı. 1973’te Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kuruluşuna katıldı ve 1974-75 içinde ilk genel başkanlığını üstlendi. 1988’de kurulan PEN Yazarlar Derneği’nin de ilk başkanı oldu. 1995’te Der Spiegel’deki bir yazısı sebebiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılandı, aklandı. Aynı yıl bu kez Index on Censorhip’teki yazısı sebebiyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkûm edildiyse de cezası ertelendi.

Şaşırtıcı imgelemi, insan ruhunun derinliklerini kavrayışı, anlatımının şiirselliğiyle yalnızca Türk romanının değil dünya edebiyatının da önde gelen isimlerinden önde gelen Yaşar Kemal’in yapıtları kırkı aşkın dile çevrilmiştir. Yaşar Kemal, Türkiye’de almış olduğu oldukca sayıda ödülün yanı sıra yurtdışında aralarında Internasyonal Cino del Duca ödülü, Légion d’Honneur nişanı Commandeur payesi, Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres nişanı, Premi Internacional Catalunya, Fransa Cumhuriyeti tarafınca Légion d’Honneur Grand Officier rütbesi, Alman Kitapçılar Birliği Frankfurt Kitap Fuarı Sulh Ödülü’nün de bulunmuş olduğu yirmiyi aşkın ödül, ikisi yurtdışında beşi Türkiye’de olmak suretiyle, yedi fahri doktorluk payesi aldı.

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir