Ana Sayfa / Kitaplar / YAŞAR KEMAL BİR ADA HİKAYESİ KİTAPLARININ ÖZETİ

YAŞAR KEMAL BİR ADA HİKAYESİ KİTAPLARININ ÖZETİ

Yaşar Kemal Bir Ada Hikayesi Özeti – Yaşar Kemal Bir Ada Hikayesi’nde ne konu alıyor? Kitap özeti, mevzusu, kahramanları kimler? Bir Ada Hikayesi kaç cilt? Bir Ada Hikayesi 4 cilt mi?

Yaşar Kemal’in “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” romanı ile başlamış olan, “Karıncanın Su İçtiği” ve “Tanyeri Horozları” kitaplarıyla devam eden Bir Ada Hikayesi dörtlemesi, son kitabı “Çıplak Deniz Çıplak Ada” ile tamamlandı.

Bir Ada Hikâyesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını mevzu alır. Ümit romanın başkahramanıdır. Dörtleme hem bir Yaşar Kemal klasiğidir hem de diliyle, yarattığı kişilerle, yarattığı doğayla Yaşar Kemal’in romancılığında mühim bir yeniliği işaret eder. Yaşar Kemal, mitos yaratıcısıdır… Ağıtların diliyle, kendi örneksiz dilini (hiçbir yazara benzemez ve asla öykünmek edilemez) harmanlamış, çeviride bile yitmeyen anlatısını kurmuştur. Bu dörtlüyse, tarihle destanların kaynaşmasıdır. Yaşar Kemal zamanı roman yazmaz bu dörtlüde, bir tarih var eder.

Çıplak Deniz Çıplak Ada“, Yaşar Kemal’in yerlerinden edilen insanların Ege’de bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarının destansı öyküsü Bir Ada Hikâyesi’nin dördüncü ve son kitabı. Dörtlünün bu son romanında, geçmişin yaraları kapanmaya yüz tutmuş fakat izleri kalmıştır… Ağaefendi’yle Melek Hatun, Poyraz’la Zehra, Ali Hüseyin’le Nesibe muradına erecektir; Lena Ana’nın hasretle yollarını beklediği yitik oğulları da geri dönmüştür fakat balıkçıların reisi Hıristo’nun başına beklenmedik bir vaka gelir.

Karıncanın Su İçtiği, beklemenin ve sabrın romanıdır. Savaştan dönmeyen yakınlarını bekleyen hanımefendilerin, yurduna dönmeyi bekleyen sürgünlerin, denizi bekleyen balıkçıların, aşkı bekleyen yüreklerin sonsuz bir sabırla hayata duydukları inanç, adanın doğasına, insanlarına duyulan sevgiyle aydınlanır.

“Yaşar Kemal’in romanı yırtıcı ve görkemli bir türküye benziyor. Kuvvetli, yalın ve insanı deli eden…”
– Die Weltwoche, (İsviçre)

“Yaşar Kemal büyük bir yazardır. Onun eserlerini okumak, varlıklı kazanımlar elde eden büyük bir serüvendir.”
– Fönstet, (İsveç)

Tanyeri Horozları, yeni bir yaşam kurma çabası, korku, hasret, ümit, sabır ve geçmişin acıları içinde, aşktan ve insan olmaktan duyulan sevincin romanıdır. Denize, adaya, insanlara duydukları aşkın geçmişin acılarıyla gölgelenmesine izin vermeyen, sevdalarını yüreklerinde sır benzer biçimde taşıyan adam benzer biçimde adamlar, hanım benzer biçimde hanımefendiler yüzlerini yeni bir hayata dönerler.

“Yaşar Kemal, yirminci ve yirmi birinci yüzyıl yazınının en büyük romancılarından biridir.”
– Barry Tharaud, (A.B.D.)

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Lozan’da alınan mübadele kararıyla, Rumlar Yunanistan’a gönderilmiş ve savaşlarda yerini yurdunu yitirmiş insanların Ege’deki bu adaya yerleştirilmelerine karar verilmiştir. Adanın kaderi Poyraz Musa’nın gelişiyle değişmiş olur. Adaya sığınan çeşitli kökenlerden insanoğlu, Poyraz Musa’nın desteğiyle yaşadıkları tüm acılara rağmen mutlu ayakta tutarak yeni bir yaşamın filizlerini yeşertirler.

‘Yaşar Kemal modern dünyanın en büyük anlatıcılarından biridir. Onu okumak yaşamın kendisini anlamaktır. O, korkusuz bir kahraman benzer biçimde yazıyor.’
-John Berger-

‘Yaşar Kemal Homeros’tan bu yana gelen en eski gleneksel anlatıcıdır. Başka bir sesi olmayan bir halkın sesidir.’
-Elia Kazan-

‘Yitirdiğimiz ifade geleneğini ne mutlu ki Yaşar Kemal bumuş. Zamanı ve politikayı altüst ederek yirmibeş – otuz yüzyıl sonrasında Yunanlı ozan (Homeros) susmuş ve söz sırası Troyalı ozana (Yaşar Kemal) geçmiştir.’

“Yaşar Kemal’in eseri, büyük bir tuval üstünde her santimine ayrı titizlik gösterilerek hazırlanmış bir tablo gibidir.”

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir