Ana Sayfa / Spor / Yarış Kızağı Nasıl Kullanılır ?

Yarış Kızağı Nasıl Kullanılır ?

Yarış Kızağı Nasıl Kullanılır ?

Yarış Kızağı Nasıl Kullanılır ?

Yarış kızağı pistte kaymaya devam etmiş olduğu sürece frenle uğraşan bir frenci ve sürüşle uğraşan bir sürücünün aynı anda çalışmasına gereksinim duyar. İşlevsel olarak, 1890’da İngiliz tatilcilerinin bu sporu ilk buluşundan beri pek bir şey değişmedi. Fakat kızak yarışçıları şuanda bir tek hanım ve adam takımlarda iki ve dört şahıs olarak yarışıyorlar. Yarış kızağı fiberglas bir beden altına demir bir şasi inşa edilerek yapılmış, önüne oynar türde bir parça, arkasına ise durağan(durgun) bir parça eklenmiştir. Yarış kızakları 150 km/s hıza kadar ulaşabilmektedir.

Malzemeler

  • Frenleyici
  • Sürüklemek için yanlarda iki şahıs (isteğe bağlı)
  • Yarış Kızağı
  • Parkur

Yapılacaklar:

  1. Buz parkurunda en yüksek hıza yetişebilmek için takımınız ile birlikte yarış kızağınızı 50 metre koşarak itin. Yer çekimi devreye girip yükü sizden aldıktan sonrasında sırasıyla ilkin sürücü peşinden yan sürükleyiciler son olarak olarak frenleyici olmak suretiyle tüm ekip üyeleri kızağa atlamalıdır.
  2. Sürtünmeyi olabildiğince azaltmak için başınızı olabildiğince yere eğin. Yalnız sürücü oldukca düşük bir oranda olmak sureti ile başını yukarı çıkartabilir.
  3. Yarış kızağının yönlendirme iplerini virajlara gore ayarlayın. Ön kızaklar her yöne maksimum 7 santimetre dönebilmektedir.  Tekrardan ayarlamaya gerek kalmadan tek seferde doğru derecede döndürmeye çalışın. Tekrardan ayarlama halletmeye çalışmak ivmenizi yitirmenize niçin olacaktır.
  4. En iyi yarış çizgisini bulun. Oldukca azca dönmek yarış kızağınızın daha kısa bir rotada gitmesini sağlar fakat bu yavaş hızlarda geçerlidir. Oldukca dönmek ise yüksek hızlarda işe yarar fakat yarış kızağının daha çok yol gitmesine niçin olur.
  5. Vücudunuzun ağırlığını yarış kızağınızın olabildiğince yumuşak dönmesi için kullanın. Ekip arkadaşlarınızı da buna gore uyarın ve onlarında sizinle birlikte ağırlıklarını bu amaç doğrultusunda kullanmasını sağlayın.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir