Ana Sayfa / Spor / Yarım Mekik Nasıl Çekilir?

Yarım Mekik Nasıl Çekilir?

Yarım Mekik Nasıl Çekilir?

Yarım Mekik Nasıl Çekilir?

 

 

 

Doğru Mekikle Daha Kuvvetli Kaslar

Normal olarak yarım mekik karın kasları için olmazsa olmaz bir egzersizdir. Fakat başarıya giden yol ise mekiğin doğru bir halde çekilmesinden geçiyor. Peki en doğru yarım mekik pozisyonu nasıldır? Yarım mekiğe başlamadan yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey sırtınızı egzersiz minderine muntazam bir halde oturtmanızdır. Bilhassa belinizle minderin içinde boşluk kalmamasına itina gösterin. Bunun peşinden bacaklarınızı baldırınızın yer ile 60-75 aşama meydana getirecek şekilde kendinize doğru çekin. Kalçanız tamamen minderle temas halinde olmalıdır. Kollarınızı başınızın arkasına genişçe açın fakat mekik çekerken kollarınızla başınıza herhangi bir kuvvet uygulamayın. Aksi takdirde, boynunun baskı görmekle birlikte çalıştırmak istediğiniz karın kaslarınız yeterince zorlanmayacaktır. Bu da verimin düşmesine niçin olur.

Tüm Karın Kaslarım İçin Yarım Mekik Kafi mi?

Karın grubu, birçok değişik kas grubundan oluşmaktadır.Bu tarz şeyleri temel olarak üst karın(upper abs), alt karın(lower abs) ve oblik kasları(obliques) olarak sınıflandırabiliriz. Yarım mekik hareketi, hareket mesafesinin kısa olması ve yükün daha fazlaca üst tarafa binmesi sebebiyle primer olarak üst karın kaslarını çalıştırır. Elbetteki bu hareketin muntazam bir görüntü için tek başına kafi olması beklenemez. Bunun için alt karın kasları ve oblik çalıştıran egzersizlerle desteklenmelidir. Unutmayalımki diger karın kası gruplarının emek vermesi, ‘baklavalarınızın’ belirginleşmesini pozitif yönde etkileyecektir.

Yarım Mekik Hareketi ile Göbeğimden Kurtulabilir miyim?

Mekik hareketi ile göbek eritileceği düşüncesi, insanların bir çoğunun düşmüş olduğu fazlaca mühim bir yanılgıdır. Vücuttaki tüm kaslar benzer biçimde karın kasları da çalışırken enerjilerini, sporun ilk 20 dakikası süresince karbonhidratlardan alırlar. Bu süreden sonrasında ise ikincil enerji deposu olan yağlarımızı yakmaya başlarız. Fakat bu da düşündüğümüz benzer biçimde bir tek göbeğimizden değil, vücudumuzu hatta iç organlarımızı dahi saran yağ dokumuzdan elde edilmeye başlanır. Bu yüzden karın kaslarınızın daha belirgin olması için ortalama 20 dakikalık bir cardio programı daha yararlı olacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir