Ana Sayfa / Galeri / Yanardağ Aşkının Fotoğrafı: Lav, Kül ve Şimşek

Yanardağ Aşkının Fotoğrafı: Lav, Kül ve Şimşek

 
(Sergio ‘Tapiro’ Velasco, foto muhabiri ve tabiat fotoğrafçısı.)
1971 senesinde Meksika‘nın Colima isminde ufak bir şehrinde dünyaya gelmiş Sergio ‘Tapiro’ Velasco. Colima Volkanı‘ndaki aktiviteleri belgelemeye 2002 senesinde başlamış. Küçüklüğünde volkanlara duyduğu hayranlıkla başlamış bu macera. Bir öteki işi olan foto muhabirliğine ise 2005 senesinde başlamış.
Tapiro, Yanardağları 14 senedir fotoğraflıyormuş. Colima Volkanı’na ilişik binlerce fotoğraflar çekmiş. Yaşamının fotoğrafını çekebilmek adına, senelerce lensini yanardağa doğru sabitlemiş ve sonunda sabır isteyen bu çalışmalarının mükafatını 2015 yılının soğuk bir Aralık gecesinde almış.

“Lav+ Kül+ Şimşek”

Tapiro’nun efsanevi fotoğrafı National Geographic Travel tarafınca düzenlenen 2017 Gezi Fotoğrafçıları Yarışması’nın kazananı olmuş.
Zamanının büyük çoğunluğunu bu yanardağın çevresinde geçiren Tapiro, yanardağı izlediği yere ise bir restoran inşa etmiş.
Peki bu fotoğrafı çekmeyi iyi mi başarmış? Aralık ayı süresince ortalama 20 gününü yanardağın çevresinde geçirmiş. Patlamayı yakalayabilmek için bazı geceler kamyonetinde uyumuş.
Bu işin ne kadar sabır gerektiğine ilişkin ise Tapiro şöyleki demiş: “Kimi zaman saatlerce beklersiniz ve umudunuzu kesip, otomobile binip tam eve dönerken yanardağın patladığını görürsünüz.”
Volkandaki ilk patlamanın arkasından alevler ve kayalar tam da yukarı doğru fırlarken, Tapiro makinesinden bir seri sekiz saniyelik pozlama ayarlamış. Gösterdiği tüm emek ve sabrın karşılığını çekmiş olduğu fotoğrafla gören Tapiro, o gün görmüş olduğu toz bulutunu hiçbir yerde görmediğini söylemiş.
Önümüzdeki 5 yıl Meksika’da 15 yanardağı ziyaret etmeyi planlayan Tapiro, Colima Yanardağı‘nın onun için yerinin hep değişik olacağını söylemiş.

Yanardağa Ilişik Öteki Fotoğraflar

(Colima Volkanı, 2002)
(Colima Volkanı, Mart 2015)
(Colima Volkanı, Kasım 2015)
(Colima Volkanı, 2013)
(Colima Volkanı, 2013)
(Colima Volkanı, 2008)
(Colima Volkanı, 2012)
(Colima Volkanı, 2008)
(Colima Volkanı, 2008)
(Colima Volkanı, 2010)

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir