Ana Sayfa / Biyografi / Yakup Kadri Karaosmanoğlunun Yaşamı, Biyografisi, Eserleri, Kitapları İsimleri

Yakup Kadri Karaosmanoğlunun Yaşamı, Biyografisi, Eserleri, Kitapları İsimleri

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kimdir


27 Mart 1889’da Kahire’de dünyaya geldi. İlköğrenimine ailesiyle beraber gittiği Manisa’da başladı. 1903’te İzmir İdadisi’ne girdi. Babasının ölümünden sonrasında annesiyle gene Mısır’a döndü, öğrenimini İskenderiye’deki bir Fransız okulunda tamamladı. 1908’de başladığı İstanbul Hukuk Okulu’nu bitirmedi. 1909’da, arkadaşı Şehabettin Süleyman vesilesiyle Fecr-i Âti Topluluğu’na katıldı. 1916’da tedavi olmak için gittiği İsviçre’de üç yıl kadar kaldı. Mütareke yıllarında İkdam Gazetesi’ndeki yazılarıyla Kurtuluş Savaşı’nı destekledi. 1921’de Ankara’ya çağrıldı ve bazı görevler verildi.

1923’te Mardin, 1931’de Manisa Milletvekili oldu. Bir taraftan da gazeteciliğini ve roman yazarlığını sürdürdü. 1932’de Vedat Nedim Tör, Şevket Süreyya Aydemir, Burhan Asaf Belge ve İsmail Hüsrev Tökin ile beraber Kadro Dergisi’nin kurucuları içinde yer aldı. Savunduğu bazı görüşler aşırı bulunmuş olduğu için Kadro Dergisi’nin 1934’te yayımına son vermek zorunda kalmasından sonrasında Tiran Elçiliği’ne atandı. Hemen sonra 1935’te Prag, 1939’da La Haye, 1942’de Bern, 1949’da Tahran ve 1951’de gene Bern Elçiliklerine getirildi. 27 Mayıs 1960’tan sonrasında Kurucu Meclis Üyeliği’ne seçildi. Siyasal yaşamının son görevi 1961-1965 arasındaki Manisa Milletvekilliği oldu. 13 Aralık 1974’te Ankara’da öldü.

Karaosmanoğlu, yazarlığa Umut, Servet-i Fünun, Resimli Kitap benzer biçimde dergilerde başladı. Fecr-i Âticiler’in “sanat kişisel ve muhteremdir” görüşünü paylaşmış olduğu ve “sanat için sanat” yapmış olduğu bu ilk döneminde Nirvana adlı bir oyun, makaleler, denemeler, düzyazı şiirler ve öyküler yazdı.

Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı esnasında ülkenin durumu, sanat anlayışını değiştirmesine yol açtı. Türk Toplumu’nun çeşitli dönemlerdeki gerçekliğini sergilemek istediği için bir ikisi haricinde eserlerinde belli zamanı dönemleri ele aldı. Kiralık Konak I. Dünya Savaşı öncesinin, Yargı Gecesi II. Meşrutiyet’in, Sodom ve Gomore Mütareke Süreci’nin, Yaban Kurtuluş Savaşı yıllarının, Ankara Cumhuriyet’in ilk on yılının, Bir Sürgün II. Abdülhamid Süreci’nin işlendiği romanlardır. Panorama 1923-1952 yıllarını kapsar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir