Ana Sayfa / Spor / Yağlı Güreş Nedir?

Yağlı Güreş Nedir?

Yağlı Güreş Nedir?

Yağlı Güreş Nedir?

 

 

 

Bilindik en eski ata sporlarımızdandır güreş. Yiğitlerin er meydanındaki beden gösterisi… Nam salmaktır yurdun dört bir yanına. Savaşların bilek gücüne dayalı olduğu dönemlerde formda kalmaktır.

Türkler, güreş sporunun karakucak denilen disipliniyle güreşirlermiş. Bu sporu daha da zorlaştırmak için vücutlarına yağ sürerek yaparlarmış. Yağlı güreş geleneği bundan 4500 yıl önceye dayanıyor. Bu sporun Orta Asya’dan geldiğine dair ciddi bulgular ve görüşler var. Bu geleneksel güreş hala yurdumuzun pek oldukça yerinde devam etmekte.

Yağlı güreş “Er Meydanı” denilen açık çayırlık alanda yapılır.

Güreşçiler çeşitli kategorilerde güreşirler.

Küçük 1, küçük 2, küçük 3, teşvik, tozkoparan, deste ufak boy, deste orta boy, deste büyük boy, ufak orta ufak boy, ufak orta büyük boy, büyük orta, başaltı ve baş.

Baş’ta güreşen güreşçiler  “Baş Pehlivan” olmak için kıyasıya savaşım ederler.

Güreşçiler güreşe başlamadan ilkin “kıspet” giyerler. Hususi yapım olanlar kıspetlerin yapılışı sağlamlığı güreşçiler için oldukça önemlidir.

Peşinden güreşçiler kilolarca zeytin yağı ile yağlanırlar.

Davul zurna yağlı güreşlerin eğer olmazsa olmazıdır. Meydana davul zurna eşliğinde çıkan pehlivanları “cazgır” denilen kişiler manilerle seyircilere takdim eder. Peşinden güreşçiler “peşrev” denilen belli bir ritim ve düzende ısınma hareketleri yaparlar ve güreşe başlarlar. Ayrıca davul zurna asla susmaz.

Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde yağlı güreşler şu duanın okunduğunu yazmıştır:

“Hay Allah, Hoca-i âlem,
Seyyid-i kâinat ve
Mu’ciz-i mevcudat,
Pür kemal cemal,
Muhammed Mustafa’ya salâvat
Engürü’de er yatar,
Rum’da Mehmed Buhari Sarı Saltuk,
Ton giyer.”

Yağlı Güreşin Kuralları:

Sırtüstü getirmek: Yağlı güreşin, en temel ve en oldukça malum kuralıdır. Rakip yerde iken sırtüstü çevrilerek yada ayakta iken  sırtüstü düşürülerek tuş yapılmasına denilir.

Açık düşürmek: Rakibini kıç üstü yere oturtmak ya da rakibin kendi kendine bu pozisyonda düşmesi. Rakibin sırtı yere gelmemiş olsa bile rakip, göbeği meydana çıkacak şekilde arkaya doğru ya da yan pozisyonda düşerse güreşi yitirmiş olur.

Çivi yukarı: Rakip ayaklarından kavranarak başının üzerine dikilir ve sırtı yere gelecek şekilde düşürülürse güreş kazanılır.

Kıspet çıkarmak: Kıspetin ne nedenle olursa olsun tamamen çıkması ve ya boydan boya yırtılması halinde güreşçi güreşi kaybeder. Kıspet bu yüzden güreşçiler için oldukça önemlidir.

Pes etmek: Güreşçilerden biri nedenine bakılmaksızın “Pes ediyorum!” ve ya yalnızca “Pes!” derse ya da rakip güreşçinin seyine vurursa güreşi kaybeder.

Tartarak yenmek: Güreşçilerden biri ötekini kucaklar, ayaklarını yerden keser ve bu pozisyonda minimum 3 adım yürürse güreşi kazanmış olur.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir