Ana Sayfa / Kitaplar / WILLIAM SHAKESPEARE HAMLET ÖZETİ

WILLIAM SHAKESPEARE HAMLET ÖZETİ

Hamlet, William Shakespeare tarafınca 1599 ile 1601 yılları aralığında yazılan temasında trajediyi işleyen oyundur. İngilizce örneksiz adı: The Tragical History of Hamlet, Prince of Denmark’dır. Danimarka’da geçen oyunda Prens Hamlet’in, kral olan babasını öldürdükten sonrasında tahta geçen ve anası Gertrude ile evlenen amcası Claudius ‘tan iyi mi intikam aldığını anlatır. Oyun renkli bir halde kahır dolu kederden, öfke dolu gazaba geçen gerçek ve yapmacık cinnetin izlediği yolu çizer ve ihanet, intikam, ensest, ahlaksızlık mevzularını işler.

Yazınsal anlamda dedektifvari birçok araştırmaya karşın Hamlet oyununun hangi yılda yazıldığı hâlâ münakaşa mevzusudur. Günümüze oyunun ilk yazıldığı dönemlerden üç değişik versiyonu kalmıştır: First Quarto – Q1 (ilk orta boy baskı), Second Quarto – Q2 (ikinci orta boy baskı) ve First Folio – F1 (birinci büyük boy baskı). Her birinde diğerlerinde olmayan konuşmalar ve hatta görüntüler bulunur. Shakespeare büyük bir olasılıkla Hamlet oyununu, 13. yüzyıl vakanüvisi Saxo Grammaticus tarafınca Gesta Danorum adlı eserinde korunan ve 16. yüzyıl bilgini François de Belleforest tarafınca yine anlatılan Amleth efsanesi ile kaybolduğu varsayılan ve günümüzde Ur-Hamlet adıyla malum I. Elizabeth dönemine ilişkin bir oyundan esinlenerek yazmıştır.

Hamlet ‘in Özeti

Hamlet ‘in kahramanı, kısa süre ilkin ölmüş olan Kral Hamlet‘in oğlu, babasının kardeşi ve halefi olan Kral Claudius’un yeğeni olan Danimarka Prensi Hamlet’tir. Kral Hamlet’in ölümünden sonrasında Claudius alelacele Kral Hamlet’in dul eşi ve Hamlet’in anası Gertrude ile evlenir. Geri planda Danimarka’nın komşusu Norveç ile uzun zamandan beri süregelen düşmanlığı devam etmekte ve Norveç prensi Fortinbras önderliğinde bir işgal beklenmektedir.

Oyun Danimarka Kraliyet Sarayı Elsinore’da soğuk bir gecede açılır. Askerler Hamlet’in arkadaşı Horatio’yu Kral Hamlet’in hayaletini gördüklerine inandırmaya çalışırken, Hayalet yine ortaya çıkar. Horatio’dan Hayalet’in ortaya çıkışını duyduktan sonrasında Hamlet Hayalet’i görmeye karar verir. O gece, Hayalet Hamlet’e görünür. Hamlet’e babasının ruhu bulunduğunu söyler ve Claudius’un Kral Hamlet’i kulaklarına zehir akıtarak öldürdüğünü ifşa eder. Hayalet, Hamlet’ten öcünü almasını ister; kabul eden Hamlet yapmacık cinnet geçirerek şüpheleri üstünden atmaya karar verir. Sadece Hayalet’in güvenilirliğinden güvenli değildir.

Devlet işleriyle meşgul olan Claudius ve Gertrude, Norveç Prensi Fortinbras tarafınca yapılacak bir işgali önlemeye iş koşturmacasındadır. Hamlet’in babası için tuttuğu yasın devam etmesi ve giderek artan acayip davranışları sebebiyle Hamlet’in iki arkadaşını (Rosencrantz ve Guildenstern) Hamlet’in değişen davranışlarının nedenini bulması için gönderirler. Hamlet dostlarını sıcak bir halde karşılar fakat derhal kendisine karşı olduklarının farkına varır.

Polonius, Claudius’un güvenilmiş olduğu danışmanlarından biridir; oğlu Laertes Fransa’ya dönmekte, kızı Ophelia’ya ise Hamlet tarafınca kur yapılmaktadır. Ne Polonius ne de Laertes Hamlet’in Ophelia hakkında ciddi olmadığını düşünmekte ve Ophelia’yı uzak durması mevzusunda uyarmaktadır. Kısa bir süre sonrasında Hamlet’in acayip davranışından telaşlanan Ophelia babasına, Hamlet’in odasına daldığını ve kendisine bakakaldığını fakat hiçbir şey söylemediğini bildirir. Polonius Hamlet’in geçirdiği cinnetin sebebini yaşamış olduğu “aşk sarhoşluğu”na [40] bağlar ve Claudius ile Gertrude’a haber verir. Hemen sonra, Manastır Sahnesi diye malum sahnede, Hamlet Ophelia’ya bağırarak bir manastıra gitmesinde ısrar eder.

Hamlet, Hayaletin kendisine hakikatı söylediğine kani olmamıştır sadece Elsinore’a bir oyuncu kumpanyasının gelişi ile bir çözüm bulur. Bir oyun sahneye koyacaktır, babasının öldürülmesini canlandıracak ve Claudius’un suçlu ya da masum olduğuna oyuna verdiği tepkiyi görerek karar verecektir. Saray halkı oyunu seyretmek için toplanır; Hamlet oyun süresince yorumlarda bulunur. Katliam sahnesi sunulduğunda Claudius birden ayağa kalkarak odayı terkeder ve Hamlet bunu amcasının suçlu bulunduğunun kanıtı olarak görür. Yaşamı için kaygı duyan Claudius bir bahaneyle, Rozencrantz ve Guildenstern’in nezaretinde, yanına mesajı getirenin öldürülmesini söyleyen bir mektup vererek Hamlet’i İngiltere’ye sürmeye karar verir.

Gertrude, izahat istemek için Hamlet’i yanına çağırır. Annesinin yanına giderken Hamlet yakarış eden Claudius’un yanından geçerken onu öldürmekten çekinir ve kendini yakarış ederken öldürmenin Claudius’u direkt cennete götüreceğini söyleyerek ikna eder. Annesinin yatak odasında Hamlet ile Gertrude içinde bir münakaşa çıkar. Bir duvar halısının arkasından gizlice konuşmayı dinleyen Polonius gürültü yapar; Hamlet gizlenenin Claudius bulunduğunu sanarak çılgınca bıçağını saplayarak Polonius’u öldürür. Hayalet yine ortaya çıkarak Hamlet’e Gertrude’a nazik davranmasında ısrar eder fakat Claudius’u öldürmesi icap ettiğini hatırlatır. Hayaleti duyamayan ve göremeyen Gertrude, Hamlet’in Hayalet ile konuşmasını geçirdiği cinnete bir kanıt olarak görür. Hamlet Polonius’un cesedini saklar.

Polonius’un ölümünden duyduğu kederle deliren Ophelia, terbiyesiz şarkılar söylerek Elsinore’da başıboş dolaşır. Adam kardeşi Laertes Fransa’dan döner ve babasının vefat etmesiyle kardeşinin delirmesi sebebiyle çılgına döner. Claudius, tek sorumlunun Hamlet olduğu mevzusunda Laertes’i ikna eder; sonradan Hamlet’in hâlâ özgür olduğu haberi gelir. Claudius derhal bir kumpas kurar. Laertes’in ucu zehirli bir kılıç kullanacağı, Laertes ile Hamlet içinde bir kılıç düellosu önerir, fakat bu başarıya ulaşmış eğer olmazsa Hamlet’e zehir katılmış şarap sunmaya karar verir. Gertrude, Ophelia’nın boğulduğu haberini vererek bu hileyi yarıda keser.

İki mezarkazıcı, mezarını kazarken Ophelia’nın belirgin intiharını tartışır. Hamlet Horatio ile beraber gelir ve Hamlet’in çocukluğundan bir soytarı olan Yorick’in kafatasını ortaya çıkaran mezarkazıcılardan birine takılır. Laertes’in getirmiş olduğu Ophelia’nın cenaze alayı yaklaşır. Laertes ile Hamlet göğüs göğüse gelir fakat kavga durdurulur.

Elsinore’a ulaşınca Hamlet’e Horatio’ya iyi mi kaçtığını ve Rosencrantz ile Guildenstern’in iyi mi ölümlerine gönderildiğini anlatır. Saraylılardan Osric araya girerek Hamlet’in Laertes ile düelloya çağrı eder. Fortinbras’ın ordusu Elsinore’a yaklaşırken karşı karşıya gelme adım atar. Laertes Hamlet’i zehir sürülmüş kılıçla yaralar fakat bununla beraber kendisi de ölümcül bir yara almıştır. Gertrude zehir katılmış şarabı içer ve ölür. Ölüm anında Laertes Hamlet ile uzlaşır ve Claudius’un cani kumpasını açıklar. Yaşamının son anlarında Hamlet Claudius’u öldürmeyi başarır ve Fortinbras’ı vârisi duyuru eder. Fortinbras ulaştığında Horatio öyküyü anlatır ve Fortinbras, Hamlet’in naaşına ihtiyaç duyulan saygının gösterilmesini emreder.

Kaynak: Vikipedi

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Renkfm isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir