Ana Sayfa / Kitaplar / William Golding’in Deniz Üçlemesi tamamlandı!

William Golding’in Deniz Üçlemesi tamamlandı!

Nobel ödüllü yazar William Golding’in Sel Yayıncılık tarafınca gösterilen Deniz Üçlemesi, ilk kitabı “Geçiş Ayinleri”, ikinci kitabı “Yan Yana”nın arkasından son kitabı Aşağıdaki Yangın’ın da okurla buluşmasıyla tamamlandı.

On dokuzuncu yüzyıl İngilteresi’nin toplumsal dokusunu oluşturan her sınıftan insanı bir gemide toplayan Nobel ödüllü yazar William Golding, Deniz Üçlemesi’nde demokrasi, özgürlük, kolonileşme, din, terbiye, bürokrasideki yozlaşma, aristokrasi, milliyetçilik şeklinde kavramları tartışmakla kalmıyor, devrin entelektüellerinin edebiyat ve bilime yaklaşımlarını da irdeliyor.

Nobel ve Pulitzerli Toni Morrison'un 'En Mavi Göz'ü Türkçe'de
Nobel ve Pulitzerli Toni Morrison’un ‘En Mavi Göz’ü Türkçe’de

Üçlemenin ilk kitabı Geçiş Ayinleri’nde, vaftiz babasının torpiliyle yerleştirildiği resmi görevine adım atmak suretiyle olan Edmund Talbot’u taşıyan harp gemisinden bozma köhne yolcu gemisi, İngiltere’den Yeni Dünya’ya varmak suretiyle demir alır. Bir lord edasıyla güverteye adım atan delikanlı tüm yolculuğu günlüğüne kaydeder. Gemiciler, askerler ve göçmenlerle dolu gemide daha ilk günden kaptanla iktidar mücadelesine giren küstah Talbot, su üstündeki bu minik dünyanın koşullarını kabullenmeye çalışırken beklenmedik vakalarla karşılaşacaktır. İngiliz toplumsal ve sınıfsal yapısına özgü özelliklerin, güvertenin tümüne ve kamaralara sızdığı bu klostrofobik vapur, bir utanç tiyatrosuna sahne olacaktır. William Golding’e Booker Ödülü de kazandıran Geçiş Ayinleri, insanoğlunun karanlık taraflarını açığa çıkaran, doğruyla hatası alaşağı eden, kutsalı parodileştiren olağandışı bir kurgunun, yazarın yazınsal dehası ve dil işçiliğiyle yoğrulduğu, klasikleşmiş bir yapıt.

Madde Kara yeniden okurla buluşuyor
Madde Kara tekrardan okurla buluşuyor

Üçlemenin ikinci kitabı Yan Yana’da kibirli Edmund Talbot’ın yelkenli bir yolcu gemisiyle çıkmış olduğu serüven devam eder. Düşmanlığın, ölüm korkusunun, deliliğin ve aşkın sardığı gizemli ve sarsıcı bir deneyime çağrı eden kitapta, soğuk coğrafyaların insanlarını taşıyan vapur, tropik sularda boğucu sıcak, sis ve kıpırtısız denizle savaşım halindedir. Aynı sulara saplanıp kalmış bir başka vapur daha olduğu ortaya çıktığında ise sinirler gerilir. Öteki gemidekiler dost mudur, düşman mı? Fizik kuralları gereği büyük kütleler durgun suda birbirini çekmeye adım atar. İki geminin yan yana gelmesi kaçınılmazdır.

Üçlemenin son kitabı Aşağıdaki Yangın, okuru tarihin en uzun deniz yolculuklarından birinin iyi mi nihayete erdiğine tanıklık etmeye çağırıyor. Yolculuğun bu son etabında kahramanımız Talbot geleceğe dair hayallere dalarken, subaylar arasına yeni katılan icat eden Teğmen Benét, geminin kırık pruva direğini onarmak için harekete geçer fakat bu onarım asla beklenmedik başka bir çekince doğuracaktır. Golding’in cemiyet eleştirisini derin gülmece anlayışıyla harmanladığı Aşağıdaki Yangın, yalnız dünün değil bugünün toplumsal yapı ve kavramlarını sorgulamanın da önünü açıyor.

William Golding’in Deniz Üçlemesi’nin ilk kitabı Geçiş Ayinleri’ni ve ikinci kitabı “Yan Yana”yı Türkçe’ye Bülent Doğan; üçüncü kitabı “Aşağıdaki Yangın”ı ise Banu Tellioğlu Altuğ çevirdi.

Kaynak : https://www.cnnturk.com/kultur-sanat/kitap/william-goldingin-deniz-uclemesi-tamamlandi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir