Ana Sayfa / Konser / “Vişne Bahçesi” 21 ve 28 Şubat’ta Talimhane Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşuyor…

“Vişne Bahçesi” 21 ve 28 Şubat’ta Talimhane Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşuyor…

 

On yıl ilkin Çehov’un “Martı”sı ile tiyatro seyircisine merhaba diyen Oyunbaz, 10. senesinde gene bir Çehov eseriyle sahnede. Yönetmenliğini Abdullah Cabaluz’un üstlendiği, Ataol Behramoğlu çevirisi temel alınarak Oyunbaz tarafınca derlenen Vişne Bahçesi, Çehov’un en mühim yapıtlarından.
Aralık ayında Anadolu yakasına da taşınan oyunun biletleri satışta.

Oyun Üstüne

Çehov, önceki oyunlarında toplumsal değişimden bir tek bahsederken, bu son ve en büyük öyküsünde, değişimi oyunun merkezine yerleştirmiştir. Vişne Bahçesi, feodal düzenin yıkılmakta olduğu 19. yüzyıl sonu Çarlık Rusya’sında, nesli tükenmekte olan bir toplumsal ve ekonomik dinozoru temsil eder. Tüm insanlığı doyurabilecek büyüklükteki bu bahçe, artık kendi sahiplerini bile besleyemez durumdadır.  Sahiplerine gore, kendi lekesiz geçmişleriyle özdeşleşen bahçe, bir devrimcinin gözünde kölelerin terleri ve kanlarıyla sulanmış bir servetin temsilidir. Geçmişe sıkı sıkı tutunmuş toprak sahibi aristokratlar ve geleceği sınırsızca düşleyen idealist öğrenciler arasından sıyrılan “yeni burjuvazi”, kölelikle yoğrulmuş geçmişine duyduğu hiddet ve torunlarının geleceğini inşa etme hayalinin hırsıyla bugünü hızla dönüştürmektedir.
Değişimin kaçınılmazlığı içinde, oyun kişilerinin öznel istekleri, devrin nesnel gereklilikleriyle çatışır durur. Karakterler tüm oyun süresince olup biteni, geçmişe övgüler düzerek, bugünden yakınarak ve geleceği kaygıyla bekleyerek seyrederler. Oyunun idealist talebesi Trofimov’un deyişiyle, “hayatlarında bir kez bile olsun gerçeğin direkt doğruya gözlerinin içine bakamayan bu insanoğlu, her an, bir tek felsefe yapar, can sıkıntısından yakınır ya da kafayı çekip dururlar.”

Oyunun Künyesi
Yazan: Anton Çehov
Yöneten: Abdullah Cabaluz
Yönermen Yardımcısı: Alkım Karaağaç, Arda Doğan
Reji Asistanı: Dilem Cengiz, Esat, Bağış, Fuat Gözcü
Dekor ve Kostüm Tasarım: Orkun Yeşim
Makyaj: Oyunbaz
Işık: Fuat Gözcü
Efekt: Orkan Varan
Ses Kumanda: Pınar Domaniç / Ahmet Gençalp
Grafik Tasarım: Kansu Gül, Orkan Varan
Sahne Amiri: Esat Bağış, Fuat Gözcü
Oynayanlar: Ali Ersan Karadeniz, Arda Doğan, Aslıhan Azeri, Ergin Karataban, Esat Bağış, Gülce Şahin, Hasan Uzma, Nagihan Gürkan, Noyan Arat, Onur Berk Arslanoğlu, Orkan Varan, Sanem Gençalp, Cenk Emrah Özdemir, Seray Canan, Saim Güveloğlu, Sonat Dinçbaş

PROGRAM

VİŞNE BAHÇESİ

21 Şubat 2018 Çarşamba, 20:30
28 Şubat 2018 Çarşamba, 20:30

Talimhane Tiyatrosu,  Şişli Blackout AVM

*Biletler Biletix’ten ve Talimhane Tiyatrosu, Şişli Blackout AVM gişelerinden alınabilir.

Data için:
0212 238 85 09 (Talimhane Tiyatrosu, Şişli Blackout AVM)

Süre: 150 dakika / 2 Perde

VİŞNE BAHÇESİ


http://www.tiyatroyunbaz.com

http://feysbuk.com/tiyatro.oyunbaz

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir