Ana Sayfa / Albümler / Vega’nın Her Anı Samimiyet Dolu Albümü: Hafif Müzik

Vega’nın Her Anı Samimiyet Dolu Albümü: Hafif Müzik

1996 senesinde İstanbul’da kurulan Vega, ülkemizin alternatif müzik sahnesinin en kıymetli topluluklarından biri. Grup, duygu yüklü naif vokalleriyle Deniz Özbey Akyüz, elektro olsun akustik olsun her türlü gitarlardan görevli eşi Tuğrul Akyüz ve klavyede ise -daha sonrasında gruptan ayrılan- Mert Koral tarafınca kuruldu. İlk albümleri (Tamam) Sustum! (1999) ile isimlerini duyuran topluluk, esas çıkışlarını ise 3 yıl sonrasında piyasaya sürülen Tatlı Sert ile yapmış oldu. Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı ve İz Bırakanlar Unutulmaz benzer biçimde hunharca loop’a atmalık şarkıların bulunmuş olduğu yaratı, ertesi yıl da Tatlı Sert 2 olarak değişik düzenlemeleriyle -nedensizce- piyasaya sürüldü. Grubun dördüncü albümü Hafif Müzik (2005) ise kendi çıtalarını aştıkları ve böylece kitlelerini genişleterek kalplerimizi çaldıkları eserleri oldu.

O süreci tesiri altına alan alternatif rock akımından büyük izler taşıyan albüm, bu yüzden de genel olarak grubun gitar kullanımlarını etkinleştirdiği bir yapıda. Sadece doğal ki bildiğimiz ve sevdiğimiz Vega seçimi da en “tatlı sert” şekilde korunuyor. Böylelikle, neredeyse içinde asla boş parçası olmayan baştan sona keyifle dinlenilen bir yaratı ortaya çıkıyor. Günümüz müzik dünyasında hakikaten bu şekilde albümlere rastlamak güç; bilhassa de bu bütünlük vatanımızda oldukca ender görülüyor. Albümün bir başka güzelliği ise devamlı olduğu benzer biçimde ince eleyip sık dokunmuş şarkı sözlerine haiz olması. Akyüz ikilisi, bu anlamda da zirvelerini yaşamayı sürdürüyorlar.

K-9 ile oluşturulan albüm, derhal daha ilk saniyesinden bir tatlı-sert göndermesiyle bizi karşılıyor. Bunun yanında, bilhassa parçada ritmin birçok kere değişmesiyle beraber de oldukça orijinal bir sound yakalanmış oluyor. “Çek fişimi lütfen” sözleriyle dimağımızda kalan parça, Türk rock müziği için oldukça yenilikçi yapısıyla fazla “underrated” bir iş. Arkasından gelen Elimde Değil’e ise devrin müzik kanallarında fazlaca yer almış olduğu için kıymeti fazla bilinmemiş sıfatını veremeyiz. Sadece doğal bu mükemmel bir durum; bundan dolayı şarkı, gözden kaçırılmayacak bir güzellikte. Bilhassa gitar riff’leri ve altyapı prodüksiyonu açısından tam anlamıyla kusursuz bir parça bu. Şarkı sözlerinde de o aynı özeni hissediyorsunuz: “Yüzü suyu hürmetine bir gel aşkın. İçimde bir rüzgar essin. Bu gece doldum, bu gece taştım. Adımı yüzüme söylersin.”. Albümün en hususi işlerinden biri.

Serzenişte, albümün ilk single’ı ve klip parçası olarak kayıttan en oldukca akılda kalan parça oluyor. Bilhassa, zamanına gore oldukca “fazla” olan klip, gene o yıl ses getirmiş Dorian’ın Bakma Yüzüme parçasının klibiyle kardeş gibiydi. Bunun sebebi de ikisinin de Uçman Balaban ve Onur Sönmez işi olmasıydı. Klibi haricinde ise parça, bir nesle “çıkışma” kelimesini öğrettiği için hem öğretici, gitarları ve enerjisiyle costurduğu için hem de eğlendiriciydi. Albümün sonundaki Ankara ise kayda olabildiğince en hususi şekilde veda edebilmeyi başarıyor. Üstelik, Deniz Özbey’in mükemmel sesi, bu sözlerle birleşiyor: “Ah yağmur dönerken kara. Şarkılar var falımda. Hepsi sana bu gece, Ankara. Ah yağmur dönerken kara. Gene yol var falımda. İster özle, yok istersen asla anımsama.”.

Daha ilkin ifade ettiğimiz benzer biçimde bu, asla boş şarkısı olmayan bir albüm; bu yüzden de hepsinden ayrı ayrı uzun bir halde bahsedilebilir. Bir ihtimal bir tek içinde daha çok hit barındırabilirdi, tek eksiği de bu benzer biçimde. Bundan dolayı de o dönemdeki kaset, CD ya da mp3 olarak art arda bıkmadan dinleyebileceğiniz, hatta seneler sonrasında bile Spotify’da açtığınızda suratınızda devasa bir gülümseme yaratacak bir albüm bu. Akyüz’lerin de bir tek birbirlerine değil; müziğe de aşık olduklarını kanıtlayan bir yaratı. Her anı içtenlik dolu bu albüme asla denk gelmediyseniz kesinlikle bir göz atın, uzun süreden beri dinlemediyseniz de zamanınızı ayırın; bundan dolayı o günleri hatırlayacaksınız!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir