Ana Sayfa / Kitaplar / VEDAT TÜRKALİ GÜVEN ÖZETİ

VEDAT TÜRKALİ GÜVEN ÖZETİ

Yayınevi: Gendaş Kültür
Basım Zamanı: Şubat 2000
Kitap Türü: Roman / Edebiyat

Vakit: İkinci Dünya Savaşı nın var gücüyle devam etmiş olduğu 1940 ların başı. İstanbul Üniversitesi nde okuyan bir avuç anti-faşist devrimci genç, devrin tek karşıcılık partisi olan yasadışı Türkiye Komünist Partisi ni aramaktadır.

 

Bir avuç insan, 194 ların Türkiye sindeki tüm boyutlarıyla sergilenen karanlığı bir ucundan yırtılmak için savaşım vermektedir… Vedat Türkali, beş kitaplık ve iki ciltlik romanı süresince Komintern belgelerine dayanarak, hakkında verilen “destantralizasyon” kararının öncesindeki ve sonrasındaki TKP nin durumunu romancılığının malum ustalığıyla; iç monoglar ve diyaloglarla, olayların, olguların, kişilerin akışıyla ortaya koyar.

 

Türkali, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki Türkiye yi özetleyen “Itimat”de Türkiye Komünist Partisi nin tarihini sürece tanıklık etmiş bir yazar olarak tüm içsel dinamikleri ve sorunlarıyla gözler önüne sererken, yalnızca o dönemdeki sol hareketin değil, demokratından faşistine, iş adamından polisine bir toplumun tüm değişik keimlerinin aynalığını yapar.

 

Türkali nin çoşkulu anlatımı karakterlere ve vakalara ilişkin derin bakışıyla birleşince, Türk edebiyatında benzersiz bir roman çıkar karşımıza: Cemiyet her kesimin görüşlerinin tarafsızca, ustalıkla aktarıldığı uzun bir seyahat, bizlere kendi yanıtlarımızı üretmemizi sağlayacak yepyeni araçla armağan eden devasa bir yapıt.

Öteki “Vedat Türkali” Kitapları:

1. Yeşilçam Dedikleri Türkiye
2. Itimat / Cilt 1
3. 141. Basamak
4. Eski Filmler Senaryolar
5. Bu Ölü Kalkacak
6. Dallar Yeşil Olmalı
7. Üç Film Birden
8. Özgürlük İçin Kürt Yazıları
9. Komünist

Kaynak: http://www.muhakeme.net/forum/kitap-tanitimi/73463-guven-cilt-i-vedat-turkali-ana-fikri.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir