Ana Sayfa / Galeri / Ünlü Ressamlar Ve Birbirinden İlginç Paletleri

Ünlü Ressamlar Ve Birbirinden İlginç Paletleri

Vincent Van Gogh’tan Salvador Dali’ye birbirinden meşhur ressamların fırça darbelerini ve renk seçimlerini görebileceğiniz ve dönem akımlarına nazaran değerlendirebileceğiniz paletleri sizler için derledik.

Ünlü ressamların sanat eserlerini aratmayacak nitelikteki paletlerinde fırça darbelerini net bir halde görebilmek bununla beraber paletin adeta tuval görevi görmüş olduğu renk ahengini sezmek mümkün. Gelin bu sanat dolu paletleri hep beraber inceleyelim.

PAUL CEZANNE (1839-1906)

Paul Cezanne, Fransız post-empresyonist ressamdır ve çağdaş sanatın gelişmesine öncülük etmiş olduğu için bir çok süre çağdaş sanatın babası olarak anılmaktadır. Cezanne’ın paleti lirik ve özgür fırça vuruşlarının izlerini taşımaktadır.

CLAUDE MONET (1840-1926)

Monet, Fransız izlenimci ressamdır. İzlenimcilik akımı denildiğinde ilk akla gelen isim olmakla beraber bu akımı ışığı ve yansımaları dikkatlice gözlemleyerek, görünür ve parlak renkli fırça darbeleriyle eserlerinde ifade etmiştir.

VINCENT VAN GOGH (1853-1890)

Hollandalı ressam Vincent van Gogh, Avrupa sanat tarihinin en büyük ressamlarından biri olarak bilinir. Ressamın eserlerinde ve paletinde fırça vuruşlarının renkleri yansıtmaktan oldukca emsalsiz kişiliğini ve duygu ritmini yansıttığını gözlemlemek mümkün.

WASSILY KANDINSKY(1866-1944)

Fransız sanatçı Henri Matisse, Fovizm akımının kurucusudur. Akımın temel özelliği olmakla beraber ressam, paletinde de görüldüğü suretiyle parlak ve canlı renkleri fırça vuruşlarıyla ifade etmekten ziyade daha oldukca renkleri tüpten çıkmış olduğu benzer biçimde tuvale aktarmayı tercih etmiştir.

PAUL KLEE (1879-1940)

İsviçreli ressam Paul Klee, 20.yüzyıl çağdaş sanatının mühim temsilcilerinden biridir. Klee, kendisine özgü seçimi ile dışavurumculuk, kübizm benzer biçimde pek oldukca akımda etkili olmuştur. Renk teorileri ve renk uyumlarıyla ilgili oldukca fazla bilgiye haiz olan ressam, tek renkliden oldukca renkliye olmak suretiyle bir sürü renk paleti kullanmıştır.

PABLO PICASSO (1881-1973)

İspanyol sanatçı Pablo Picasso, 20.yüzyıl sanatının en iyi malum isimlerinden biridir. Sanatçı kübizm, gerçeküstücülük, dışavurumculuk benzer biçimde birçok akımda etkili olmuştur. Kendine özgü bir tarza haiz olan ressamın kullandığı renkler parlak ve yüzeyleri geniştir. Fırça vuruşlarıyla noktalama stiline yönlenen sanatçının eserlerinde renkler giderek karanlık, durgun ve hüzünlü bir hal alan mavi rengine dönüşmüştür.

SALVADOR DALI (1904-1989)

İspanyol asıllı Salvador Dali, Sürrealizm akımının en önde gelen ressamlarından biridir. Dali, çalışmalarında bir çok süre net objeler ve motifler kullanmıştır, bununla beraber renk seçimlerini yaparken saf ve anlaşılır renkler tercih ederek ışıkla organik bir ilişki kurmuştur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir