Ana Sayfa / Galeri / Ünlü Ressam Rembrandt’ın Sesi 350 Yıl Sonra Canlandırıldı

Ünlü Ressam Rembrandt’ın Sesi 350 Yıl Sonra Canlandırıldı

Avrupa sanat tarihinde Barok fotoğraf sanatının en mühim isimlerinden olan Rembrandt, tablolarında kullandığı ışık ve gölgelerin kullanış şekli ile kendi tarzını insanlara aşılamayı başarmıştı.

Işığı kullanım şeklindeki üstün becerileri yardımıyla çağının ötesinde bir sanatçı olarak kabul görmüş oldu. 17. yüzyılda yaşamış olmasına karşın, bugün de fotoğraf sanatında kullanılan ve “Rembrandt Işığı” olarak malum ışık tekniğinin doğmasına sebep oldu.

350 yıl sonrasında ise Rembrandt’ın sesi artırılmış gerçeklik yardımıyla sevenleriyle buluştu. Bu sayede sevenleri Rembrandt’ı kendi sanatını anlatırken dinleyebildi.

Meydana getirilen emek harcama ING Bank Hollanda’nın katkılarıyla gerçekleşti. Bu emek harcama seyircilerde büyük bir coşku yarattı.

Zira seyirciler yalnız hayranı oldukları Rembrandt’ı duymakla kalmıyor, bir de onun kullandığı eşi olmayan teknikleri de kendisinden dinleyerek bir nevi eğitim şansı yakalıyorlar.

Amsterdam Rijksmuseum’daki Rembrandt uzmanları ve Hollanda Dili Enstitüsü’nden uzmanlar bir araya gelmiş olarak Rembrandt’ın kullanmış olduğu fotoğraf tekniğini ve karakterini çözümleme ettiler. Bu çalışmanın yardımıyla 60 tane portresiyle beraber Rembrandt’ın sesi Carnegie Mellon Üniversitesi tarafınca tekrardan yaratıldı.

Birçok dil bilimci ülkelerin haber alma teşkilatları için yaptıkları yazılımlar yardımıyla, duyulan bir ses için yüz yaratabiliyor. Bunun tam tersinin ise bugüne dek pek düşünülmediği, dil bilimci Rita Singh tarafınca açıklandı. Singh, yaratıcı öğrencileriyle bir araya gelmiş olarak bir ekip oluşturduklarını ve oluşturulan bu ekiple de ilk iş olarak portrelerden bir yüz oluşturduklarını söylemiş oldu. Hemen sonra oluşturulan portredeki yüz yapısından iskelet yapısının ortaya çıkarıldığını, bunu da ses tellerinin uzunluğu, nefes borusunun yapısının belirlenmesi benzer biçimde çalışmaların izlediğini deklare etti.

Aynı ekibin ondan sonra Rembrandt’ın kişiliği hakkında uzmanlardan yardım alarak son şeklini vermesi için detayları suni zekaya yüklediğini söylemiş oldu. Hemen sonra da karşımıza Rembrandt’ın sesi çıktı. İşte Rembrandt’ın oluşturulan sesi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir