Ana Sayfa / Kitaplar / Umberto Eco’nun Mutlaka Okumanız Gereken 7 Eseri

Umberto Eco’nun Mutlaka Okumanız Gereken 7 Eseri

Umberto Eco “Orta Çağ’ı en iyi tanıyan adam” olarak da malum İtalyan Semiolog (Göstergebilimci), yazar, düşünür, edebiyatçı ve eleştirmendir. Eco’nun romanlarını sınıflandıramayan bazı eleştirmenler romanların kendine özgü oluşuna vurgu yapmak için “Eco-Roman” isminde yeni bir kavram ortaya atmışlardır.

Bu yazımızda kitleleri peşinden sürükleyen, neredeyse tüm okurlarına Orta Çağ edebiyatını ve felsefesini sevdiren meşhur düşünürün ne olursa olsun okumanız ihtiyaç duyulan 7 eserini derledik.

1) Gülün Adı (Il Nome Della Rosa)

1980 senesinde piyasaya çıkan bu romanda, Orta Çağ İtalya’sında bir manastırda gerçekleşen seri cinayetlerin ve senelerce sır şeklinde gizlenen manastır kütüphanesinin gizemi çözülüyor. Polisiye türüne yakın şeklinde görünse de kitap içinde Hristiyanlık ve Orta Çağ’da yaşanmış olan mezhepsel çatışmalarla ilgili verilen bilgiler okuyanlara adeta tarihsel bir informasyon şöleni sunuyor. 1986 senesinde Jean-Jacques Annaud yönetmenliğinde beyaz perde uyarlaması yapılmış olan bu roman birçok otoriteye bakılırsa Eco’nun en oldukça malum ve en oldukça sevilen kitabı.

2) Foucault Sarkacı (Il Pendolo Di Foucault)

1988 senesinde piyasaya çıkan bu kitap Eco’nun ikinci romanı olup adını Léon Foucault tarafınca tasarlanmış olan ve dünyanın dönüşünü kanıtlama eden sarkaç sisteminden almaktadır. 10 bölümden oluşan romanda Kabalanın 10 Sefirotu çerçevesinde 500 senelik irrasyonel düşüncenin pozitif bilim-büyü doğrultusunda aktarılması ele alınmıştır.

3) Önceki Günün Adası (L’Isola del Giorno Prima)

17.yüzyılda yaşayan bir adam olan Roberto de la Grive’in batmakta olan bir gemiden kurtulması ve başka bir gemiyle karaya çıkması sonrasında gelişen gizemli vakaları özetleyen ve 1995 senesinde piyasaya çıkan roman, yazarın bu türde ortaya koyduğu üçüncü eserdir. Roberto’nun sevilmiş olduğu hanıma mektupları ve gemide yazmış olduğu seyir notları dilinden anlatılan romanda polisiye-gerilim temasının yanı sıra devrin politik ve toplumsal yapısından da bahsedilmesi onu basit roman dokusundan ayırmaktadır.

4) Günlük Yaşamdan Sanata

Ağırlıklı olarak yazarın romanlarının ününden bahsetmiş olsak da münakaşa ve eleştirel fikir türündeki yazıları da İtalyan Edebiyatının kilometre taşları haline gelmiştir. Bu eserinde Eco, Antik Yunan tiyatral anlatısından başlayıp Çağdaş Şirketlerin reklamcılık esaslarına dek ulaşan geniş bir yelpazede Günlük Yaşam ile Sanat ilişkisini değerlendiriyor. 1995 senesinde piyasaya çıkan bu kitabını ironilerle süsleyen Eco, anlatımı ve informasyon birikimi ile adeta roman sürükleyiciliğinde bir yapıt ortaya çıkarmıştır.

5) Somon Balığıyla Seyahat (Vieni In Viaggio Con Un Salmone)

1997 senesinde yazarın gün yüzüne çıkamamış hiciv ve parodilerinin derlenmesiyle ortaya çıkan bu yaratı günlük yaşamda hepimizin basit bulmuş olduğu bazı bilgileri komik bir anlatımla ele alıyor.

6) Beş Terbiye Yazısı (Cinque Scritti Morali)

Ahlaksal hesaplaşma temasına dayandırılmış bu yaratı günümüz toplumlarını yakından ilgilendiren 5 temel soruna ışık tutuyor. ‘Savaşı Düşünmek’, ‘Sonsuz Faşizm’, ‘Basın Hakkında’, ‘Diğeri Sahneye Girdiğinde’ ve ‘Göçler, Hoşgörü ve Hoşgörülemezlik’ olmak suretiyle 5 bölümden oluşan ve 1998 senesinde yayımlanmış olan bu eseri de toplumsal etik mevzusunda bir temel yaratı saymak mümkündür.

7) Baudolino

Aslen Baudolino isminde bir insanın Krala başdanışman olması ve arkasından yaşanmış olan gizemli bir katliam konusunu özetleyen bu roman da Eco’nun öteki romanları şeklinde Orta Çağ zamanı ve devrin politikasını da kitabın her cümlesinde okuyucuya hissettirmeyi başarıyor. 3. Haçlı Seferi, Latinlerin Konstantinopolis’i yakıp yıkması, İmparator Friederich’in politikası ve devrin Hıristiyan mezhep kavgalarından da ustalıkla bahseden yazarın bu eseri 2003’te yayımlanmıştır.

“Biz kitaplar için yaşıyoruz. Kargaşa ve yozlaşmanın egemen olduğu bir dünyada hoş bir vazife bu.”

-Umberto Eco, Gülün Adı (s.135)

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir