Ana Sayfa / Albümler / U2’dan Iphone’ları Darlamayan Sempatik Bir Albüm: Songs of Experience

U2’dan Iphone’ları Darlamayan Sempatik Bir Albüm: Songs of Experience

1976’da Dublin’de kurulmuş bir müzik çınarı olan efsaneleşmiş grup U2, geçmişten günümüze yayımladığı 13 stüdyo albümüyle de hala üretmeye devam ediyor. Çoğu zaman belli bir dönemde başarı göstermiş olmuş bu biçim alternatif pop-rock grupları, zamanında yakaladığı başarıları hayatları süresince sömürmeye devam eder: En mühim kayıtlarının birkaç remix ve demoyla tekrardan sürümünü çıkarırlar ya da hep aynı parçaları konserlerinde sergilerler. U2 bu anlamda oldukça takdir edilesi bir topluluk; hala üretmekten sıkılmıyorlar. Bunu yaparken de bir tek yeni bir albüm piyasaya sürmüş olmak için yapmıyorlar. Bilhassa vokalleri Bono’nun da liderliğinde her dönemde sosyo-politik mevzulara değinen ve böylelikle fazlasıyla toplumcu bir duruş sergileyen parçalara imza atıyorlar. Son olarak olarak Mandela filminin müziği olan Ordinary Love da bunun yüzlerce örneğinden biriydi.

2017’nin son günlerinde ise 14. Stüdyo albümleri Songs of Experience ile bir kez daha müzikseverlerin karşısına çıkan grup, bu sefer Iphone sahiplerini rahatsız etmeyecek bir yol izlemeyi tercih etmiş: Bir önceki albümleri Songs of Innocence’da Apple ile anlaşan U2, Itunes üstünden dünyadaki tüm Apple aygıtlarına albümlerini parasız yükletmiş; sadece bu kayıtlarını aygıtlardan -neredeyse- silinemez bir şekilde ekleterek insanlara birazcık dayatmıştı. Albüm, dünya genelinde 500 milyon insana ulaşsa da antipatikliğin tam kelime karşılığı olabilecek bu sistem yardımıyla kayıt oldukça pozitif yönde eleştiriler almadı. Doğal içeriğindeki parçalar da grubun eski standardını aratıyordu. Sadece devam albümü şeklinde değerlendirebileceğimiz 2017 kayıtlarında grup, dinleyenlerinin yüzünü güldürmeyi başarıyor.

William Blake’in Songs of Innocence and of Experience adlı şiir koleksiyonundan adını alan bu iki albümlük serinin ikinci parçası, eski U2’dan birçok iz taşımayı başarıyor. Hatta uzun süreden beri kaliteli(!) albüm yayınlayamayan grubun bu kaydını, Achtung Baby (1991) albümlerinden beri en başarı göstermiş işi olarak görebiliriz. Albüm kapağında Bono’nun oğlu Eli ile grubun gitaristi The Edge’in kızı Sian el ele tutuşuyorlar. İçerik olarak ise daha ilk dinlendiğinde bu pop-rock eseri, albüm kapağındaki o samimiyeti sizlere anında sunabiliyor. Ek olarak albümün şarkı sıralamasında dikkat çekmese de birçok meşhur konuk isim burada: OneRepublic’in solisti olarak tanıdığımız Ryan Tedder, önceki albüm şeklinde buraya da el atmış ve birçok parçanın düzenlemesinde gruba destek olmuş. Bunun yanında kaydın en başarı göstermiş işlerinden olan Summer of Love’da Lady Gaga back vokal yapıyor. Ek olarak parça, bilhassa gitar riff’leri ve yürüyen bas ritimleri ile dinlemesi oldukça zevk veren bir iş olmuş.

Lights of Home, birbirinden yetenekli üç kız kardeşin grubu Haim’in My Song 5 parçasının gitarlarını kendine bir nevi sample olarak almış. Ek olarak kızlar, back vokallerde bölüme destek de vermişler. Bilhassa değişken temposu ve hareketli nakaratıyla albümün öne çıkan eserlerinden biri. Bunun haricinde, You’re the Best Thing About Me ise albümün ilk single’ı olarak piyasaya sürülen parçası. Şarkı, albümde ve hatta U2’nun bir çok şarkı sözlerinde genel olarak işlediği şeklinde mütevazi ifadeleriyle dinleyeni aniden içine alan bir iş. Hatta grup için rock müziğin “easy-listening”i de denilebilir. Albümdeki meşhur konuk sanatçılar devam ediyor: Kaydın Fleetwood Mac’i çağrıştıran başarı göstermiş işlerinden Get Out of Your Own Way’in sonunda ve peşinden gelen American Soul’un başlangıcında rapper Kendrick Lamar’ı duyabiliyoruz. Hatta American Soul’un nakaratını da Lamar’ın DAMN. albümündeki ambulans altyapılı XXX’te dinleyebilirsiniz.

Red Flag Day de albümün temposu ve yakalayıcılığıyla öne çıkan eserlerinden biri. Sadece şimdiye kadar ifade ettiğimiz şeklinde tüm dikkat çeken parçaların hepsini albümün ilk yarısından aldık; şu sebeple kaydın ikinci yarısı birazcık yabancıların “filler” diye ifade etmiş olduğu “albümü doldurmak için yapılmış, fazla derin olmayan parçalar”dan ibaret. Bu yüzden albüm, grubun bu çok önemli kariyerindeki en mühim işlerden biri sayılabilecekken genel olarak bakıldığında averaj üstü bir esere dönüşüyor. Üretmeye devam etmeniz dileğiyle!

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir