Ana Sayfa / Akustik / Türkiye’de Caz: 5 Maddede Caz Müziğin Kuruluşu

Türkiye’de Caz: 5 Maddede Caz Müziğin Kuruluşu

Yıl 1920… Türkiye’de caz müziğin kuruluşunda o dönemdeki gayrimüslim toplulukların kendi kültürlerinden gelmiş olan “oldukca seslilik” teriminin etkili bulunduğunu söylüyor Güvenli Fındıkoğlu. Gayrimüslim iş adamlarına zaman içinde Türk müzisyenler de katılmış olup adım adım Türkiye’de caz müziği kuruyorlar. İşte bu adımları sizler için listeledik.

1.En Eski Caz Kaydı: Seven Palm Beach

Çarlık  Rusya’da yaşayan Thomas, Türkiye’ye gelip bir dans kulübü kurduktan sonrasında Maxim Gazinosu’na geliyor ve burada “Seven Palm Beach” orkestrasını kuruyor.

2. Motosikletli Romen: Gido

Yanında bir yada iki kişiyle kornet çalan Gido’yu da atlamamak gerekiyor Cüneyt Sermet’e gore.

3. İlk Trio

İlham Gencer’in amatör olarak çaldırmış olduğu yıllarda, Cüneyt Sermet, İlham Gencer ve Turhan Taner bir araya gelip ilk “King Cole-vari” trioyu kuruyorlar. Ondan sonra aralarına askeri bandodan İsmet Sıral ve bahriyelerden Müfit Kiper de katılıyor ve çalışmalara başlıyorlar.

4. Büyük Orkestra

Ondan sonra Cüneyt Sermet ve Arto bir araya gelmiş olarak, Trombonda Arto ve Gurdikyan, trompette Dikran, alto saksafonda Faruk Akel, tenor saksafonda İsmet Sıral, davulda Rene, piyanoda Arif Mardin ve kontrbasta Cüney Sermet olmak suretiyle büyük orkestrayı kuruyorlar.

5. Cazın Ana’sı Luk Tevs

O dönemlerde kardeşi Sevim Tevs’le birlikte Ankara Radyosu’nda program meydana getiren ve Caz’ın Anası olarak nitelendiren Luk Tevs’in de Türkiye’de caz müziğin gelişmesine mühim katkıları olmuştur.

*Bazı görseller ve bilgilerde yönetmenliğini Batu Akyol’un yapmış olduğu Jazz in Turkey belgeleselinden faydalanılmıştır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir