triomara

Trio Mara Deri / Behind The Doors

Yapımcı / Uyum Müzik
Barkod / 8680114940731
Türü / Kürtçe
Gösterim Zamanı / 02/09/2013
Süre / 45:52 Dakika
Format / CD

ESERLER

1. Nazdar
Söz & Müzik : Geleneksel
2. Romani – Feat. Hussein Zahawy
Söz & Müzik : Geleneksel
3. Vane Kora
Söz & Müzik : Mustafa Tural
4. Ere Nina – Feat. Hussein Zahawy
Söz & Müzik : Kemal Öner
5. Leyle Xane
Söz & Müzik : Geleneksel
6. Samirane – Feat. Hussein Zahawy
Söz & Müzik : Geleneksel
7. Gula Min
Söz: Dilbirin Müzik :Mikhail Dlovani
8. Teşiya Min
Söz & Müzik : Geleneksel
9. Desmala Min – Feat. Hussein Zahawy
Söz & Müzik : Geleneksel
10. Qumrike
Söz & Müzik : Geleneksel
11. Berivane – Feat. Hussein Zahawy
Söz & Müzik: Hazır Ali Beyazyıldırım

Albümü İncele

SKU: ALBM08.

  • Izahat

Albüm Açıklaması

Kadınlardan oluşan, hanımefendiler tarafindan söylenmiş şarkıları klasik batımüziği enstrümanları ve geleneksel ses teknikleriyle tekrardan yorumlayan TRIO MARA, kemanda Nurê Dilovanî, piyanoda Nazê Îsxan, vokalde de Sakîna’nin yer aldıgı bir üçlü olarak müzikal yolculuğuna üç yıl ilkin başladı.

MARA, Ortadoğu’nun kadim dillerinden kabul edilen Kürtçe’nin Kirmanckî lehçesinde “Bizlerden„ anlamına gelirken, Ortadogu dillerinin birçoğunda da birbirine yakın dişil anlamlar taşır. Ma, Ermenice ve Kirmanckî’de köken olarak ana anlamına gelir.

Ek olarak Arapça’da MARA hanım anlamına gelir. Kürtçe’nin Kurmancî, Kirmanckî ve Soranî lehçelerinin yanısıra, Türkçe, Azerice ve Ermenice şarkılar da seslendiren TRİO MARA, halkların kültürleri içinde oluşan suni sınırların ortak bir dil olan müzik yöntemiyle anlamsiz kılınabileceğine ve ısrarla müzigin barışçıl diliyle
konuşmak gerektiğine inanıyor.

Yüzyıllardır savaşların, kanın, gözyaşı ve acının dinmek bilmedigi bir coğrafyadan gelen TRIO MARA üyeleri, repertuarlarında hanımefendilerin ve halkların trajedilerini yansıtan şarkılar kadar, aşklarını, coşkularını, yaşam biçimlerini yansıtan şarkılara da yer veriyor.

TRİO MARA, egemen bakış açıları ve yargıları karşısında susmayan hanımefendilerin sesine, sesini katmayı amaçlıyor.

Geleneklerin ve toplumsal geriliklerin kapılar arkasına mahkum etmiş olduğu hanım seslerinin sırrını arayan TRİO MARA’nın KAPILAR/BEHIND THE DOORS adlı albümündeki tüm şarkılar bizlerden size bir nefes, bir ses, bir ritm olarak gelsin.

Kah yırtıcı dağ başlarında, kah coşkun ırmak kenarlarında, kah uçsuz bucaksız ovalarda, müzikle güzel bir yolculuğa çıkmanız dilegiyle.

“KÜRTÇE MÜZİK”E BİR GEDİK AÇAN GRUP VE SOLİST”

“Kürtçe Müzik” gerçekleştiren gerek vokalistler gerek gruplar, derhal her tür müziğin soundundan beslendikleri halde “Klasik Batı Müziği”nin soundundan istifade etmeyi ya düşünmemişler, ya da bu müziğin kıyısına bile yanaşmamışlardır.

Kadınlardan oluşan ve ilk albümünü uzun bir süre bekledikten sonrasında 2013 senesinde Uyum Müzik’ten Deri/Behind The Doors adıyla çıkaran Trio Mara ise, otantikten hareket eden sadece otantikte saplanıp kalmayan, Rock, Pop müzik soundları yerine “Klasik Batı Müziği” nin soundundan beslenen yapısıyla alanında bir “ilk”e imzasını atmıştır.
Kemanı Nurê Dilovanî’nin, piyanoyu Nazê Îxsan’ın seslendirdiği grubun solistliğini ise Sakîna Teyna üstlenmiştir.

Kürtçenin Kırmanç lehçesinde Bizlerden anlamına gelen, Ortadoğu dillerinin çoğunda, birbirine yakın dişil anlamları olan Mara’nın kökündeki Ma ise, Ermenicede ve Kırmanç lehçesinde ve Arapçada Anne anlamına gelmektedir.

Bu adı kendisine vererek, daha oldukca, hanımefendilerin siyasal ve duygusal sorunları üstünde duran ve kadınlardan oluşan Koma Asmin’den “Klasik Batı Müziği” sounduna yaslandığı için ayrılan Trio Mara, bayanı, anneliği yanında, cinsel kimliğiyle konumlandırmasıyla değişik bir noktada durmuştur.

Kürtçenin lehçeleri haricinde; Türkçe, Azerice ve Ermenice ezgiler de seslendiren grubun gerçekleştirdiği emek vermeyi bireşim benzer biçimde soğuk bir terimle ifade etmemek gerekir şu sebeple grup ezgileri Doğu ile Batı’yı yönerge gereği birleştirmek için seslendirmemiştir. Amaç, hem basmakalıbın arkeolojisine girişmek, hem de Doğu ile Batı’yı derinliğiyle algılamaktır.

Idrak etme fiilini, müziğini estetikten nasiplendirerek sunan grupta kullanılan enstrümanlar da porte üstünde kaleme alınan kompozisyonu bütünlemek için kullanılmıştır.

Çalışmalarını hem grubuyla hem de solo albüm çıkararak sürdüren Sakîna Teyna, 1973 senesinde Muş’un Varto ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Alevi kültürünü özümseyen bir ailede deyişler dinleyerek büyüyen Teyna; ilk, orta ve yükseköğrenimi süresince, amatör müzik gruplarında sahne almıştır.

Çalışmalarını Mezopotamya Kültür Merkezi’nin bünyesinde gerçekleştiren, Koma Amed’te bir süre solist olarak vazife yaptıktan sonrasında solo albümünü çıkaran Serap Sönmez benzer biçimde mühim bir sesi de yetiştiren Koma Mezrabotan’da vokalist olarak yer edinen Teyna, müziğe bir süre ara vermiş, 2006 yılından itibaren müzikle, profesyonellik elbisesini kuşanarak ilgilenmeye adım atmıştır.

Halil Uysal’ın çekmiş olduğu Bêrîtan adını taşıyan filmimizde, filme adını veren ve evvel birçok solist ve grup tarafınca seslendiren ezgiyi tekrardan seslendiren Teyna, Avusturya’nın başkenti Viyana’da İmprovize Caz Orkestrası ile yazıya döktüğü metinleri ve notaya döktüğü ezgilerini seslendirmiştir.

Doğaçlama sokak tiyatrosu gerçekleştiren bir tiyatroya, gene ezgileri ve metinleriyle birlikte rol alan Tayna, 2011 senesinde Trio Mara’yı kurmuştur.

“Etnik Müzik”in mühim isimlerinden Mehmet Akbaş ile de performans sergileyen; Avusturya, Almanya, Hollanda ve Fransa benzer biçimde ülkelerde solo konserler veren Teyna, ilk albümünü 2011 senesinde Ses Plak’tan ROYÊ Mİ adını vererek çıkarmıştır.

Erdem Beyazgül’ün müzik yönetmenliğini yapmış olduğu albümde; grubunun elemanları haricinde, Mehmet Akbaş, Êvîn ve albümün müzik yönetmeni Erdem Beyazgül ile ezgilerine can veren emek verme Teyna’nın, deneysel işleri de ne kadar önemsediğini göstermiştir.

Gazetecilik, köşe yazarlığı benzer biçimde alanlarda da müzikteki kadar etkili olan, insan hakları ve hanım hakları aktivisti olan Sakîna Teyna, hem kendi çalışmalarında hem de grubuyla imza attığı performanslarda deneyselliği önemsediği için müziklerarasında kurulan bağları basmakalıp ifadelerin içine yerleştirmek imkân haricindedir.

İlk albümüyle “Kürtçe Müzik”te mühim bir boşluğu doldurmaktan oldukca bir gedik açan Trio Mara ve onun solisti olan Sakîna Teyna’nın albümlerinin yarına kalabilmesi için hem “Kürtçe Müzik”i hem de müziklerarasında kurulan bağları basmakalıp ifadelerin hâkimiyetinden kurtarmak gerekmektedir.

Yazar: Mehmet Akif Ertaş