Ana Sayfa / Kitaplar / Toplu İntiharlara Sebebiyet Veren Platonik Aşk: Genç Werther’in Acıları

Toplu İntiharlara Sebebiyet Veren Platonik Aşk: Genç Werther’in Acıları

Johann Wolfgang Von Goethe tarafınca 1774 senesinde yazılan “Genç Werther’in Acıları“, Werther’in imgesel arkadaşı Wilhelm tarafına yazdığı mektuplardan oluşan bir mektup romandır.Yayımlandığı dönem Almanya’da birçok gencin ölümüne sebebiyet vermiş olan bu roman, bir tek insanlarda ruhsal bir değişiklik yaratmamış, hem de Almanya’da birçok insan Werther’in giymiş olduğu mavi frank, sarı yelek ve çizme modasına uymuştur. Genç Werther’in Acıları’nın, Napoléon’un baş ucu kitabı bulunduğunu da belirtmek isteriz.

Romanın Goethe’nin gerçek yaşantısına dayandığı söylenmektedir.

Beni sevindiren, acı veren ya da ilgimi çeken her vakası bir imgeye, bir şiire dönüştürme ve böylelikle vakalarla arama mesafe koyma huyumdan ömrüm boyu vazgeçmedim. Bundan dolayı de bildiğiniz yapıtlarımın tümü büyük bir itirafın parçacıklarıdır.” (Johann Wolfgang Von Goethe)

Roman, edebiyatta “Coşkunluk Akımı” (Sturm und Drang) yazarların samimiyetini göstermesi için mühim bir adım olmuştur. Johann Wolfgang Von Goethe’nin, sanatın birçok yönüyle ilgili ve başarıya ulaşmış tasvirlerinin olmasından dolayı Werther’i başka bir halde düşünmemiz olanaksız.

Asla beklemediği aniden asla beklemediği bir yerde hayatına giren hanım(Charlotte) ile beraber yaşamını sonlandırmak isteyecek kadar aşık olan Werther ve bu ilişki için, romanın başlarında son aşama ümitliydik; ta ki Werther’in aşka düştüğü kadının aslına bakarsak nişanlı ve verdiği sözleri yerine getirmek için başka bir insanla evlenecek bulunduğunu öğrenene kadar. Werther’in, Wilhelm’a neredeyse her mektubunda Lotte’yi anlatması ve onu saplantılı bir halde tasvir etmesi bizlere şunu düşündürdü; bir insana ne kadar yoğun duygular beslemiş olursan ol, o şahıs için inandığın her şeyden vazgeçer misin? Werther’in, Lotte için inanılmış olduğu değerlerden vazgeçmesi, işlerin fazlaca karmaşık bir hal almasına sebep oluyor. Werther bile kendine durumu açık ve öz bir halde anlatamazken, biz bu baş yapıtın içinde kaybolduk.

Bir taraftan sevilmiş olduğu hanımı kendine saklamak isterken bir taraftan da ona dokunmaktan korkmak… Bu bir tek Werther’in yaşamış olduğu karşıtlıklardan bir tanesi. Werther’i yaşamış olduğu kaostan kurtaracak olduğuna inanılmış olduğu tek şeyin intihar olması son aşama ağlatısal. Kendisinin, aslına bakarsak asla var olmayan bir dünya yaratmış olmasının sonucudur bu durum. Hayaller ile gerçeği ayırt edememesi, aslına bakarsak birçok insanoğlunun asla kendinde bulunduğunu kabul edemediği bir durum. Birçok insanoğlunun Werther’de kendini bulması da bu yüzdendir. Lotte’nin, aslına bakarsak Wether’e, kendisinin Lotte’ye hissettiği duyguları hissetmediğini anlaması birazcık vakit alıyor. Bu süre içinde elindeki her şeyi tüketip sağlıksız bir yaşam sürdürüyor. Acıyı hissetmemenin tek çaresinin bir tek “hiçbir şey hissetmemek” bulunduğunu düşünüyor. Werther’in son zamanlarını isteksizlik ve sahiplenilmemek korkusu içinde yaşadığını Wilhelm’a yazdığı mektuplardan öğrenmiş oluyoruz. Hiçbir şeyin o zamanlarda Werther için ölümden daha iyi bir kurtuluş olmadığını sık sık dile getiriyor. Her şeyin bir sonuca bağlanması için Lotte ile son kez konuşmaya giden Werther, aslına bakarsak orada Lotte’ye hiçbir vakit haiz olamadığını ve bu durumun, Lotte’nin nişanlısı Albert’e haksızlık bulunduğunu anlayıp sevgisini oracıkta bırakıp bulunmuş olduğu yeri terk ediyor. Şehri terk edeceğini söyleyip bir veda mektubu yazıyor Albert’e. Çıkacağı seyahat için Albert’ten tabancasını rica ediyor. Tabancanın kendisine yetişmesi ile Wether, Lotte’ye son sözlerini ve vasiyetnamesini yazıyor. Sabaha karşı yaşamını kaybeden Werther, arkasında onu seven birçok kişiyi yarım bırakıyor.

Bu baş yapıtı okumamızı elde eden Johann Wolfgang Von Goethe’ye ve dolaylı yoldan Werther’in yaratıcısı Charlotte’a teşekkür ederiz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir