Ana Sayfa / Konser / Topkapı Sarayi Müzesi Karagöz Sergisi

Topkapı Sarayi Müzesi Karagöz Sergisi

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ KARAGÖZ SERGİSİ’NE EVSAHİPLİĞİ YAPIYOR

Türk Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı sebebiyle Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı işbirliğinde bir Karagöz Sergisi açılacak. Sergi 13-31 Ekim tarihleri içinde Topkapı Saray sergi salonunda seyirci ile buluşacak.

Sergi kapsamında Cengiz Özek’in Topkapı Sarayı’ndaki Karagöz figürlerinden esinlenerek yarattığı figüler yer alacak.

Ek olarak Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonunda mühim yer tutan saray Karagözcüsü Nazif Bey figürlerine atfen Cengiz Özek koleksiyonunda yer edinen Düşsel Nazif figürleri de sergide gene yer bulacak.

Bu zamanda dünyaca malum Karagöz sanatçımız Cengiz Özek’in “Çöp Canavarı” ve “Esrarengiz Ağaç” oyunları sahnelenerek sergi desteklenecek.

Karagöz’ün 500. Yılı
Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek festivalde; 2017 yılının Türk Gölge Tiyatrosu Karagöz’ün 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna da hususi bir yer verildi.

Gölge tiyatrosunun doğduğu yer olarak kabul edilen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivale çağrı edildi.

Kamboçya’dan Pnom Penh, büyük bir meşalenin gölgesinde dev deri kuklalarıyla, Pekin’den Master MaoMao Çin gölge kuklasının gerçeğe oldukça yakın devinimleriyle, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu genç tanrıça Nazha’nın serüvenleriyle ve Hong Kong ve Türkiye ortak yapımı “Avanti” Nasrettin Hoca hikayeleriyle festivale katılacak.

Ek olarak Endonezya Gölge Oyunu Wayang Kulit üstüne İspanyol grup El Gecko con Botas’ın bir emek harcaması yer alacak.

Bu yıl festivalde 15 ülkeden 25 grup içeriyor
İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafınca organize edilen festival, Unesco kültür mirası taşıyıcısı internasyonal  kukla ve Karagöz  ustası  Cengiz  Özek Genel  Sanat  Yönetmenliğinde  13-­‐31 Ekim  tarihleri içinde seyirciyle buluşacak.

Bu yıl programda 6 yerli oyun, 15 ülkeden 18 yabancı topluluk içeriyor. Yerli gruplar, Cengiz Özek, Ercan Sönmez, Tiyatro Gülgeç, Çocuk Prodüksiyon (Alper Tansı, Atilla Güngör), Dünya Çocuk Oyunları ve Naif Bey Kumpanyası’ndan oluşuyor.

Yabancılar ise; Avusturya’dan Thomas Ettl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, The Ytuquepintas Company ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotto, İngiltere’den Drew Colby, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Phnom Penh Gölge Tiyatrosu, Rusya’dan Meta Zero ve The Fifth Wheel, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato ve  İsrail’den Ornan Braier.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir