Ana Sayfa / Konser / Tiyatronun Kalbi Ataşehir’de Atıyor

Tiyatronun Kalbi Ataşehir’de Atıyor

 

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Internasyonal Ataşehir Tiyatro Festivali’nde tam 24 oyun sahnelenecek. Türk Tiyatrosu’nun en kıymetli isimlerini tiyatroseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Türkiye’nin en kapsamlı tiyatro şenliğini düzenleme mevzusunda iddialı olduklarını söylemiş oldu.

Ataşehir Belediyesi tarafınca düzenlenen 8. Internasyonal Ataşehir Tiyatro Festivali’nde 27 Mart- 24 Nisan tarihleri içinde tam 24 oyun sahnelenirken 12 imalathane ve 4 söyleşi yapılacak. Yüzlerce oyuncunun sahne alacağı festival ile beraber Ataşehir bir ay süresince tiyatronun konuşulmuş olduğu, duraklarında ustaların resmedildiği ve sokaklarında oyunculara rastlanılan bir ilçeye dönüşecek.

Festivalin “Her Halde Tiyatro” sloganı, insan için tiyatro, her halükârda lüzumlu fikrinden yola çıkılarak belirlendi. Festival süresince sahnelenecek oyunların biletleri, ücretsiz bir şekilde “Bir Kitap, Bir Bilet” kampanyası karşılığında verilecek.

Tiyatro sevdalıları, bir ay süresince William Shakespeare’den başlayıp Yılmaz Özdil’e uzanan usta kalemlerin eserleri içinde tercih yapmakta zorlanacaklar. Türk Tiyatrosunun ustalarından Haldun Dormen, Metin Akpınar, Zihni Göktay, Genco Erkal, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen, Cem Davran, Ali Poyrazoğlu, Erkan Can, Rutkay Aziz, Taner Barlas, Sumru Yavrucuk ve Tülay Günal festival kapsamında Ataşehirlilerle buluşacak adların bazıları.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde açılışı yapılacak festival, ilk gününde iki Tiyatro ustasını seyircilerle buluşturacak. Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu ile Güneşin Sofrasında isminde oyun Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde sahnelenirken, Ferhan Şensoy ve Orta Oyuncular tarafınca da “Nereye De Gidiyor Lan Bu Vapur” isminde oyun Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde sahnelenecek. Festivalde tüm oyunların başlama saati 20:30.

Yetişkinler, çocuklar ve aileler için toplam 12 atölyenin düzenleneceği festivalin atölyeler bölümünde; Ali Poyrazoğlu ile ‘Oyunculuğun Bir Dakikası’, Levent Üzümcü ile de ‘Tiyatronun Doğuşu’ isminde eşi olmayan birer imalathane emek vermesi yapılacak.

2009 yılından kurulan Ataşehir Belediyesi olarak asla ara vermeden her yıl bir tiyatro festivali düzenlediklerini belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi şunları söylemiş oldu:

“8. Internasyonal Ataşehir Tiyatro Festivali’ne ‘Her Halde Tiyatro’ adını verirken, hangi halde olursak olalım; kadın-erkek, zengin-fakir, yaşlı-genç tiyatro gereklidir demek istedik. Kısaca her halükârda tiyatro. Şundan dolayı sanatın öteki kolları benzer biçimde bir okuldur tiyatro. Eğitir, geliştirir, dünyamızın sınırlarını genişletir. Ataşehir Belediyesi olarak, Türkiye’nin en kapsamlı tiyatro şenliğini düzenleme mevzusunda iddialıyız. Bir tek şöhretleri sınırlarımızı aşan Müjdat Gezen, Haldun Dormen, Genco Erkal, Ferhan Şensoy benzer biçimde ustalar değil; binlerce kilometre mesafeden gelen yabancı takımlar de sanatları ve özverileriyle bizlere destek oluyor.”

Festival’de 2 yabancı oyun sahnelenecek

Festival kapsamında İspanya’dan gelen Yllana tiyatro grubu “Zoo” isminde oyunu 29 Mart Çarşamba günü Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde, 30 Mart Perşembe günü de Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde sahneleyecek. Kanada’dan katılan Theaturtle tiyatro grubu da “Kafka and Son” isminde oyunu 3 Nisan Pazartesi günü Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde sahneleyecek.

Festival kapsamında Genco Erkal ve Ferhan Şensoy temalı iki durak kütüphanesi de Küçükbakkalköy Prestij Caddesi ve Ataşehir Bulvarı TEB Anadolu lisesi karşısına yerleştirilecek.

TİYATRO PROGRAMINI

ATÖLYE VE SÖYLEŞİ PROGRAMINI

*8. Internasyonal Ataşehir Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenecek oyunların biletleri, ücretsiz bir şekilde “Bir Kitap, Bir Bilet” kampanyası dahilinde kitap karşılığı verilecektir.

*Oyunlar için bilet alma kotası şahıs başı iki oyun için 2 bilet ile sınırlıdır.

*MSKM’de düzenlenecek oyunların biletlerini MSKM gişeden temin edebilirsiniz. (MSKM Gişe Emek harcama Saatleri: Her gün 10.00 – 20.00)

MSKM Gişe: (216) 570 50 00 Dahili: 2202

*Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde düzenlenecek oyunların biletlerini Ataşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden temin edebilirsiniz.

*Halkla İlişkiler Birimi Emek harcama Saatleri: Hafta içi 08.30 – 17.00 & Hafta Sonu 10.00 – 17.00

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir