Ana Sayfa / Video / The Shining Filminden Uyarlanmış Muhteşem Klip: The Kill

The Shining Filminden Uyarlanmış Muhteşem Klip: The Kill

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan, 1980 yapımı Stanley Kubrick filmi “The Shining”, şüphesiz hepimizin hafızalarında yer etmiştir. Bilinmiş olduğu suretiyle film, kışı geçirmek için Overlook Oteli’ne gelen Torrance ailesinin, otelde daha ilkin yaşanmış olayların tesiri altında kalmalarını mevzu edinmektedir.

Aile babası ve bir yazar olan Jack Torrance’in (Jack Nicholson) değişimini, öteki bir ifade ile cinnetini nefeslerimiz kesilerek izlemiştik. Sadece filmdeki gerilim yalnız Jack’in sahneleri ile değil, gördüğümüz öteki imgelerle de canlı tutulmaktaydı.

Filmi izleyen her insanın hafızasında yer etmeyi başarmış bu görüntüler, ABD’li rock müzik grubu 30 Seconds To Mars’ın The Kill klibinde yine yaşam bulmuştur.

(The Kill, grubun 2005 senesinde yayınladığı “A Beautiful Lie” albümünde yer edinen ve kim bilir dünya genelinde bilinirliğini pekiştiren, en kişisel parçasıdır.)

Klibin açılış sahnesinde heybetli bir yapıyı görmekteyiz. Bu yerin, grup üyelerinin (Jared Leto, Shannon Leto, Tomo Miličević, Matt Wachter) kalacağı otel olduğu, akabinde seyirciye sunulmaktadır.

Otelin atmosferi ve garipliği The Shining’de olduğu şeklinde son aşama rahatsız edici bir his vermekte. Fakat klibin, filmle bağlantısını anladığımız kim bilir ilk somut örneği Tomo Miličević’in (gitar) kaykayla otel koridorunda gezdiği sahnedir. Hatırlarsanız filmimizde Jack Torrance’in oğlu Danny, koridorda bisikleti ile dolaşmaktadır.

Peşinden gelen sahnede ise; otelde bir haftanın geçmiş olduğu ve bu süre zarfında Jared Leto’nun (vokal, gitar) daktilo başlangıcında devamlı aynı cümleyi yazdığı görülmektedir: “This is who I really am.” (Bu cümle bununla birlikte şarkının içinde de yer verilmiştir.)

Daktilo başlangıcında yazı yazılması ve tekrarlanan cümleler filmdeki sahnelerin birer aynasıdır. The Shining’de tekrarlanan söz ise şu şekildedir: “All work and no play makes Jack a dull boy”

Klipte, Shannon Leto’nun (davul), duştan çıkan hanım ile karşılaşmış olduğu sahnenin de oldukça tanıdık geleceğinden eminiz. Bunların yanı sıra Matt Wachter’ın (bas gitar) barda tek başına oturması, Tomo’nun bir kapı aralığından görmüş olduğu garip görünüm da gene filmden hususi olarak seçilmiş sahnelerin uyarlamasıdır.

Tüm grup üyeleri klibin sonuna doğru ikizleri ile karşılaşmaktadır. Bu durum, şarkının hikayesinden ileri gelmektedir. The Kill, kişinin kendisiyle olan ilişkisini anlatmaktadır. Jared Leto, şarkının “korkularınızla ve gerçekte kim olduğunuzla yüzleşmek ile ilgili” bulunduğunu ifade etmektedir. Aslına bakarsanız parçanın sözleri ve Leto’nun içimize işleyen vokalleri ile bu yüzleşmeyi sonuna kadar hissetmekteyiz. Bilhassa “this is who I really am” kısmı vardığında, tıpkı Leto şeklinde bağıra çağıra, tüm benliğinize karşı çıkasınız gelir.

Bir filmin iyi mi uyarlanabileceğini ders durumunda gözler önüne seren bu görkemli klip, bizim de en sevdiklerimiz içinde yer almakta.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir