Ana Sayfa / Kitaplar / Tezer Özlü Kitaplarından 10 Alıntı

Tezer Özlü Kitaplarından 10 Alıntı

Yaşamı süresince hiçbir yere ilişik olmak istemediğini “Ben, belli bir ülkesi olmayan insanlardanım” dizesiyle dile getiren başarıya ulaşmış yazar, yaşamı hep gitmek olarak algıladı. Yirmili yaşlarının başlangıcında otostop yaparak tüm Avrupa’yı gezdi. Hatta öyleki ki oldukca sevilmiş olduğu Prag’ı biz için oldukca daha anlamlı hale getirdi.

İlk kitabı Eski Bahçe’yi dergilerde piyasaya sürülen öykülerinden oluşturdu. 1980 senesinde çocukluğundan klinikte kalmış olduğu dönemleri anlattığı ilk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri’ni yayımladı. 1983’te ise hayranlık duyduğu Svevo, Kafka ve Pavese’in etkilerini taşıyan Auf den Spuren eines Selbstmord kitabı, 1984’te Türkçe’ye çevrilerek Yaşamın Ucuna Seyahat adıyla basıldı.

Hepimiz de yazdığı her satırda yaşamın anlamını arayan, her satırda acısını tüm dünyaya haykıran, edebiyatımızın gamlı lirik prensesi Tezer Özlü’den 10 kitap alıntısını sizler için derledik.

“ Niçin yazılır? Dünya acılı olduğundan yazılır. Duygular taştığı için yazılır. İnsanın kendi zavallılığından sıyrılması oldukca güç bir işlemdir. Fakat insan bir kez bu zavallılıktan sıyrılmayagörsün, o vakit yaşamı kendi egemenliği altına alabilir. İşte böylesi bir egemenliği bir iki kişiye daha anlatmak için yazı yazılır. (Ya da kendi kendine kanıtlamak için.) Şundan dolayı, insanoğlunun kişisel özgürlüğü, kendi yaşamına egemen olmasıyla adım atar. ”

-Yeryüzüne Dayanabilmek İçin

“ Derhal gel. Sen olmazsan asla kimseyi göremeyeceğim. En oldukca ve en uzun sana inandım. ”

-Herşeyin Sonundayım

” O şekilde bir aşk yaşamışsındır ki,
‘tekrar artık böylesini yaşayamam’ dersin.
Sonrasında bigün, bir tesadüf, tekrardan aynı coşku, aynı coşku, aynı yoğunlukta yaşanmış olan anlamış olur… İnanamazsın. Bir düşteyim sanırsın. Kitaplar da benim için öyledir. Eski aşklara dönemezsin, fakat eski kitaplara dönebilirsin. ”

-Kalanlar

” Yaşanacak bir yaşam vardır. Binilecek bisikletler vardır. Yürünecek yaya kaldırımları ve tadına varılacak güneş batışları vardır.”

-Yaşamın Ucuna Seyahat

“ Sizin düzeninizle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla asla bağdaşan yönüm yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum. Hem de iyi giyiniyorum. İyi giyinene iyi yer verdiğiniz için. Aranızda dolaşmak için çalışıyorum. İstediğimi çalışmama izin vermediğiniz için. İçgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için. Hiçbir çaba harcamadan bu tarz şeyleri yapabiliyorum, bir şey yapılmış oldu sanıyorsunuz. “

-Yaşamın Ucuna Seyahat

“ İnsanın başkalarına söyledikleri duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir. “

-Çocukluğumun Soğuk Geceleri

“ Şunu öğrenmelisin: Sen hiçbir işe yaramaz değilsin. Seni senden çalan toplumdur. “

-Kalanlar

“ Nihayet yağmur başladı. Bu sabah artık, yağmuru niçin bu kadar oldukca sevdiğimi anladım. Ağlayan bir yüreğe benzediği için… “

-Kalanlar

“ İnsan ne denli derin düşünebiliyorsa, sevgisi o denli derindir. O denli doyumsuzdur. Ve acısı da o denli büyük. “

-Yaşamın Ucuna Seyahat

“ Benim en büyük mutluluğum herşeyden kaçmak. Herşeyden. Tüm çocuklardan. Tüm acılardan. Tüm sevgilerden. Tüm orgazmlardan. Tüm gecelerden. Tüm günlerden. Her hilal aydan, her ülkeden. Ben her gece ölüyorum. Her sabah tekrardan canlanıyorum. Her yirmidört saatlik vakit dilimi hem ölüm hem yaşam hem de… ”

-Vakit Dışı Yaşam

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir