Ana Sayfa / Spor / Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Tenis Raketi Nasıl Seçilir?

Sorun tenis raketinizi seçmeye vardığında grip (kavrama) boyutu ve raketin kafa boyutu önemlidir. Yaygın sayıdaki oyuncular için raket üreticileri raketleri birçok grip ve kafa boyutunda üretmektedir. Doğru grip boyutu önemlidir bu sebeple yanlış grip boyutu tenisçi dirseği denen hastalığı ortaya çıkartmaktadır. Kafa boyutuysa sizin beceri seviyeniz ve oyun tarzınızla alakalıdır.

Ne Lazım:

  • Cetvel

Yapılacaklar:

  • Grip boyunu belirleme:
  1. Elinizi düz bir halde açın, parmaklarınızı düz ve birbirine yapışık şekilde birleştirin.  Avucunuzun içindeki çizgileri aklınıza yazın. Genel olarak avucunuzda üç ana çizgi vardır.
  2. Cetveli başlangıç noktası ortadaki kat olacak şekilde yerleştirdikten sonrasında yüzük parmağınıza dümdüz gidecek şekilde koyun.
  3. 3/20 santimetre ölçüsüne en yakın  ölçüyü not alın. Bu sizin grip ölçünüzdür. Eğer iki numaranın içinde kaldı iseniz bir ufağı seçiniz. Küçük olan bir gripi kalınlaştırmak, inceltmekten basittir. Gripler 10 santimetre’den  10  12/20 santimetre’ye kadar değişmektedir.
  4. Eğer el ölçünüz 10  12/20 santimetre’in üzerindeyse grip ölçüsünü artırın.  Bu satılan en geniş griptir sadece kimi zaman bir adamın eli bundan daha büyük olabilmektedir. Grip ölçüsünü üst üste sargı sararak genişletebilirsiniz ya da daha ustalaşmış yaklaşıp, ısıtarak da genişletebilirsiniz. Oldukça küçük seviyede bir griple oynamak tenisçi dirseği rahatsızlığına sebep olmaktadır.

Kafa boyutu seçimi

  1. Yeni başladıysanız ya da oyunda daha çok güç arıyorsanız birazcık büyük bir kafa seçebilirsiniz. Kafa boyutu 270 ila 340 cm2 arasıdır. Genel olarak daha büyük raket kafası daha çok güç ve daha çok “tatlı nokta”  yada öteki bir deyişle vuruş noktası barındırmaktadır. Bu noktalar topla buluştuğunda titreşimsiz ve keskin bir his vermektedir. Daha çok tatlı nokta, merkez dışı vuruşlarda daha çok başarı şansı vermektedir.
  2. Eğer birazcık tecrübeli bir oyuncu iseniz orta+ büyüklükte bir kafa seçmenizi tavsiye ederiz. Bu raketler, güç, denetim ve manevra kabiliyetlerinin birleşmesinin güzel bir örneğidirler ve kafa boyutu 250 ila 270 cm2 arasıdır.
  3. Eğer oldukca tecrübeli bir tenis oyuncusu iseniz (mesela; üniversite oyuncusu ya da bir klüp profesyoneli) kafa boyutu aralığını 215 ila 248 cm2 içinde değişmektedir. Bu tip raketler düşük güçtedir ve sert vurmak isteyen oyuncular çekinmeden kuvvetli fakat kontrollü atışlar yapabilirler.

Fotoğraf: Not Enough Megapixels

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir