Ana Sayfa / Spor / Tenis Kortu Nasıl Temizlenir?

Tenis Kortu Nasıl Temizlenir?

Tenis Kortu Nasıl Temizlenir?

Tenis Kortu Nasıl Temizlenir?

Beton tenis kortlarının bir pozitif yanları da neredeyse bakım istememeleridir. Fakat arada bir de olsa tenis kortunuzun bakıma ihtiyacı vardır. Zemindeki toz ve kirin temizlenmesi kortun ömrünü ziyadesiyle uzatacak, oyuncular için daha güvenli hale gelecek ve görünüşünü güzelleştirecektir. Kort temizliği için ustalaşmış olmaya gerek yok. Birkaç rahat araç-gereç ile tenis kortunuzu yeniymiş benzer biçimde izah edebilirsiniz.

Malzemeler

 • Yumuşak naylon ya da kıl tipi fırça
 • Hava püskürtücüsü (isteğe bağlı)
 • Deterjan
 • Yüksek tazyik uçlu su hortumu
 • Çamaşır suyu
 • 20 litrelik kova
 • Ufak kova
 • Eski temiz bezler

Yapılacaklar:

 1. Tüm oturakları, çöp kutularını, sürahileri, topları ve temizlik işleminde size güçlük çıkartabilecek her şeyi korttan çıkartın.  Korttaki tüm yıkıntı, yaprak, kum, çakıl, çer çöp vb benzer biçimde ürünleri hava püskürtücü kullanarak dışarı atın. Kortun merkezinden kenarlara doğru ilerleyerek paklayın.
 2. Deterjanı korta serpin ve basınçlı su hortumunun yardımı ile birlikte iyice köpürtün. Kortun her seferde tek bir tarafını yıkamak en iyi seçim olacaktır. Kort yüzeyini fırçalarken herhangi bir yeri atlamamaya itina gösterin.  Oldukça baskı yapmamaya dikkat edin zira fazla baskı yapmış olursanız zemine hasar verebilirsiniz. Kortu sudan geçirin ve aynı işlemleri kortun öteki yarısı için de uygulayın. Kortu kurumaya bırakın. Kort alanını herhangi bir küf ve toprak kalıntısı kalıp kalmadığına dair deneyin.
 3. 20 litrelik bir kovada çamaşır suyu ve suyu karıştırın (2 birim suya 1 birim çamaşır suyu) ve karışımı küf ve toprak olan bölgelere uygulayın. Ellerinizi naylon eldivenler ile koruyun. Daha minik olan kovayı karışımla doldurup kortun yüzeyine uygulayın.  Bölgeyi 1 dakika fırçalayın ve suyla paklayın. Eğer hala küf kalıntıları var ise karışımı tekrardan uygulayın. Tüm küflü ve topraklı alanlar temizlenene kadar buna devam edin.
 4. Oynamadan ilkin kortların tam anlamıyla kurumasına itina gösterin. Kort oturaklarını su ve eski bir bez ile korta geri sokmadan ilkin paklayın. Periyodik olarak kortu herhangi bir küf ve topraklanmaya karşı deneyin.

İpucu ve Ikazlar:
Yüksek basınçlı uç takılmış hortum kullanmak yerine orta güçte (2000-2600 psi) basınçlı yıkama makinesi kullanabilirsiniz.

Çamaşır sulu karışımı uygularken bot giymeniz yararınıza olacaktır.

Fotoğraf: Drnan Tu

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir