Ana Sayfa / Video / Taylor Swift Yeni Klibinde Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Taylor Swift Yeni Klibinde Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Geçtiğimiz günlerde çıkardığı klibiyle ve yeni şarkılarıyla oldukça gündemde olan Taylor Swift’in son çıkardığı Look What You Made Me Do klibinde, dikkatli bakılmadığı sürece fark edilemeyecek bazı ayrıntılara yer verilmiş.

İlk olarak şarkı ve klip tamamen Taylor’ın son 10 senelik kariyerinde karşı karşıya geldiği kişilere verdiği bir yanıt durumunda, hakikaten başarı göstermiş bulduk.

“I’m sorry, the old Taylor can’t come to the phone right now. (Why?) Oh, ’cause she’s dead!”

Klip bir mezarlıkta, Nils Sjoberg adlı birinin mezarının görünebileceği bir halde başlıyor. Nils Sjoberg, Calvin Harris ile beraber “This Is What You Came For”u yazdıkları sıra Taylor’ın kullandığı takma isim.

Ek olarak Taylor mezarlıkta “Out of Woods” klibinde giydirilmiş olduğu elbiseyi giyiyor.

Mezarın içinde giydirilmiş olduğu elbise ise 2014 Met Galası‘ndaki.

Mücevherlerle dolu küvet sahnesi ise Taylor’un bir demecine gönderme bundan dolayı Taylor 2015 senesinde medyanın onu kıymetli taşlarla dolu bir küvette ağlıyormuş şeklinde gösterdiğini söylemişti. Ek olarak küvetin içinde de mücevherlerin içinde tek başına duran bir tane 1 dolar var. Bu da net bir halde 2013’te bir buluşmada poposunu ellediği için David Muelller’e açmış olduğu 1 dolarlık tazminat davasına bir gönderme.

Bu sahnelerde ise parmaklarında ve kollarında her yerinde yılan takıları var. Bu da Kim Kardashian’ın, Kanye West ile aralarındaki telefon konuşmasını yayınladığında her insanın ona “yılan” demesine bir referans. Hatta bir yılan Taylor’a çay bile servis ediyor.

Eğer tahta daha yakından bakarsanız, alt kısmında “Et Tu Brute” yazdığını görebilirsiniz ki bu sarayın öteki kısımlarında da işlenmiş. Bu hepimizin bilmiş olduğu Shakespeare‘in Julius Caesar adlı kitabından kült bir replik aslına bakarsak. Caesar arkadaşı Brutus’un ona ihanet ettiğini anladığında ona “Sen de mi Brutus?” diye sordurulmuş olduğu replik.

Kendisine kedi hanım diyenlere de bu kliple yanıt veren Taylor bu sahnede bir şirketi soyuyor. Arkada geçen yazılarda bu firmanın bir müzik şirketi bulunduğunu anlayabiliyoruz ve bu da açık bir halde 2015’te Apple Music ile yaşamış olduğu sorunlara bir gönderme.

Bu sahnede ise Taylor’un arkasında “I ❤️ TS” tişörtü giyen adam dansçılar var, tıpkı geçen yıl Tom Hiddleston‘ın giydirilmiş olduğu şeklinde. Ek olarak 8 tane dansçı var, bu da Taylor’ın eski sevgililerinin sayısı olabilir (Joe Jonas, Taylor Lautner, John Mayer, Jake Gyllenhaal, Conor Kennedy, Harry Styles, Calvin Harris, ve Tom Hiddleston).

Burada ise arkasında büyük bir ‘T’ harfi ile, eski kliplerindeki Taylor’ların üstünde duran Swift, sonrasında onların hepsini mezara gönderiyor. You Belong With Me klibinden We Are Never Ever Getting Back Together klibine kadar tüm kliplerinden birer Taylor var.

Klibin son 40 saniyesi ise hakikaten ikonik olmuş, 15 değişik Taylor bir arada ve birbirleriyle tartışıyorlar. You Belong With Me Taylor’ı kariyerinin ilk dönemlerinde yapmış olduğu şaşırmış suratı yapınca ölü Taylor “Şu suratı artık yapma, hakikaten itici oluyorsun.” diyor. Yeni Taylor’lardan biri ölü olanı göstererek “Bu s*rtüğün problemi ne?” diyince ölü olan da “Bana o şekilde seslenme!” diye bağırıyor. Bu da Kanye West‘in Famous şarkısında ona “s*rtük” diye seslenmesine bir referans. Country dönemlerindeki Taylor, o zamanlardaki edasıyla yanındakileri selamlayınca Red dönemindeki Taylor onu “fake” olarak nitelendiriyor. Country Taylor’ı ağlamaya başlayınca, yeni Taylor’lardan biri “İşte gene mağduru oynuyor, her zamanki şeklinde.” diye tepki veriyor. Bu da Twitter‘dan almış olduğu her fena yoruma verdiği aşırı tepkilere gelen eleştirilere bir yanıt. VMA esnasında Kanye’nin konuşmasını böldüğü Taylor tam eline mikrofon almış konuşurken hep beraber “Kes sesini!” diye bağırıyorlar ve video burada bitiyor. Bizce hakikaten başarı göstermiş bir video klibi olmuş, yeni albüm Reputation‘u da heyecanla bekliyoruz!

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir