Ana Sayfa / Galeri / Tarihin En Büyük Sanat Hırsızlığı: Mona Lisa’nın Çalınması

Tarihin En Büyük Sanat Hırsızlığı: Mona Lisa’nın Çalınması

Leonardo da Vinci’nin dünyaca meşhur başyapıtı Mona Lisa’nın, 21 Ağustos 1911 günü Paris’teki meşhur Louvre Müzesi’nden çalınması vakası tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Gelin, bu olayın detaylarını birlikte keşfedelim.

21 Ağustos gününün sabahı, birçok müze görevlisi tablonun yerinde olmadığını fark etmişti. Sadece müze fotoğrafçısı tarafınca ara sıra tablolar yerlerinden alıp çekime götürüldükleri için müze görevlileri gene bu şekilde bir vaka olduğu yanılgısına düştüler. Ertesi gün Mona Lisa yerine gelmeyince görevliler fotoğraf stüdyosuna baktı sadece Mona Lisa yoktu. Tablonun çalışılmış olduğu sadece bu şekilde fark edilebildi.

Kısa süre içinde polisle iletişime geçildi ve 49 dönümlük Louvre müzesi yedi gün süresince didik didik arandı. En sonunda dedektiflerden biri, gizli saklı bir odaya giden merdivenlerde Mona Lisa’nın ağır çerçevesini buldu. Mona Lisa’nın çalındığından güvenilir olduktan sonrasında yetkililer suçluyu aramaya başladı. Fransız gazetecileri birçok iddia yazdı. Polis, Pablo Picasso dahil birçok kişiyi sorguya çekti. Picasso, Pieret adlı arkadaşının Louvre Müzesi’nden çaldırmış olduğu iki tane heykeli satın almıştı. Bunun üstüne Picasso, Mona Lisa’yı da arkadaşının çalmış olabileceğini öne sürdü.

Picasso adının fena işlere karışmasının üzerine çalıntı heykelleri müzeye iade etti. Polis de Picasso’nun Mona Lisa’nın hırsızı hakkında bilgisi olmadığına karar verdi. Aramalar devam ediyordu.

Aradan 27 ay geçtikten sonrasında İtalya Floransa’da Vincenzo Perugia isminde bir adam, Mona Lisa tablosunu Uffizi Galerisi’ne 100.000 dolara satmaya çalışıyordu. Yakalandığında, yurtsever bir İtalyan olduğundan tabloyu çaldığını beyan etti. Ona bakılırsa İtalyan bir ressam tarafınca İtalya’da yapılmış bir yaratı İtalya sınırları içinde olmalıydı. Ne yazık ki Vincenzo Perugia, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’yı Kral I. François’e 4000 altına sattığından habersizdi.

Peki, Vincenzo Perugia Mona Lisa’yı tam olarak iyi mi çalmıştı?

İtalyan hırsız, Pazar gecesini Louvre’da bir odada saklanarak geçirmişti. Müze kapanınca tablonun bulunmuş olduğu odaya girip soğukkanlılıkla Mona Lisa’yı duvardan indirmişti. Merdivenlerden inerken çerçeveyi keserek yere atıp, fotoğraf ile birlikte kendini Louvre’dan dışarı atmıştı. İşin garip tarafı, hırsızlık vakasından on ay ilkin meşhur sanatçıların eserlerinin cam ile korunması gerektiğine karar verilmiş ve bu iş için dört şahıs seçilmişti. Vincenzo Perugia, bu dört kişinin arasındaydı. Polis tüm müze görevlileri şeklinde Perugia’yı da sorgulamıştı sadece o asla renk vermemişti.

Hırsızlık Mona Lisa’ya Ün Kazandırdı!

20. yüzyılın başlarında Mona Lisa’dan yalnızca seçkin sanat çevreleri haberdardı. Tarihe damgasını vuran bu büyük sanat hırsızlığı, Mona Lisa’nın ününü arttırdı. Mona Lisa 1911 yılından sonrasında tam anlamıyla sanat ikonu haline geldi. Leonarda da Vinci’nin kemikleri sızlarken bu vakadan en karlı çıkan şüphesiz Louvre Müzesi oldu. Her yıl averaj 9 milyon sanatsever Mona Lisa’yı görebilmek için Paris’e gidiyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir