Ana Sayfa / Galeri / Tanışmanız Gereken 5 Türk Kadın Ressam

Tanışmanız Gereken 5 Türk Kadın Ressam

Türk fotoğraf sanatında mühim yere haiz olan ve yaşadıkları devrin, hanım ve sanat mevzusundaki görüşlerine karşın mühim işlere imza atmayı başarmış, ürettikleri eserlerle geçmişten günümüze ışık tutan birbirinden başarıya ulaşmış 5 Türk hanım ressamı sizler için inceledik.

1-Mihri Sevecen (1886 – 1954)

Uygar Türk fotoğraf sanatının başlamasına öncülük eden Mihri Sevecen Hanım, fotoğraf sanatında bilhassa ürettiği portreleriyle beraber mühim bir yere haizdir. Sürecinin şartlarına karşın kendisinden sonrasında onu takip edecek başarıya ulaşmış hanım ressamlara öncülük eden Mihri Sevecen Hanım, fotoğraf sanatında kendisine ve daha birçok hanım ressama yer açarak Cumhuriyet sürecinin ilk Türk hanım ressamı unvanını almıştır.

2- Güzin Duran (1898 – 1981)

Türk fotoğraf sanatının mühim bir öteki hanım ressamı ise Güzin Duran’dır. Sanatçı, bayanlara güzel sanatlar eğitimi vermek için İstanbul’da 1914 senesinde kurulan öğrencileri içinde Mihri Sevecen Hanım’ın da yer almış olduğu İnas Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde eğitim alan okulun ilk mezunları arasındadır. Güzin Duran, ürettiği yağlı boya, görünüm ve ölüdoğa çalışmalarıyla göz doldururken bunların yanı sıra hat levhalar ve yazı-resim türü içinde de başarıya ulaşmış çalışmalara imza atmıştır.

3- Nazlı Ecevit (1900 – 1985)

Hanımefendilerin fotoğraf sanatında yer almasında öncülük eden Mihri Sevecen Hanım’ın etkisiyle Nazlı Ecevit, İnas Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde yer alarak ilk eğitimini almıştır. Almış olduğu eğitimden sonrasında öğretmenlik meydana getiren Ecevit, ürettiği başarıya ulaşmış çalışmalarıyla sergilere katılarak kullandığı yağlı boya, pastel ve karakalem şeklinde değişik tekniklerle oluşturduğu eserlerine izlenimcilik akımının da etkisiyle tabiat mizacını çalışmalarına başarıya ulaşmış bir halde aktarmıştır.

4- Sabiha Bozcalı (1903 – 1988)

Türkiye’nin ilk hanım illüstratörü olarak nitelendirebileceğimiz başarıya ulaşmış bir isim olan, Sabiha Bozcalı ilkin Münih ve Berlin’de eğitim gördükten sonrasında İstanbul’a dönerek Türk fotoğraf sanatında mihenk taşı haline gelen İnas Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde eğitim görmüştür. Ürettiği birbirinden başarıya ulaşmış görünüm ve ölüdoğa çalışmalarının yanı sıra portreleriyle dikkatleri üstüne çeken Bozcalı, Cumhuriyet tarihinin ilk hanım illüstratörü ve grafik tasarımcısı olarak anılmaktadır.

5- Aliye Berger (1903 – 1974)

Türk fotoğraf sanatının mühim isimlerinden biri olarak incelediğimiz son isim olan Aliye Berger, Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçısıdır. Gravür sanatının yanı sıra ürettiği yağlı boya çalışmalarıyla da anılan sanatçının, adını duyurmasında etkili olan ve  ödül alan ”Güneşin Doğuşu” eserinin yanı sıra denemiş olduğu değişik tekniklerle beraber arkasında birbirinden başarıya ulaşmış eserler bırakmıştır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir