Ana Sayfa / Spor / Surf Casting Nedir?

Surf Casting Nedir?

Surf Casting Nedir?

Surf Casting Nedir?

Kıyı balıkçılığı sıkıntılı bir iştir. Bilhassa açık deniz olan yerlerde bu işlem imkansıza yakındır. Oluşan dalgalar balık tutmanızı zorlaştırmasının yanı sıra, yemlerinizin de zayi olmasına niçin olur. Peki, bu problemi aşmak için yapılması ihtiyaç duyulan nedir? Değişik bir balık tutma tekniği uygulamaya ne dersiniz?  Aradığınız teknik Surf Casting…

Surf Casting Nedir?

Surf Castin dalga ötesi atış yada dalga ötesinde balık avlama şeklinde anlamlar taşıyan bir balık avlama tekniğidir. Amaç dalgaların ötesine gerçekleştirilecek bir atış ve rahat bir balık tutma zevki.

Surf Casting İçin Lüzumlu Malzemeler

  • Kamış: 3,5 ile 4 metre arasındaki kamışlar tercih edilir. Teleskopik özellikteki kamışların yanı sıra parçalı kamışlar da bu yoldam için hususi üretimler arasındadır.
  • Makine: Surf Casting Gerçek özelliğine haiz geniş sarım kafasına haiz makineler kullanılır. Bu makinelerin en temel özellikleri maksimum misina salınımına fırsat tanımasıdır.
  • Olta Ekibi: Renkli boncuklar, iğneler, fırdöndüleri, misina vb. En oldukca kullanılan araç-gereç renkli boncuklardır, bu ürün balıkların dikkatini çekmek için tercih edilmektedir.
  • Kamış Ayakları: Kamışları tutması için kullanılan ürünlerdir. Metal ve plastik kısımlardan meydana gelir.
  • Yem: Karides, mamun, yengeç, boru kurdu, madya, sardalya, teke, sülünes ve kalamar en oldukca tercih edilen yemlerdir.

Surf Casting Atış Stilleri

  • Pendulum Stili: Misina ucuna bağlı kurşunun sallanması arkasından meydana getirilen atıştır.
  • Off The Ground Stili: Yerdeki kurşunun ani bir hareketle ileri doğru fırlatılması ile gerçekleşen bir atıştır.
  • Back Casting Stili: Pendulum ile tek farkı sallama esnasında yüzünüz atış yönünün tam tersi istikamete bakar.

Surf Casting Iyi mi Yapılır?

Surf Casting avlanma tekniği daha oldukca Avrupa kıyılarında meydana gelen bir avlanma şeklidir. Bu şeklin Avrupa’da yaygın olma sebebi, Avrupa kıyılarının dalga oluşumuna uygun yapıya haiz olmasıdır.

Av yapılacak alana gelinmesi arkasından ön hazırlığa başlanır. Ön hazırlık kısmında mekan tespiti, malzemelerin yerleştirilmesi, av yapılacak menzil ve takımların ve yemlerin hazırlanması mevzuları gerçekleştirilir. Peşinden suyun kontrolüne geçilir. Lüzumlu çalışmaların arkasından ava başlanır.

Spor olarak Surf Casting

Surf Casting sistemi hem de bir spor olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bir çok vakit bir golf sahasında gerçekleşen yarışmalarda, sporcular en uzağa yaptıkları atışlara nazaran derecelendirilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir