Ana Sayfa / Spor / Sumo Güreşi Nasıl Yapılır?

Sumo Güreşi Nasıl Yapılır?

Sumo Güreşi Nasıl Yapılır?

Sumo Güreşi Nasıl Yapılır?

 

 

 

 

Spor denilince akla her ne kadar yoğun fizyolojik aktiviteler ve kaslı vücutlu sporcular gelse de bazı sporlarda bu durum birazcık farklıdır. Bilhassa de Japon kültürünün oldukca mühim bir parçası olan sumo güreşinde, sporcular sanki asla spor yapmamış şeklinde şişmandırlar. Sadece bu özellikleri onlara yaptıkları spor branşında mühim avantajlar sunar. Şimdi gelin sumo güreşini daha yakından tanıyalım.

Sumo, Japon kültürünü ve geleneklerini yansıtan ve 1500 senenin üstünde geçmişi olan bir spordur. Sumo kelimesi, Japoncada “kendini korumak için çaba sarfetmek” anlamındaki “suma fu” kelimesinden türemiştir. Sumo güreşi, “dohyo” adında olan bir ringde yapılır. Bu ring, yerden 61 santimetre yüksekliğinde ve bir kenarı 5,48 metre olan kare şeklindeki bir alanın içinde bulunan 4,57 metre çaplı bir dairedir. Ringin zemini kumlu, hususi bir topraktan hazırlanmış olur. Ringin ve ringin üstünde bulunmuş olduğu kare alanın sınırları ise pirinç kamışlardan yapılmış olan, yerdeki kalınca bir halatla belirlenmiştir. Ek olarak ringin üstünde tavandan aşağı sarkan, Japon tapınağı çatısı şeklinde bir çatı bulunur.

Sumo güreşçileri, geleneksel ve uzun bir seremoni ile ringe çıkarlar. Bu seremoninin bir parçası olarak her iki sumo güreşçisi de kendi köşesindeki bir kaptan bir miktar tuz alarak, ringe girerken bu tuzu ringin içine doğru serpiştirir. Sonrasında sumo güreşçileri kendisine özgü bacak hareketlerini yaparlar ve ringin ortasındaki çizgilerin arkasında yerlerini alırlar. Dizlerini iyice kıran sumo güreşçileri, elleriyle çizgilerden destek alırlar ve gövdeleri yerle paralel olacak şekilde bir pozisyon alırlar. Hakemin işareti ile yarışma adım atar. Çoğu zaman birkaç saniyede sonlanmış sumo güreşi müsabakaları, ara sıra 1-2 dakikaya kadar uzayabilir.

Sumo güreşinde amaç, rakibini ringden çıkartmak yada rakibin ayak tabanı haricinde herhangi bir bölgesi ile ringe temas etmesini sağlamaktır. Ring ile ayak tabanı haricinde temas kesinlikle yasak olduğundan, yerden eliyle destek alan ya da düşen sumo güreşçisi müsabakayı kaybeder. Ek olarak ringi çevreleyen halattan dışarıya azca bir miktar bile temas edilmesi, yenilgi için yeterlidir. Sumo güreşçileri birbirlerini ring dışına atmak yada dengelerini bozmak için çoğu zaman birbirlerini iterler. Bunun yanında saç çekmek, yumruk atmak, karına yada gövdeye tekme atmak yasaktır.

Sumo güreşlerini bir orta yargıcı yönetir. Ek olarak ring haricinde, kenarında dört yargıcı daha maçı takip eder. Sumo güreşinde ağırlıklara bakılırsa kategoriler yoktur. Herhangi ağırlıktaki iki güreşçi birbiri ile yarışma yapabilir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir