Ana Sayfa / Biyografi / Steve Jobs kimdir, hayatı ve kariyeri

Steve Jobs kimdir, hayatı ve kariyeri

Teknoloji dünyasının en malum isimlerinden Apple’ın eski patronu Steve Jobs yaşamını yitirdi.

Dünyanın en büyük şirketlerinden Apple’ın kurucusu, Steve Jobs, 56 yaşlarında yaşama veda etti.

Apple’dan meydana getirilen açıklamada, “Steve Jobs’un aramızdan ayrıldığını derin üzüntüyle bildiriyoruz. Steve’in zekası, tutkusu ve enerjisi, hayatımızı zenginleştiren ve geliştiren sayısız buluşun deposu oldu. Dünya, Steve yardımıyla ölçülemez derecede daha iyi bir yer” denildi.

Steve Jobs, 2004 yılından beri eşine nadir rastlanan ‘nöroendokrin’ denilen tümör kaynaklı bir pankreas kanseri türüyle savaşım ediyordu. iPod ve iPhone’u dünyaya kazandırmasıyla ünlenen Jobs, Apple’ın üst yöneticiliği (CEO) görevinden Ağustos ayında ayrılmıştı. Apple’ı dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline getiren yaratıcı güç olarak görülen Jobs, yerini sağ kolu olarak malum Tim Cook’a bırakmıştı.

JOBS’UN ARDINDAN…

www.apple.com/stevejobs sayfasında gösterilen açıklamada, “Apple, vizyon sahibi ve yaratıcı bir dehayı, dünya ise harkulade bir insanı yitirdi. Steve’i tanıyacak ve onunla çalışacak kadar talihli olanlarımız ise iyi bir dostunu ve esin verici bir mentorunu yitirdi. Steve, arkasında yalnızca kendisinin kurabileceği bir şirket bıraktı ve onun ruhu sonsuza dek Apple’ın esin kaynağı olacak” ifadelerine yer verildi ve Jobs’ın ölümü ile ilgili düşüncelerini, anılarını ve taziyelerini paylaşmak isteyenlerin rememberingsteve@apple.com adresine e-posta gönderebilecekleri açıklandı.

JOBS’UN İŞ YAŞAMINDAN KİLOMETRE TAŞLARI

Jobs, 1970 yılının sonunda arkadaşı Steve Wozniak ile Apple bilgisayar üstünde çalışmaya başladı. Jobs ve Wozniak’ın Sİlikon Vadisi’nde yaptıkları ilk Apple bilgisayar 1976 senesinde 666,66 dolardan satışa sunuldu.

Apple’ın ilk başarıya ulaşmış kişisel bilgisayarlarından önde gelen Apple II 1977 senesinde piyasaya sürüldü. 1980 senesinde Jobs, artık milyoner biriydi. İki yıl sonrasında Apple’ın satış sayıları 1 milyar doları buldu.

Apple, 1984 senesinde grafiksel kullanıcı arayüze haiz Macintosh bilgisayarı kullanıma sundu.

Steve Jobs, 1985 senesinde devrin Appel CEO’su John Sculley ile olan anlaşmazlığı yüzünden Apple’dan ayrıldı. Wozniak da çekilme etti.

Jobs, 1986 senesinde NeXT adlı şirketi kurdu. Bu firmanın ilk bilgisayarı 1989 senesinde 6 bin 500 dolardan satışa sunuldu. Bu firmanın satışları hiçbir süre oldukça sayıda olmadı, sadece bu bilgisayarda dünyanın ilk ağ tarayıcısı kullanıma sunulmuştu. Bilgisayarın yazılımı bugünkü Macintosh ve iPhone işletim sistemlerinin temelini oluşturdu.

Apple, NeXT’i 430 milyon dolara aldıktan sonrasında Jobs 1997 senesinde Apple’a danışman olarak geri döndü.

Apple, 1998 senesinde çağdaş görünümlü iMac bilgisayarı piyasaya sürdü. iMac, Apple’ın talihini döndürdü ve Jobs iki yıl sonrasında 2000 senesinde Apple’ın CEO’su oldu.

Apple, 2001 senesinde iPod ile müzik çalar piyasasına dahil oldu. iPod’un başarısı çevrimiçi müzik mağazası iTunes Store ile akıllı telefon iPhone’un önünü açtı.

iTunes Store 2003 senesinde hizmete girdi. Apple, iTunes Store ile dünyanın en büyük müzik piyasasının sahibi oldu.

Apple, akıllı telefon olarak malum iPhone’u 2007 senesinde piyasaya sürdü ve şu anda dünyanın en karlı telefon üreticisi konumuna geldi. iPhone, Apple’ın en fazla satan ürünü olurken, şirket ise dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı oldu.

Jobs, son olarak 2010 senesinde tablet bilgisayar iPad’ı dünyaya tanıttı.

Ek olarak Walt Disney’in yönetim kurulu üyesi ve yüzde 7,4 ile bu firmanın en büyük hissedarı olan Jobs, bu konumuna Disney, Jobs’un animasyon şirketi ‘Pixar Animation Studio’sunu 2006 senesinde 7,4 milyar dolara satın aldığında kavuştu. Disney bu şirketi aldıktan sonrasında firmanın yeni adı Disney-Pixar oldu.

Macintosh bilgisayarlar dahil Apple’ın ürünlerinin arkasındaki itici güç olarak görülen Jobs, 2004 senesinde pankreas kanseri tedavisi görmüş oldu. Jobs’a 2009 senesinde da karaciğer nakli yapılmış oldu.

Jobs’un yönetiminde Apple, petrol şirketi Exxon’dan sonrasında ABD’deki en kıymetli ikinci şirket haline geldi.

Steve Jobs Kimdir, Hayatı ve Kariyeri

Steve Jobs (24 Şubat 1955 – 5 Ekim 2011), Apple Computer’in kurucu ortağı, eski icra kurulu başkanı (CEO) ve eski genel müdürüdür. 24.08.2011 zamanı itibarıyla hastalığından dolayı CEO’luk görevini bırakmış ve artık Apple bünyesinde yönetim kurulu başkanı olarak devam etmektedir. Bilgisayar sanayisinin önderlerindendir. Pixar Animasyon Stüdyoları’nın eski icra kurulu başkanı (CEO)dır.

1970’lerin sonunda, öteki kurucu ortak Steve Wozniak’la beraber, ticari başarı elde eden ilk kişisel bilgisayarladan birini yaratmışlardır. Jobs, 1980’lerin başlangıcında, Fare (Mouse) ile kullanılan GUI (Graphical User Interface) (Grafik Kullanıcı Arayüzü)’in ticari potansiyelini farkedenlerin içinde yer alır.[1]. 1985’te yönetim kurulunda kaybetmiş olduğu güç mücadelesinin peşinden Jobs Apple’dan çekilme ederek, yüksek tahsil ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen NeXT bilgisayar şirketini kurdu. 1997 senesinde Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla Jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. O zamandan beri icra kurulu başkanı (CEO) olarak iş koşturmacasındadır. Fortune dergisi 2007 senesinde Steve Jobs’u En Kuvvetli İşadamı olarak göstermiştir.[2]

Jobs, daha ilkin Lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği kısmı olan Pixar Animasyon Stüdyoları’nı 1986 senesinde satın alır.[3] 2006 senesinde Walt Disney Şirketi tarafınca satın alınıncaya kadar firmanın CEO’su ve en büyük hissedarıydı. Jobs halen Walt Disney Şirketi’nin en büyük gerçek şahıs hissedarı ve yönetim kurulu üyesidir.[4] Jobs, bilgisayar ve eğlence endüstrisinin önde gelen isimlerinden biridir.

Jobs’un iş dünyasındaki geçmişi, alışılmışın dışındaki bireysel Silikon Vadisi girişimcisi benliğinin yarattığı söylentilerle doludur. Estetiğin toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi bilerek Tasarım’ın önemini vurgular. İşlevsel ve zarif olan ürünler geliştirmesi yardımıyla sadık bir fanatik kitlesi edinmiştir.

Biyografisi

İlk yılları

Green Bay, Wisconsin ‘de, Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Mountain View, Kaliforniya’dan Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafınca evlat edinilmiştir. Öz kızkardeşi roman yazarı Mona Simpson’dır.

1972 senesinde Steve Jobs, Cupertino,Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olmasının peşinden Portland,Oregon’daki Reed College’e başvurmuştur; fakat bir dönem sonrasında oradan ayrılmıştır.

1974 yılının sonbaharında, Steve Jobs Kaliforniya’ya geri dönerek “Homebrew Computer Club”‘un toplantılarına Steve Wozniak ile katılmaya adım atmıştır. O ve Wozniak, Atari Inc.’de, o zamanların meşhur bilgisayar oyun üreticilerinden de, iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. O zamanlarda ABD’de, satılan Cap’n Crunch’ların içinden çıkan düdükler, üzerlerinde küçük değişimler yapılınca AT&T tarafınca uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz’i sesini verebiliyorlardı. Kısa bir süre zarfında Jobs ve Wozniak 1974 senesinde iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini parasız yapabilmek için “blue box”‘lar üretmeye başladılar.

1976 senesinde Jobs 21, Wozniak’da 26 yaşlarındayken Apple Computer Co.’yu Jobs ailesinin garajında kurdu. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I’di ve onu 666.66$’a satıyorlardı.

1977 senesinde Jobs ve Wozniak, Apple II’yi piyasaya sundular, o zamanlar Apple II ev piyasasında mühim bir yer elde etmişti ve Apple’ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı. Aralık 1980 senesinde Apple Computer halka açılmıştı ve oldukça iyi değerlerle piyasaya girmişti. Aynı yıl Apple Computer Apple III’ü piyasaya sürdü, fakat bu model bundan önceki modelinin yerini alamadı.

Apple büyümeye devam ederken, firmanın genişlemesini sağlayabilecek bir yönetici aranıyordu. 1983 senesinde Jobs, John Scully’i (o süre Pepsi-Cola’nın CEO’su) ayartarak ve “Ömrünün sonuna kadar yalnız şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değişiklik yapmak istiyorsun ?” şeklinde meydan okuyarak Apple’ın yeni CEO’su haline getirdi. Aynı yıl Apple teknolojik olarak gelişmiş fakat ticari olarak başarısız olan Apple Lisa’yı piyasaya sundu.

1984 senesinde Macintosh piyasaya sunuldu, piyasada ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayar. Mac’in geliştirilmesi Jef Raskin tarafınca başlatılmıştı ve Xerox PARC’da geliştirilmiş olan, fakat ticarileştirilmemiş teknolojilerden esinlenilmişti. Macintosh’un başarısı Apple’in Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etmiştir ve bugüne dek da devam etmektedir.

Apple’dan gidişi

Steve Jobs, Apple için ikna edici ve karizmatik bir savunucuydu, eleştirilere de bakılırsa bununla beraber düzensız ve tutkulu bir yöneticiydi. 1985 senesinde şirket içinde oluşan bir kavga sonucu Jobs, Sculley tarafınca görevlerinden çekilmiştir ve dışarı atılmıştır. Burda fakat bununla beraber Jobs’un hala Apple Computer’in başkanı olduğunuda not düşmekte yarar vardır.

Apple’ı bıraktıktan sonrasında Jobs başka bir bilgisayar şirketi kurdu, NeXT Computer’ı. NeXT, Lisa şeklinde teknolojik olarak oldukça gelişmişti; fakat hiçbir süre, bilimsel emek verme alanları hariç, tanınır olamamıştı. Örneklemek gerekirse Tim Berners-Lee örneksiz World Wide Web sistemini CERN’de bir NeXT bilgisayarında geliştirmiştir. Ne kadar tanınır olmasa da, Object Oriented Programming (nesneye dayalı yazılımlama), PostScript gösterme ve magneto-optical sürücü teknolojilerinin gelişmesinde destek olmuştur. NeXT’deki bir sürü yenilik 2000’li yıllarının başlangıcında Mac OS X’de görülecektir. NextStep ve onun halefi OpenStep, x86 mimarisi ve o süre PowerPC mimarisi üstünde çalışıyordu. Oldukça parlak zeka ve çalışkan biriydi.

Apple’a dönüş

1996 senesinde Apple şirketi, Jobs’u kurduğu şirkete geri getirmek için NeXT’i 429 milyon dolar karşılığında satın aldı. Dikkatli bir planlama ve şirketi içi hamle ile o zamanki CEO Gil Amelio’nun işine son verilir. Steve Jobs 1997 senesinde Apple’ın geçici CEO’su seçilir.

NeXT’in satın alınması sonucu birçok teknolojisi Apple ürünlerinde kullanılmaya başlandı. Bunların içinde en belirgin olan örnek, NeXTSTEP’in geliştirilek Mac OS X’in yazılması gösterilebilir. Jobs’un yönetiminde Apple, iMac’i piyasaya sunmasıyla inanılmaz bir halde satışları artırdı. O zamandan beri ortaya konan ürünler gözalıcı tasarımları ve marka kuvvetlendirilmeleriyle Apple şirketine büyük yararlar sağlamış oldu.

Jobs şirketi geçmiş yıllarda kişisel bilgisayarlara kısıtlı kalan ürün yelpazesinin ötesine taşıdı. iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sunulmasıyla beraber, iTunes dijital müzik yazılımı öteki işletim platformlarına uygun halde piyasaya sürerek ve iTunes online müzik dükkanını açarak kişisel elektronik ürünleri ve çevrimiçi müzik piyasalarına el attı.

Jobs çalışanlarını yenilikçi olmaları için teşvik ederken, real artists ship (gerçek sanatçılar ürün gönderimi yapar) , şeklinde iletilerle, bir ürünün zamanında sunulmasının, yenilikçilik ve sıradışı tasarımlar kadar mühim bulunduğunu belirtmektedir.

Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında birkaç yıl süresince çalıştı, bu ona bununla beraber Guiness Dünya Rekorları sıralamasında “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını kazandırdı. Apple kazançları artığında ve şirket eksiler yerine artılar bölgesinde gezinmeye başladığında, şirket unvanından “geçiçi”‘yi kaldırdı. Resmi olarak Apple’da maaşı hala 1$ olarak devam etmektedir, doğal ki Apple şirketinden ayrıca hediyeler verilmektedir. Mesela: 1999 senesinde 90 milyon $ değerinde bir jet ve sınırı olan hisselerden ortalama 30 milyon $’lık bir hisse.

Jobs’un daima muhteşem ikna etme ve pazarlamacılık kabiliyetlerinden dolayı saygı duyulur.

Pixar

1986 senesinde Jobs ve Edwin Catmull ortaklaşa, Emeryville, Kaliforniya’da animasyon stüdyosu olan Pixar’ı kurdular. Şirket aslına bakarsak Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri kısmı üstüne kuruldu. Jobs Lucasfilm’den bu kısmı 10 milyon $’a (istenilen miktarın üçte-birine !) sahibi George Lucas’dan almıştır. Şirket neredeyse 10 yıl sonrasında patlamalarını Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile yapmışlardır. Ondan beri 1998 senesinde Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life), 1999’da Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), Sempatik Canavarlar (Monsters, Inc.), 2003’de Yitik Balık Nemo (Finding Nemo) ve 2004 senesinde İnanılmaz Aile (The Incredibles) filmleri ödüllere layık görülmüştür. 2006 senesinde Cars, iki dalda oscara aday gösterilmiş, 2007 senesinde da Ratatouille, en iyi animasyon branşında Oscar kazanmıştır.

Yitik Balık Nemo ve İnanılmaz Aile, Akademi Ödüllerinde en iyi animasyon film branşında ödül kazanmıştır.

Apple’dan istifası

Apple Computer’daki CEO’luk görevinden 25.08.2011 tarihinde görevinden sıhhat sorunları sebebiyle ayrılmıştır ve yerini Tim Cook’a bırakmıştır. Fakat; Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etmektedir.

Hususi hayatı

18 Mart 1991 günü Jobs, Laurene Powell ile evliliğe ilk adımını attı, evliliklerinden üç çocuk sahibiler. Bununla beraber evlilik dışı olan bir kızı var, adı da Lisa Jobs.

Jobs vejetaryen, fakat bazı kaynaklardan alınan haberlere bakılırsa ara sıra balık da yiyor.

31 Temmuz 2004’de Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs’da nadir görülen bir pankreas kanserine rastlanmıştı, bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümoru” olarak geçiyor. Jobs’da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi yada ışınım terapisine gerekseme duyulmamıştır. Yokluğu esnasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple’ı yönetti.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir