Ana Sayfa / Biyografi / Steve Jobs Başarı Hikayesi, Bugüne kadar yaptıkları ve başardıkları şeyler

Steve Jobs Başarı Hikayesi, Bugüne kadar yaptıkları ve başardıkları şeyler

Şimdi Steve Jobs’ı en eski günlerinden bugüne yakından tanımaya çalışacağız.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 2

24 Şubat 1955 senesinde dünyaya gözlerini açan Steve Jobs, San Francisco’da yaşayan Paul ve Clara Jobs tarafınca evlat edinildi. Çocukluklarında oldukça hiperaktif bir yapıya haiz olan Jobs, evlatlık olmasından dolayı o seneler gerçek anne ve babasıyla ilgili sorulara maruz kalıyordu. Sadece bu sorulara alışkın olan Jobs, mühim olanın gerçek ana/babanın yanında büyümekten ziyade değerlerini ve dünya görüşünü sağlam bir halde, sıcak bir aile ortamında geliştirebilmek bulunduğunu biliyordu.

Steve Jobs, adaşı Steve Wozniak ile bir arkadaşı vasıtasıyla tanışır. Birçok mevzuda fikirleri örtüşen Jobs ve Wozniak, hemen sonra Ronald Wayne ile beraber Apple’ı kuracaklardır.
O bugüne kadar neler yapmadı ki... 4

Esquire’de yer edinen bir makaleyi okumalarının arkasından Blue Boxes (mavi kutu) üstünde çalışmalarını yoğunlaştıran ikili, parasız telefon görüşmesi yapabilmek için halka açık olan telefon sistemlerindeki kodları kırmaya çalıştı. Halen lise talebesi olan Jobs, hemen sonra bulunmuş olduğu kampüste emek harcamaları neticesinde 40 Dolarlık bir maliyetle karşılaşmış olduğu bu kutuları 150 Dolardan satışa çıkardı.

1972 senesinde Reed üniversitesine giren Jobs, bir dönem sonrasında bu üniversitedeki eğitimini yarıda bırakır.
O bugüne kadar neler yapmadı ki... 6

Kaliforniya’ya dönen Jobs, arkasından Atari için çalışmaya adım atar. Sonraki günler spiritüel bir gezinti için Hindistan’a giden Jobs ve arkadaşı Dan Kottke, Hindistan’ı bir baştan bir başa dolaştılar.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 7

Daha sonraki yıllarda Apple’da işe süregelen Jobs ve Woz, 1 Nisan tarihinde şirket üstünde eşit yetkilere haiz olduklarına dair bir kağıt imzalar. Sermayelerini arttırmak için ise Woz, elindeki HP 65 elektronik hesap makinesini 520 Dolardan satışa sunar.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 8

Woz ve Jobs, manuel olarak yüklenmesi yerine Apple II’nin kendi işletim sistemini devresi üstünden yüklemesine karar verdi. Bunun haricinde fansız bir güç deposu fikri üstünde de yoğunlaşan ikili, sonrasında ise kendilerine dönük ilk yatırımlarını Mike Markkula’danh aldı. Jobs ve Woz’un çalışmalarını yakından inceleyen Markkula, Apple’ı 5 yıl içinde Fortune 500’de görmek istiyordu.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 9

3 Ocak 1977 senesinde Mike Markkula, Jobs ve Woz’un imzasıyla, Apple artık resmen bir şirket statüsüne kavuşmuştu. Mike Scott Apple’ın patronu olurken, Woz ve Jobs şirket içinde mühim mevkilerde bulundular.

17 Mayıs 1978 senesinde ise Jobs’ın ilk evladı Lisa Nicole, Oregon’daki evlerinde dünyaya geldi. Nicole’ün arkasından yeni jenerasyon iş makinesi için çalışmalarını sürdüren Jobs, bu sisteme Lisa adını verecekti.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 11

1979

Lisa projesi üstünde çalışmalarını yoğunlaştıran Jobs, kendince LISA’nın açılımını da yapmıştı: Local Integrated Software Architecture. Ondan sonra Los Gatos’da bir ev satın alan Jobs, hemen sonra saçlarını kısaltarak bugünkü imajına birazcık daha yaklaştı.

1980

Ve Apple’ın hisseleri en sonunda halka açıldı.

19801980 senesinde imajını birazcık daha değiştiren Jobs, sakallarını keserek bıyıklarıyla kameraların karşısına çıkmıştı.

19811981 senesinde yapmış olduğu işte pek mutlu olamadığını dile getiren Mike Scott, CEO’luk görevini bırakma sonucu almıştı. Bu adımdan sonrasında Jobs, firmanın başına geçen isim oldu.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 15

1981 /2

Jobs, Microsoft’un efsaneleşmiş patronu Bill Gates’e Macintosh’un bir tanıtımını yapmıştı. Gates ise bu tanıtımın arkasından bu Macintosh için yazılım geliştirme fikrini kabul etmişti. İlerleyen yıllarda ise Jobs ve Gates anlaşamayarak yollarını ayırma sonucu aldılar.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 16

1981 /3

Jobs ve IBM’in bir araya gelmiş olduğu an…

Jobs, Bill Gates ve Microsoft’a, Apple sistemleri haricinde fare kullanan hiçbir yazılımı kullanmayacağına dair güvence verdi.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 18

1984

Mac başlangıçta iyi denilebilecek satış rakamlarına ulaştı; Microsoft’un Paint, Word ve Write isminde yazılımları kullanılabilen ender uygulamalardan bir tek birkaçıydı.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 19

1985

Jobs ve Woz, Ronald Reagan’dan ilk kez ulusal teknoloji madalyası alırken

1986Tasarımcı Paul Rand’i saflarına katmak için 100.000 Doları gözden çıkaran Jobs, IBM Logo’sunun da yaratıcısı olan bu adı NeXT için yeni bir logo oluşturmak adına ekibine katmayı uygun buldu.

1988Microsoft’un popüler işletim sistemi Windows, o yıllarda Apple’ın Mac OS işletim sistemine olan benzerliğiyle dikkat çekiyordu ve bu benzerlik her geçen süre birazcık daha artıyordu. Bunu gören Apple ise Microsoft’u, kendi GUI doğrusu grafiksel kullanıcı arabiriminin birebir kopyasını kullanmak suçlamasıyla mahkemeye verdi.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 22

1989

1989 senesinde ise bu kez davalı taraf Apple idi. Steve Jobs’ın o seneler hayranlıkla takip etmiş olduğu gruplardan önde gelen Beatles tarafınca mahkemeye verilen Apple, bunun haricinde gene GUI (graphical user interface – grafiksel kullanıcı arabirimi) sebebiyle Xerox’la davalık oldu.

1990Steve Jobs ve şimdiki eşi Laurene Powell bu yıl tanışıyorlar ve birbirlerinin telefonlarını alıyorlar. “O gece bir iş yemeğim var, fakat bu gece son gecemse bu geceyi iş yemeğine mi ayırmalı yoksa bu güzel hanıma mı?” sorusunu aklından geçiren Jobs, kararını iş yemeğini bir tarafa bırakarak bir sonraki yıl yaşamını birleştireceği Powell ile yemeğe çıkmaktan yana kullanıyor.

1991-92Powerbook ortaya çıkıyor ve elbet Steve Jobs ve Laurene Powell, 18 Mart tarihinde Yosemite ulusal parkında bulunan Ahwahnee otelinde dünya evine giriyor. Jobs-Powell çiftinin ilk evlatları ise bir sonraki yıl dünyaya geliyor ve ona Reed üniversitesinden de esinlenerek Reed Paul Smith adını veriyorlar. Gene bu yıllarda Jobs’ın büyük kızı Lisa, Jobs ailesiyle yaşamaya başlıyor ve gençlik yıllarını Jobs’ın yeni ailesinin yanında geçiriyor.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 25

1993-94-95

Newton Message Pad, Macintosh TV, 1993 senesinde satışa sunulurken, 1994 senesinde da PowerMac 6100/60 ve QuickTake Camera görücüye çıkıyor. Son olarak 1995 senesinde ise Microsoft ve Apple içinde senelerdir devam eden dava nihayet sonuçlanıyor ve Apple davayı kaybediyor.

1996Apple’ın yaşlanan işletim sistemi OS’un değiştirilmesi gerekiyordu. Bu sebeple Apple, çareyi BeOS’u satın almakta ya da Microsoft’tan Windows NT lisansını edinmekte görüyordu. Sadece hepsi olmadı ve umutlar NeXT ve Apple’In moderlen OS X kullanıcı arabirimini yakından etkileyen NeXTSTEP OS’a bağlandı.

19971997 senesinde Apple’ın tasarımı için yeni bir süreci başlatan Jon Ive firmanın saflarına katılıyordu.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 28

1998

Jobs, projelerinin pek çoğunu rafa kaldırıyor ve odak noktasını bir tek Apple’daki bilgisayarlar üstünde yoğunlaştırıyor. Ve Jobs’ın bir öteki evladı Eve Jobs dünyaya geliyor ve aynı yıl ilk iMac ortaya çıkıyor.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 29

1999-2000

Pirates of Silicon Valley isminde bir film gösterime giriyor. Noah Wyle, Steve Jobs, Antony Michael Hall ve Bill Gates, bu filmimizde dikkati çeken adlar içinde. Dünya milenyuma girdiğinde ise Jobs, Apple’ın sürekli CEO’su olurken, PowerMac Cube görücüye çıkıyor.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 30

2001

Apple’ın ilk perakende mağazası Virjinya eyaletinde açılıyor. Bununla beraber OS X 10.0 kullanıcılara sunulurken, iPod ilk çıkışını gene bu yıl gerçekleştiriyor.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 31

2003

Power Mac G5, alüminyum kasasıyla beraber kullanıcılara sunuluyor. Bunun yanı sıra Al Gore da Apple’ın yönetici ekibine dahil ediliyor. Ve daha da önemlisi, Jobs pankreasındaki tümörün varlığını ilk kez bu yıl öğreniyor. 9 aylık bir tedaviye giren Jobs, pankreas kanserinden bu süreçte kurtulmayı başaramıyor.

2004 senesinde ciddi bir ameliyat geçiren Jobs, çalışanlarına da bu ameliyatı ilk ağızdan haber vermek istedi. Karşısına almış olduğu 17 inç’lik Powerbook’uyla çalışanlarına bir bildiri yazan Jobs, şunları dile getirdi: “Size kendimle ilgili bazı haberlerim var. Geçtiğimiz haftasonu pankreasımda bulunan tümörü aldırmak için ameliyat oldum ve ameliyat başarıyla gerçekleşti.”

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 33

2005

Jobs artık 50 yaşına basmıştı. iPod Nano, Video iPod ve iPod Shuffle gene bu yıl görücüye çıktı.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 34

2007

Ocak ayı itibariyle iPhone kullanıcılara duyuruldu ve akabinde gene aynı senenin Haziran ayında satışa sunuldu. Bunun haricinde Apple TV de görücüye çıktı.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 35

2008

Macbook Air ortaya çıktı. Steve Jobs’ın sıhhat durumuyla ilgili spekülasyonlar yoğunlaşarak devam etti ve Psystar, 400 Dolar değerinde olan ve Hacintosh’u kullanan mac klonuyla gündeme bomba şeklinde düştü.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 36

2009

Resimde de görüleceği suretiyle Jobs ve ekibi, Jobs’ın hastalığının gereğinden fazla abartıldığını sık sık dile getiriyordu. Ocak ayından Haziran ayına kadar kameraların önüne pek çıkmayan Jobs, bu sebeple hastalığıyla ön plana çıkıyordu. Haziran ayı itibariyle firmanın başına geri dönen Jobs, Ağustos’ta CEO’luk görevini Tim Cook’a devretti.

O bugüne kadar neler yapmadı ki... 37

2011

Steve Jobs, kansere karşı verdiği mücadeleyi 5 Ekim 2011 günü yitirdi ve 56 yaşlarında hayata gözlerini yumdu

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir