Ana Sayfa / Spor / Sporcu Nasıl Motive Edilir?

Sporcu Nasıl Motive Edilir?

Sporcu Nasıl Motive Edilir?

Sporcu Nasıl Motive Edilir?

Bireysel ve ekip sporlarında başarıyı getiren en mühim faktörlerden biri başarıya motive olmaktır. Motive olan bireysel yada ekip sporcuları ekip ruhunu ortaya çıkarır. Sporda motive olmak kolay değildir. Bu iç ve dış etkenlere bağlıdır. Peki sporcu iyi mi motive edilir, başarıya motive olmakta kimlerin rölü vardır? İşte cevapları.

Sporcuların motive olması, başarıyı getiren faktörlerin en başındadır. Motive olmak bir amaç için ekip ruhu ile hareket ederek başarıya odaklanmaktır. Sporda bu başarı çeşitli hedefler ve şampiyonluklar olabilir. Bunun için spor kulüpleri, sporcuları motive etme mevzusuna büyük bir ehemmiyet vermektedir. Bunun için finansal destek, alıştırmacı ve oyuncu seçimi, yandaş desteği gereklidir.

Finansal Destek

Spor kulüpleri başarıyı getiren faktörleri arttırmak için yönetim kurulları tarafınca prim desteği vermektedir. Bu derbi maçlar, lig yükselme-lig düşe maçları, finaller ve kupa maçları öncesinde verilir. Sporcular açısından mühim olan prim, galibiyeti teşvik eder. Spor takımları yarışma kazanmaları yada beraberlik halinde bağlı bulunmuş olduğu federasyonlardan belli bir ücret ödenir. Sporcu maaşları ise aylık belli bir miktar olarak ödenir. Prim ise sporcuların o ay aldıkları ücretlerden daha yüksek olarak belirlenir. Primler daima oyuncuları motive eden bir faktördür. Bunun için sporcu motivesinde prim mühim bir faktördür.

Alıştırmacı ve Oyuncular

Bir ekibi başarıya götürmüş olan en mühim unsur antrenörün sağlamış olduğu başarı devamlılığıdır. Alıştırmacı ekibi bir arada tutarak başarıya olan motivesini arttırmak ile göreve getirilmiştir. Antrenörün seçimleri ve oyunculara verdiği destek motive açısından önemlidir. Antrenörün yanında motive olması ihtiyaç duyulan kişiler oyun içinde görevli olan oyunculardır. Ekip içinde oluşan ekip ruhu oyuncuları motive eder. Oyuncular, ekibi, kulübünü ve taraftarlarları adına kendini görevli hissetmeli ve motive olmalıdır.

Yandaş desteği

Yandaş oyuncuların motive olması için en mühim araçtır. Yandaş olmaz ise motive olma havası yaşanamaz. Bu da başarının anlamını azaltır. Bunun için sporcular her daim arkalarında yandaş desteğini sezmek istemektedir. Yandaş olarak meydana gelen etkinlikler, destek sunar oyunculara pozitif yönde yönde yansıtılmalıdır. Taraftarlar sporcuların tezahürat, alkış, antrenman ziyaretleri, imza günleri ve maç destekleri ile motive olmasını sağlarlar. Bu motive başarıya giden yolda sporculara destek verir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir