Ana Sayfa / Spor / Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Sıhhatli bir yaşam için spor yapmak oldukca önemlidir.

Sporun içinde birçok alternatif ve yöntem de bulunur.

Çeşitli egzersizler yardımıyla ekip sporlarına ve bireysel sporlara hazırlık yapılabilir.

Bunun yanında yalnız vücut geliştirme teknikleri de uygulanabilir ve vücuttaki kas oranı artırılabilir.

Sadece her durumda spor yapmanın belirli kuralları vardır.

Bilgili bir halde spor yapabilmek için uyulması ihtiyaç duyulan kurallar şunlardır:

  • Spora başlamadan 1,5 saat ilkin yiyecek yenmelidir. Bunun sebebi egzersiz esnasında midenin dolu olmasının sakatlanmalara sebep olabilmesidir. Eğer spora başlamadan oldukca kısa bir vakit ilkin açlık hissediliyorsa elma yada muz benzer biçimde meyveler tüketilebilir.
  • Spor yaparken doğru ekipmanları kullanmak oldukca önemlidir. Ayak tabanına uygun spor ayakkabısı ve rahat edilebilecek spor giysileri tercih edilmelidir. Yünlü ve pamuklı giysiler giyilmelidir.
  • Isınmak, spor yaparken sakatlanmamak adına oldukca önemlidir. Esneme, germe, hafifçe tempolu koşu benzer biçimde hareketlerin on dakika süresince yapılması sakatlanmaları engellemiş olan en mühim unsurdur.
  • Egzersizlere başlamanın peşinden ilk yirmi dakika içinde karbonhidrat yada glikojen desteği alınabilir. Yulaf içeren ekmek, meyve yada ufak şekerlemeler spor anında enerji açığını kapatır.
  • Kasların dinlenmesi, spor meydana getirecek kişilerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan durumdur. Bundan dolayı haftanın 7 günü de spor yapılmamalıdır. Üç yada dört günlük bir antrenman programı kasların tekrardan dinlenmesini sağlamak için kafi bir süredir. Kaslara oldukca yüklenmek tendon kopmalarına varan ağır sakatlıklara niçin olabilir.
  • Sporun yapıldığı saat farklılık izah edebilir sadece en uygun saatlerin 18.00-20.00 olduğu kabul edilir. Gün içinde kasların dinlenmesi ve kan dolaşımının daha süratli olması sebebiyle bu saatler içinde spor yapmak daha verimlidir.
  • Daha ilkin kol yada bacak kaslarında problem yaşayan kişilerin ağırlık antremanlarını yaparken dikkatli olması gerekir. Bu kişilerin daha oldukca koşu programlarında emek vermesi ve kafi ağırlıkların dışına çıkmaması önemlidir.
  • Her spor alanında değişik tip antrenmanlar uygulanır. Mesela; futbol alanında emek harcama icra eden kişilerin koşu temposunu yükseltici, bacak kaslarına ağırlık veren antrenmanlar yapması gerekir. Voleybol ve basketbol ile ilgilenen kişilerin ise zıplama ve koordinasyon antrenmanlarına ağırlık vermesi daha doğrudur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir