Ana Sayfa / Kitaplar / SON ÜTOPYA: TARİHTE İNSAN HAKLARI

SON ÜTOPYA: TARİHTE İNSAN HAKLARI

 

 

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) Tarih, Politika kategorisinde Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları adlı kitabı yayımladı. Harvard Üniversitesi’nde tarih profesörü ve Humanity dergisi gösterim kurulu üyesi Samuel Moyn tarafınca derlenen kitap, Firdevs Ev tarafınca Türkçeye kazandırıldı.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafınca piyasaya sürülen ve Harvard Üniversitesi’nde tarih profesörü ve Humanity dergisi gösterim kurulu üyesi Samuel Moyn tarafınca derlenen, Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları kitabı raflardaki yerini aldı. Politika kategorisinde piyasaya sürülen kitap Firdevs Ev tarafınca çevrildi.

“İnsan hakları” dendiğinde her insanın aklına en üstün terbiye ilkeleri ve siyasal idealler gelir. Dahası bu yüceliğin insanlık zamanı kadar eski olduğu düşünülür. Fakat bu programın ne kadar kısa sürede tedavüle girip yaygınlaştığının farkına varmak insanda çarpıcı bir tesir bırakır. Bu siyasal idealin kendine bir alan açabilmesi için yalnız ütopyaların değil, genel olarak siyasal projelerin ıskartaya çıkmış olduğu bir döneme, 20. yüzyılın son çeyreğine gelinmesi gerekiyordu. İnsan haklarının alamet-i farikası, 1970’lerde aniden nereden geldiği anlaşılmadan sahneye çıkmış olmasıdır.

Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları adlı kitap; “İnsan hakları saf hümanist bir hareket midir? Devletlerin ya da hükümetlerin, bilhassa de Soğuk Harp döneminde, ihtilaf halinde oldukları öteki devletleri sıkıştırmak için başvurduğu bir koz olarak mı kıymet kazanmıştır, yoksa kerameti kendinden menkul bir taban hareketi midir? Başka bir dünyanın mümkün olduğu düşüncesinin yeni biçimi, bir ‘son ütopya’ mıdır, yoksa başkası olmayan bir dünyanın daha iyi ve ahlaklı hale getirilmesi çabası mıdır?” sorularına cevap arıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir