Ana Sayfa / Galeri / Sokağın Gizli Sanatçısı: Banksy

Sokağın Gizli Sanatçısı: Banksy

”Üniversiteye gitmeniz, bir portföyün çevresine sürüklenmeniz yada kuvvetli biriyle yatmanız gerekmiyor, tek ihtiyacınız olan şey birkaç düşünce ve geniş bant bağlantısı.”

Kamuya açık bir alanda duvar ya da bir yüzeye çizilmiş yazı ve çizimler graffiti olarak adlandırılır. Bu sokak sanatı bir kesim tarafınca Vandalizm (bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ilişkin bir mala, araca ya da ürüne zarar verme) olarak nitelendirilse de ortaya çıkan bazı eserlere baktığımızda bu sebeple icra edilmediğini anlıyoruz. Sanat kıymeti taşıyan bu eserlerin kim bilir dünya genelinde en oldukça bilinenleri Banksy‘nin elinden çıkanlar.

Banksy imzasını kullanan ve kimliğini gizleyen sanatçı, değişik ülkelerde yapmış olduğu duvar resimleriyle kısa sürede büyük beğeni topladı ve tam anlamıyla bir sanat alt kültürü geliştirdi. Banksy’nin daha oldukça politik içerikli olan sanatı bu sebepten evrensel bir kalite taşıyor ve bununla birlikte birçok münakaşaya sebep oluyor. Doğal ki Banksy’nin bu alanda örnek almış olduğu biri var. Fransız sanatçı Blek Le Rat‘ın eserleri Banksy için birer esin kaynağı oldu ve onun için şu şekilde söylemiş oldu: ”Ne vakit yeni bir şeyler denesem, onu 20 yıl ilkin Blek Le Rat’in yapmış bulunduğunu görüyorum.”

1974 senesinde Bristol’de doğan Banksy, aslına bakarsak çocukken kasap olmak için eğitim aldı. Fakat bayağı bir işte çalışıp ölmek istemediği için 14 yaşlarında sokak sanatçısı olmayı seçti.

Duvarlara hükmetmeye 1990’ların başlarında süregelen sanatçı, önceleri Bristol’daki bir graffiti ekibindeydi. Hemen sonra meşhur sokak sanatçısı olan Inkie ile ortaklık halletmeye başladı. 18 yaşına ulaştığında ise kamusal alanlara zarar verdiği sebebi öne sürülerek polis tarafınca azca daha yakalanıyordu. Bu maceradan sonrasında şablonlarla çalışmaya karar verdi. Stencil graffiti denen bu çalışmalarla Banksy’nin seçimi klasik grafiticilerden ayrılıyor. 2000’li yıllara ulaştığında ise aykırı sanatçı Londra’ya taşındı ve yavaş yavaş ünlenmeye, sergilerde çalışmaya başladı.

Banksy’nin sanat eserleri çoğu zaman hicivlidir. Karanlık mizahı grafiti ile birleştirir ve politik, cenk karşıtı, çevreci mesajlar ihtiva eder. Bu mesajlardan en oldukça ses getireni ise Banksy’nin, İsrail’in Filistin sınırına inşa etmiş olduğu ve hukuk dışı duyuru edilen güvenlik duvarına yapmış olduğu emekler oldu.

Banksy, onu vandal olarak görenlere rağmen kendisini ”sanat teröristi” olarak nitelendiriyor. Eğitimli vandal olarak anılmaktan da rahatsız olmuyor. Fakat yaptıklarını ve bu tavırlarını terörist fiil olarak görenler ve İngiliz Hükümeti, Banksy’nin kimliği ortaya çıkarsa bir suçlu benzer biçimde yargılanacağını öngörüyorlar.

Sokaklarda bombardıman halletmeye çalışan Banksy, meşhur olmak hakkında şu şekilde söylüyor: “Sanırım, önünüzde çirkin suratlarını göstermek için çok arzulayan yeterince kendini beğenmiş salak var. Gidip küçük küçüklere büyüdüklerinde ne olmak istediklerini problem, alacağınız cevap şudur: ‘Meşhur olmak isterim.’ Sorduğunuzda, sebebini ya bilmezler ya da önemsemezler. Ben yalnız iyi görünen resimler halletmeye çalışıyorum, kendim iyi görünmeye çalışmıyorum.”

  • Sanatçının emekleri için binlerce sterlin ödeyen birçok insan olmasına rağmen yaptıklarını vandalizm olarak gören kişiler de vardır.
  • Banksy, medyanın karşısına yüzünde bir kar maskesiyle çıkıyor.
  • Nike benzer biçimde birçok büyük firmanın beraber emek verme tekliflerini reddetti.
  • 2010 senesinde gösterilen meşhur çizgi dizi The Simpsons’ın açılış kısmı Banksy’nin eseridir. Banksy bu bölümde hayvan hakları ve çocuk işçi istismarı benzer biçimde mevzuları ağır eleştirilerle kara mizahı birleştirerek işledi.
  • ‘’Banksy London Tour’’ isminde bir Iphone uygulaması bulunmaktadır. 7.99 TL olan uygulama Londra’nın sokaklarında Banksy’nin eserlerini harita üstünde gösteriyor. Hangi eserin hangi sokakta, hangi duvarda bulunduğunu görerek bir müze geziyor hissine kapılabilirsiniz.
  • Banksy’nin en pahalı eseri Hizmetçi adlı graffitisinden oluşturulan şablondur. New York’ta bir Sotheby açık arttırmasında 1.870.000 dolara satılmıştır.
  • Banksy’nin en bilindik eseri Kırmızı Balonlu Kız’dır ve “Daima ümit vardır!” anlamını taşır. Madonna, Justin Bieber, Angelina Jolie benzer biçimde adların Banksy hayranı olduğu biliniyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir