Ana Sayfa / Akustik / Soğuk Savaş Dönemi Doğu Bloğundan 10 Rock Grubu

Soğuk Savaş Dönemi Doğu Bloğundan 10 Rock Grubu

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonrasında dünya iki güç odağı çevresinde şekillenecek yeni bir döneme girmişti. Batı bloğu ABD çevresinde paracı sistem üstüne şekillenirken, Doğu bloğu ülkeleri de SSCB önderliğinde toplumcu sistemle yönetilmeye başlamıştı.

Bu iki blok içinde uzun seneler devam eden soğuk harp bu ülkelerde gelişecek olan sanata da tesir etti. Batı bloğu devletlerinde daha özgür bir ortamda müziklerini meydana getiren gruplar dünya genelinde adlarını daha oldukca duyurabilmiş, Doğu bloğunda yer edinen müzisyenler ise kısıtlı imkanlarından dolayı geri planda kalmışlardı.

Bu yazıda Doğu bloğunda yer edinen rock gruplarına ve şarkılarına değineceğiz.

  • Gunesh Ensemble

 Gunesh Ensemble SSCB’ye bağlı Türkmenistan Sovyet Toplumcu Cumhuriyeti’nde kuruldu. Grubun temelleri davul üstadı Rishad Shafi tarafınca atıldı. Grup parçalarında Türkmen melodileriyle rock soundunu harmanlamasıyla ön plana çıkıyor.

  • M. Efekt ( Modry Efekt)

 Çekoslovakya’da 1968 senesinde kurulan M. Efekt efsaneleşmiş gitaristlerden Radim Haldik’in grubu. Grubun müziği Radim Haldik’in gitar riffleri üstüne kurulu, Haldik’in dokunuşları her saniyede hissedilebiliyor. Haldik’in gitar soloları ise dinleyici kendisinden geçiriyor.

  • Czesław Niemen

Niemen 1939 senesinde Polonya’da dünyaya geldi. Sonrasında Beyaz Rusya’da hayatına devam eden Niemen İkinci Dünya Savaşı’nın arkasından 1950’li yıllarda yeniden Polonya’ya döndü. Niemen sahneye ilk adımını ise 1960 senesinde attı. Rock ve soul soundlara yakın olan Niemen 2001 yılına kadar 19 albüme imzasını attı.

  • Indexi

 Indexi 1962 senesinde Yugoslavya’ya bağlı Saraybosna’da kurulmuş, devrin Psychedelic ruhunu yansıtan şarkılarıyla ön plana çıkıyor.

  • Buldožer

 Buldožer 1970’lerde Yugoslavya’da avantgarde-progressive denilebilecek ilk gruplardan biriydi. Bu özellikleriyle Yugoslavya’daki yeni dalganın öncüleri oldular. Çoğu zaman Sırpça ve Hırvatça sözler yazan grup, sözlerinde hicive bol miktarda yer veriyordu.

  • TIME

 Zagreb’te kurulan TIME Yugoslav rock müziğinin klasiklerinden kabul edilecek birçok şarkıya imza atmış efsanevi bir grup olarak listemizde yerini almakta. Şarkılarında değişik enstrümanlara bol miktarda yer vermeye çalışan TIME bilhassa piyano ve organ sololarını şarkılarında ön plana çıkartmakta.

  • Avtograf

1980’li yılların başlarında Moskova’da kurulan Avtograf John Lennon için seslendirdikleri Requiem şarkısıyla ön plana çıkıyor.

  • Sfinx

 Sfinx 1963 senesinde Bükreş’te kuruldu. 1966 senesinde isimsiz bir şarkıyla bir radyoda adlarını duyurmaya süregelen Sfinx, Romanya rock müziğinin en sağlam albümlerini yaparak adını tarihe kazıdı.

  • SBB

 Polonya kökenli SBB 1980 senesinde yayınladıkları Memento Banalnym Tryptykiem albümleriyle Doğu Avrupa’da devrin en iyileri içinde yer aldı.

  • FSB

 FSB 1975 senesinde Bulgaristan’da bir stüdyo projesi olarak kuruldu. 1980’ler büyük başarı yakalayan FSB Avrupa’da birçok ülkede performans sergiledi. Jose Feliciano ile yaptıkları düet ile de 1990’da Grammy ödülünün sahibi oldular.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir