Ana Sayfa / Spor / Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Snowboard Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Kış sporları içinde en fazlaca uzmanlık isteyen dallardan önde gelen snowboard, keyifli olmasıyla birlikte riskleri de yüksek tabiat sporlarındandır. Kontrollü kayma tekniklerinin olmasıyla birlikte kontrollü düşme tekniklerinin de bilinmesi ve bu mevzulara dikkat edilmesi sporu daha efektif ve daha güvenli kılacaktır.

Snowboard yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim husus dengedir. Hızı ve kontrolü sağlamak için bacaklardan, omuzlardan ve bilhassa karın bölgesinden güç alınmalıdır. Bu sebeple, kayaktan değişik olarak kıvrak bel hareketleri gerektirdiği için mümkün olduğunca rahat giysiler seçilmelidir.

Düşerken hissedilen korku paniğe sebep olarak kişinin kontrolü kaybetmesine yol açacağından, düşmenin de öğrenilmesini sağlamak için alıştırmalar yapılmalıdır. Kontrollü ve risksiz düşüşü sağlayabilmek için öne doğru düşmemeye dikkat edilmelidir. Yüzüstü düşmek, sırt üstü düşmekten daha tehlikeli ve yaralanmalara açıktır. Sırtüstü düşerken dirseklerin üstüne düşmek gereklidir. Yüzüstü düşme durumlarında ise kollar vücuda paralel olacak şekilde göğse doğru çekilmelidir. Dirseklikler, dizlikler, bileklikler, kask ve omurgayı darbelerden korumak için kullanılan sırt paketleri kesinlikle ekipmana eklenmelidir. Bu koruma ekipmanları süratli ve ters düşüş hallerinde önemlidir.

“Freeride”, “freestyle”, “cross” vb. stilleri, iyi mi kayıldığına ve ne tür arazide kayıldığına gore oluşturulmuş stillerdir ve snowboard tipi de bu stillere gore farklılık gösterir. Aktivite içinde olunan pist ve kar durumuna uygun stillerdeki snowboard çeşitleri seçilmelidir. Board alınırken yada kiralanırken kullanıcının boyuna gore değil, ağırlığına gore tercih yapılmalıdır.

Snowboard çeşidine ve stillerine gore değişen bot ve bağlamaların uygunluğuna dikkat edilmelidir. Hem kayarken dengeyi sağlama, hem de düşüş esnasında ayak bilekleri ve eklemlerine zarar vermemesi adına botların bağlamaları ne fazlaca sıkı ne de gevşek olmalıdır. Kayma stiline gore, en uygun bağlama tekniğinin ve en rahat botun seçilmesi daha güvenli olacaktır.

Yeni başlayanlar için daha ucuz board modelleri seçilebilir. Eğitim için harcanan ilk zamanlar genellike board üstünde durmayı öğrenmekle geçeceğinden model ve kalitesinin bir önemi olmayacaktır. Gerçek anlamda öğrenebilmek için sabırlı olmak, mantığını kavramaya çalışmak, düşmeye karşı vücudu alıştırmak ve bol miktarda ergonomik yapmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir