Ana Sayfa / Spor / Slalom Kayak Nasıl Yapılır?

Slalom Kayak Nasıl Yapılır?

Slalom Kayak Nasıl Yapılır?

Slalom Kayak Nasıl Yapılır?

Slalom kayak en ileri düzey kayak tekniklerinden biridir ve birçok ülkede yarışmalarda bu teknik kullanılır. Slalom kayak yapmayı öğrenmek oldukça zaman alabilir; öğrenebilmek için ilk olarak deneyimli ve dengeli bir kayakçı olmak gerekir.

İhtiyacınız Olan Şeyler

 • Bayraklarla işaretlenmiş bir kayak alanı
 • Kask
 • Slalom kayakları

Talimatlar

Slalom Kayak Yapmayı Öğrenin

 1. Uygun kayak ekibi satın almakla başlayın. Slalom kayakları, bilhassa slalom yarış kayakları, çoğu zaman daha kısa ve daha esnektir. Bu özellikleri ani dönüşler ve pürüzlü alanlarda hakimiyeti arttırır.
 2. Seçtiğiniz tepenin dikliğine dikkat edin. Tepe ne kadar dikse, o denli süratli ve iyi kayacaksınız. Doğru şekilde kaydığınızda, daha kısa sürede durabilir, daha çok denetim sahibi olmuş olursunuz ve dönüşleriniz kolaylaşır.
 3. Bayrak sıraları içinde kayın; bir çok kayak alanında ileri düzey kayakçılar ya da slalom kayakçıları için bayrak direkleri yardımıyla ayrılmış bir bölüm bulunur. Aksinin lüzumlu olduğu bir yarış durumu haricinde bayraklar çoğu zaman eşit aralıklarla yerleştirilmiştir.
 4. Zikzak hayata geçirmeye ( slalom ), dizleriniz birleşik ve bükülmüş pozisyonda başlayın.  Öne eğilmeli ve kayak sopalarınızı kollarınızın altında tutmalısınız.
 5. Kayaklarınız birbiriyle paralel konumdayken hafifçe sağa doğru eğilin. Kayaklarınızın sol kenarlarını havaya kaldırmaya çalışın. Bu hareket kayakların kara girmesini sağlar ve daha rahat, daha süratli bir dönüş sağlar.
 6. Bir bayrağı geçtikten sonrasında hafifçe öteki yöne eğilin. Bu sefer kayaklarınızın sağ kenarlarını havaya kaldırın, böylece sol kenarlar kara girecek ve öteki yöne dönüşünüzü kolaylaştıracaktır.
 7. Bayrakların sonuna ulaşana kadar bu eğilme ve slalom dönüşlerini tekrarlayın.

Tavsiye ve Ikazlar

 • Bu tip ileri düzey kayak tekniklerinde kayak kaskı kullanmanız gerekir.
 • Son zamanlarda bir çok kayak alanında evlatların ( 12 yaş ve altı ) kayak kaskı kullanımı kuralı vardır.
 • İleri düzey kayak yapmanız için sıhhatli bir kiloda olmanız gerekir.
 • Telesiyeje güvenli bir halde ulaşabilmeniz için kayak pisti başladığında yavaşlayın.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir