Ana Sayfa / Akustik / Skandallarıyla Ünlü Serge Gainsbourg

Skandallarıyla Ünlü Serge Gainsbourg

1928’de Paris’te Lucien Ginsburg olarak dünyaya geldi. Ailesi 1917 Devrimi’nden sonrasında Rusya’yı terk etmiş Rus Yahudileriydi. II. Dünya Savaşı sebebiyle zor bir çocukluk geçirdi. Gençliğinde ise fotoğraf yaparak ve barlarda piyano çalarak para kazanmıştır. Müziğinde Chopin, Baudelaire ve Verlaine tesirleri görülebilir.

Biten iki evliliğinin arkasından, halen evli olan Brigitte Bardot’ya aşık oldu. Birlikteleri süresince Bonnie and Clyde şeklinde mühim şarkılara imza attılar. Bardot tarafınca reddedildikten kısa süre sonrasında Çarpıcı söz filminin çekimlerinde Jane Birkin’le tanıştı. Birkin ile birlikteliğinden yetenekli oyuncu Charlotte Gainsbourg dünyaya geldi.

Jane Birkin ile ayrıldıktan sonrasında son partneri Bambou’dan kendi adını taşıyan Lucien adlı oğlu dünyaya geldi.

1991’de ölümünden sonrasında Fransız Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafınca “Çağımızın Baudelaire’i, çağımızın Apollinaire’i” olarak anılan sanatçı imza attığı tüm skandallara karşın günümüzde sanat içerikli kabiliyeti, müziği ve karizmasıyla hatırlanıyor.

Sanatçının anısına ölümünün 19. senesinde, Gainsbourg: A Heroic Life adlı bir film çekildi. Yönetmenliğini Joann Sfar‘ın üstlendiği filmimizde Gainsbourg, Eric Elmosnino tarafınca canlandırıldı.

France Gall için yazdığı skandal şarkı

Gainsbourg, Gall için birçok şarkı yazdı. Bunlardan biriyse 1965’te Fransa’ya Eurovision birinciliğini getiren Poupée de Cire, Poupée de Son’du. Bu birincilikten sonrasında Gainsbourg, Gall için Les Sucettes adlı bir şarkı daha yazdı. Şarkı oral sex göndermeleriyle doluydu fakat o dönemde hemen hemen 18 yaşlarında olan France Gall’ın bunu anlaması zaman aldı. Anladıktan sonraysa şarkıyı tekrar seslendirmedi ve Gainsbourg’la da iletişimini tamamen kesti.

Je t’aime… moi non plus

Stüdyodaki ses mühendisi, şarkı kaydedilirken kayıt kabininde Bardot ve Gainsbourg’un seviştiğini iddia etti. Bardot evli olduğu sebebi öne sürülerek şarkının yayınlanmasını istemediğini bildirdi. Gainsbourg da Jane Birkin’le tanıştıktan sonrasında bu şarkıyı bu kez de onunla kaydetti. Bu kere da şarkıdaki inleme sesleri için Gainsbourg ve Birkin’in yatak odalarına bir mikrofon yerleştirdikleri yönünde iddialar çıktı. Birkin bu iddiaları reddetti. Şarkı birçok ülkede oldukça müstehcen olduğu sebebi öne sürülerek yasaklandı.

Gainsbourg ilerleyen yıllarda başrolde Jane Birkin’in olduğu aynı isminde bir filmin yönetmenliğini de yapmış oldu.

Fransız ulusal marşının Reggae versiyonu

Jamaika gezisinde Reggae müzikten etkilenen Gainsbourg, 1979’da Aux Armes et Caetera isminde Reggae tesirinde bir albüm çıkardı. Albümde Fransız ulusal marşı La Marseillaise’in de Reggae versiyonu bulunuyordu. Gainsbourg bir süre süresince ölüm tehditleri aldı ve birçok protestoyla karşılaştı. Bu albüm, Gainsbourg’un en süratli satan albümlerindendir.

Ekranda 500 Frank yakmak

1984 senesinde katılmış olduğu bir tv programında, ağır vergileri eleştirmek için 500 Frank yaktı. İllegal olan bu davranışıyla birçok tepki topladı ve tepki olarak okulda kızı Charlotte’un ödevleri arkadaşları tarafınca yakıldı.

Kızı Charlotte’la Lemon Incest düeti

1984’te 12 yaşındaki kızıyla yapmış olduğu düet hem içinde ne olduğu hem de klibi sebebiyle birçok tepki topladı. Klibinde iç çamaşırı ve gömleğiyle görülen Charlotte, üstsüz babasıyla bir yatakta uzanıyor.

Ekranda Whitney Houston’a etmiş olduğu sözler

1986 senesinde bir tv programına beraber konuk olduğu Whitney Houston’a etmiş olduğu birçok iltifattan sonrasında onunla sevişmek istediğini söylemiş oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir