Ana Sayfa / Kitaplar / ‘SENİ CANLANDIRAN NEDİR HOCAM?’

‘SENİ CANLANDIRAN NEDİR HOCAM?’

 

Kodes’in başkarakteri Lazare Vilain, Fransız Rivierası’nın sağlam kavgacılarından, genelev fedailerinden, soyguncularından ve katillerinden, müptezellerinden ve müptelalarından oluşan ilk ve tek felsefe okulunu kurduğunu hayal eder. Onlarla her gün Kant’ı, Marx’ı, Sokrates’i, Sartre’ı, Schopenhauer’i, erdemi, cesareti, ölümü, aşkı tartışır. Onun için “yaşam tekrardan lezzetlenmiş, ciddiye alınmayacak bir oyun haline gelmiştir.” Sadece yanılır. Bu oyun yaşamını altüst etmeye adım atar ve önünü alamadığı bir karmaşanın içine sürüklenir; en kötüsü de karşı çıkmış olduğu şeyin kendisine dönüşecek olmasıdır.

 

Kodes Nîmes Hapishanesi’nde felsefe atölyeleri düzenlemesi için gelen teklifi derhal kabul eden bir felsefe hocasının, Lazare Vilain’in deri değişiklik yapma hikâyesidir. Felsefeyi kodese taşımak onun için felsefeyi anayurduna geri götürmektir. Orada felsefe yalnızca “kentli entelektüelleri” ilgilendiren bir uğraş olmaktan çıkacaktır. Peki, Lazare Vilain’i harekete geçiren nedir?

 

“Seni canlandıran nedir, hocam? Seni, Lazare Vilain’i hayatta tutan? Bizlere niçin bulaşıyorsun? Kimsin sen? Bunun bir eğlence bulunduğunu mu sanıyorsun? Yaşamın bir oyun bulunduğunu falan… Hayır, yaşam bir oyun değil… Bir harp, bir derslik savaşı ve benim kocam bu uğurda canını verdi (…) Sana bir şey söyleyeyim mi… Bir züppe benzer biçimde daldın bu işe; herhalde sefaletin en ön sıralarında oturmak tatlı geldi (…) Bir burjuvaya dönüşüyorsun, olan bu. Yasadışı bir burjuvasın, fakat neticede bir burjuvasın.”

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur harcı Tipi : 2. Hamur harcı

Sayfa Sayısı : 264

Boyut : 13,5 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1.Basım

ISBN: 9786055029777

 

Kaynak : http://www.idefix.com/Kitap/Kodes/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0001731594001

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir