Ana Sayfa / Galeri / Secession Akımı: Klimt ve Beethoven Frizi

Secession Akımı: Klimt ve Beethoven Frizi

Gustav Klimt 1902 senesinde Viyana’daki Secession Binası için 3 parçalı bir friz yapar. 24 metre uzunluğundaki bu friz Beethoven’ın 9. senfonisinden esinlenerek yapılır. Hatta Auguste Rodin’in bu duvar süslemesine fanatik olduğu ve sanatçı ile tanıştığı söylenir.

Peki nedir bu Secession? Bu friz niçin önemlidir?

Secession terimi 19. yüzyıl sonunda sanat akademileri geleneği ile Alman ve Avusturyalı sanatçılar tarafınca kullanılmış. Bu akımda bulunanlar çoğu zaman doğalcı ve izlenimci resimler yapmış. Sonrasında dışavurumculuğa karşı tepkiler gerçekleşmiş ve sanatçılar kendi sanat içerikli fikirlerini oluşturmuşlar.

Bu gruptaki ressamların yapıtlarının ayırt edici özelliği ise; rengin kuvvetli kullanımıyla iki boyutlu süslemeci üslubun birleşmesidir. Akım yalnız nesnelerin dış biçimlerini değil, yaşamın kendisini de belli bir düzenleme içinde, güzel duyu yanı ağır basan bir varlık olarak görür. 

Binanın alınlık kısmındaki; “Son zamanların sanatı yapılmalı, sanatın özgürlüğü olmalıdır.” sözü, Viyana’daki sanat içerikli devrimin parolası olmuştur.

Bina açılışını ve ilk sergisini 1898 senesinde yapmış. 1902 senesinde meşhur besteci Ludwig van Beethoven’a adanan 14. sergisi ile ünü zirve noktasına ulaşmış ve 84 yıl sonrasında 1986’da yeniden sanat severlerle buluşmuş.

Beethoven’ın, 9. senfonisinin son kısmı olan Schiller’in “Ode to Joy” -Neşeye Övgü- şiirinden esinlenerek ressam da bu eseri yaratmış. Senfoni üstüne Wagner’in yapmış olduğu yorum Klimt’in bu yapıta yaklaşımını belirlemiş benzer biçimde: “Bizimle dünyevi mutluluk arasına girmeye çalışan düşman güçlerin baskısına rağmen mutluluğa ulaşmaya çalışan ruhun savaşı…”

Bakalım bu friz de Gustav Klimt bizlere ne anlatmak istemiş.

Friz 3 bölümden oluşuyor: Mutluluğa hasret, Düşman güçler, Neşeye Övgü.

1.Bölüm: Mutluluğa Duyulan Hasret

Acı çeken insanlık: Solda kolları görünen duacılar, iyi silahlanmış kuvvetli üstünde, acı çeken zayıf insanlığın oluşturduğu dış baskıyı tanımlıyor. Tutku ve acıma ise iç baskıyı konu alıyor. Acı çeken insanoğlu, kurtarıcıları olarak gördükleri şövalyenin önünde diz çökmüş.

Şefkat ve tutku: Şövalye figürünün arkasında
iki hanım figürü görüyoruz. Bu bayanlar şefkat ve ihtirası sembolize ediyor. Şövalyenin mutluluk yolunda savaşması için motivasyon sağlıyorlar.

Yüzen periler: Figürler mekanın üst kısmına yerleştirilmiş ve alt bölümde derin bir boşluk var. Figür ve arka planı bir tek kontür çizgileriyle ayırt edebiliyoruz. Saçlarda altın yıldız ve dekoratif unsurlar kullanılmış. Bu periler mutluluğa karşı çekilen özlemi sembolize ediyor.

2.Bölüm: Düşman Güçler

Şövalyenin mutluluğa ulaşmak için savaşması ihtiyaç duyulan güçleri görüyoruz.

Typhoeus: Yunan mitolojisinde tanrıların bile savaşmaktan kaçtığı yüz kafalı, ağzından ateşler çıkan bir canavar. Ressam şeytanı bu canavarla simgeliyor.

Gorgonlar; Yunan mitolojisinde erkekleri bakışları ile taşa çeviren, yılan saçlı, çirkin dişi canavarlar olarak geçen Typhoeus’un üç kızını betimlenmiş.

Hastalık, delilik ve ölüm; zayıflıktan kemikleri çıkan hanım insanlığa musallat olan üç kötülüğü simgeliyor.

Aşırılık, kösnü ve ahlaksızlık; Aşırılık, mavi eteğiyle büyük göbekli bir hanımla simgelenmiş.Derhal arkasındaki iki hanım ise şehveti temsil etmektedir. Ezilme acısı; Typhoeus’un mavi kanatları altında zayıf, hastalıklı bir karı görüyoruz.

3.Bölüm: Neşeye Övgü

Lir Çalan Hanım’ın anlamı sanatçı için mutluluğa ulaşmak.

Sanatlar: buradaki beş hanım Melekler Korosu‘nu işaret ediyor bizlere. Bir yönlendirme benzer biçimde.

Melekler Korosu: Beethoven’in 9.senfonisinde yer edinen ve son bölümünü oluşturan Schiller’in ‘Ode to Joy’ şiirini cennetteki Melekler Korosu seslendirmektedir.

Tüm Dünyaya Öpücük: Çevresinde çiçekler, ay ve güneş bulunan sırtı bizlere dönük adam figürü, hanımı sıkıca kavramış ve öpmektedir.

Tek başına adam, Klimt’in yapıtlarının çoğunda görülmez; karşımıza çıkmış olduğu zamanlarda ise yalnızca kadının tesirini güçlendirmeye yarar.

Oldukca konuşulan, periyodu içinde erotik, pornografik ve acımasız olarak eleştirilen Beethoven Frizi 116 senedir bizimle ve hala hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

Kaynakça:

KLIMT/ Gilles Néret

Klimt/ Art Book

1, 2

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir