Ana Sayfa / Akustik / SAYGIYLA ANIYORUZ…

SAYGIYLA ANIYORUZ…

 ZEKİ MÜREN

6 Aralık 1931 – 24 Eylül 1996), Türk müzisyen, besteci, söz yazarı, oyuncu ve ozan.

“Sanat Güneşi” ve “Paşa” olarak anılan Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir. Sanata olankatkılarından dolayı 1991 senesinde “Devlet Sanatçısı” unvanıyla ödüllendirilmiş,

Türkiye’de  verilmeyebaşlanan Altın Plak Ödülü’nün de ilk sahibi olan sanatçı müzik yaşantısı süresince altı yüzü aşkın plak ve kaset doldurmuş üç yüzü aşkın şarkı bestelemiştir.

Akıllı Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı sebebiyle yaşamının bilhassa son 6 senesinde sahne hayatından ve medyadan uzaklaştı.

Bodrum’daki evinde inzivaya çekildi. Bu süreci “kendini dinlemek” olarak tanım eder.

24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen merasim esnasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Cenazesi büyük bir halk kalabalığının katılmış olduğu büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa’da Emirsultan Mezarlığı’ndadır.

Vasiyetinde tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfına bıraktı.

TEV ve Mehmetçik Vakfı, 2002 senesinde Bursa’da Akıllı Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi’ni yaptırdı.

TEV Bursa Şube Başkanı Mehmet Çalışkan 24 Eylül 2016 tarihinde yapmış olduğu bir açıklamada vakfın Akıllı Müren Burs Fonu’ndan 20 yılda 2.631 öğrencinin yararlandığını belirtti.

Ölümünün peşinden sanatçının Bodrum’da son yıllarını yaşamış olduğu evi Kültür Bakanlığı’yla meydana getirilen protokol ile Akıllı Müren Sanat Müzesi’ne dönüştürüldü ve 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açıldı.

ZEKİ MÜREN’İN SESLENDİRDİĞİ MUHTEŞEM ŞARKIYLA KENDİSİNİ BİR KEZ DAHA ANIYORUZ…

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKEZ OKUSUN HERKEZ IZLESIN. 

yorumlayın

  1. Mekanı cennet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir