Ana Sayfa / Kitaplar / Savaş Konulu 10 Etkileyici Roman

Savaş Konulu 10 Etkileyici Roman

Savaşlar, yaşamın gerçeği olmasıyla birlikte yazınsal kısaca kurgusal dünyanın da birer gerçeği. İnsan yaşamını kökünden değiştirebilecek kadar büyük ve yıkıcı olan savaşlar, bugüne dek birçok kitabın mevzusu oldu ve oldukca sayıda okuyucuya ulaştı. Savaş temalı romanlar; o atmosferi görmeyen insanlara, savaşın korkulu tahribatını ve tesirini, ansiklopedik bilgiler içeren kitaplardan daha iyi yansıtır. Bu yüzden okumanızı şiddetle önerdiğimiz cenk temalı 10 kitabı sizler için derledik.

1) Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok – Erich Maria Remarque

batı yakasında yeni bir şey yok ile ilgili görsel sonucu

19 yaşlarında bir gencin bakış açısından I. Dünya Savaşı’nda, Almanya-Fransa cephesindeki askerlerin içler acısı durumunun anlatıldığı “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”, okuduktan sonrasında muharebeye ve askerliğe olan bakış açınızı inanılmaz seviyede değiştirebilecek oldukça etkili bir roman.

2) Tutsak Şehrin İnsanları – Kemal Tahir

esir şehrin insanları ile ilgili görsel sonucu

Ulusal Savaşım ve daha sonraki zamanlarda yaşanmış olan vakaları ele alan kitap, Kamil Bey ekseninde Osmanlı’nın seçkin kesiminin yaşamış olduğu buhranları anlatır. Ek olarak Kemal Tahir’in cenk temalı bir öteki oldukça başarıya ulaşmış eseri“Bitkin Savaşçı” da bu tarzda okunmaya kıymet kitaplardan.

3) Çanlar Kimin İçin Çalıyor – Ernest Hemingway

çanlar kimin için çalıyor ile ilgili görsel sonucu

İspanya İç Savaşı ile ilgili en güzel eserlerden kabul edilen (George Orwell’ın daha oldukca biyografik özellikler taşıyan “Katalonya’ya Merhaba” kitabı da bu tarzda önerebileceğimiz iyi kitaplar arasındadır.) “Çanlar Kimin İçin Çalıyor”, cumhuriyetçilerin yanında savaşmak için tüm işini bırakan bir üniversite gencinin yaşadıklarını konu alıyor.

4) İncir Kuşları – Sinan Akyüz

1990’lı yılların başlangıcında Boşnaklar’ın Sırplar’dan çektikleri zulümleri gerçek bir hikayeye dayanarak özetleyen romanı okurken Bosna’da yaşanmış olan savaşın yalnızca bir savaştan daha fazlası bulunduğunu görecek ve göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

5) Tanrı’ın Süngüleri: Reis Paşa – Atilla İlhan

Atilla İlhan’ın görkemli anlatımı ile yarı kurgusal olarak ilerleyen, Kurtuluş Savaşı periyodunun en zor safhalarını özetleyen kitabı okumanızı şiddetle öneriyoruz.

6) Ormanda Unutulan Askerler – John Keats

ORMANDA UNUTULAN ASKERLER ile ilgili görsel sonucu

Askeri tarih alanında başarıya ulaşmış bir kitap olan “Ormanda Unutulan Askerler”, II. Dünya Savaşı esnasında Filipinler’deki Amerikan kuvvetlerinin teslim oluşunu kabullenmeyip mücadeleye girişen asker Wendell Fertig’in gerçeğe dayalı hikayesi anlatılıyor.

7) Cephe Arkadaşları – Sven Hassel

cephe arkadaşları-sc.hassel ile ilgili görsel sonucu

II. Dünya Savaşı esnasında savaşmış olan yazarın, harpte ölen arkadaşlarına verdiği sözü tutarak onların öyküsünü anlattığı “Cephe Arkadaşları”, savaşı yaşayan birinden okuyabileceğiniz en güzel ve çarpıcı kitaplardan biri.

8) Mukaddes İsyan – Hasan İzzettin Dinamo

kutsal isyan ile ilgili görsel sonucu

Kurtuluş Savaşı ve Ulusal Savaşım hakkında yazılmış en detaylı ve gerçekçi romanlardan kabul edilen Mukaddes İsyan, görece azca malum kitaplardan biri. Sadece her insanın okuması ihtiyaç duyulan, mücadelemiz hakkında yazılmış en iyi kaynak olan bu 8 ciltlik kitabı şiddetle öneriyoruz.

9) Diriliş – Turgut Özakman

dirilis ertugrul

Turgut Özakman, tarihimiz hakkında en yetkin kitapları veren yazarlarımızdan biri. “Şu Deli Türkler” isminde baş yapıtı haricinde Çanakkale Savaşını da anlattığı “Diriliş” romanı gene okunması ihtiyaç duyulan mühim eserler içinde.

10) Boyalı Kuş – Jerzy Kosinski

İlgili resim

II. Dünya Savaşı hakkında okuyabileceğiniz en çarpıcı kitaplardan kabul edilen “Anne Frank’in Öyküsü” haricinde “Boyalı Kuş” da sizi oldukça duygulandıracak muhteşem bir roman. Kitapta, cenk esnasında ailesi tarafınca güvenliğinin sağlanması için uzak bir köye gönderilen ufak bir çocuğun, ailesinden uzakta tek başına savruluşunun acıklı hikayesi anlatılıyor.

BONUS:

Güneş İmparatorluğu – J. G. Ballard

Çocukluğunda bizzat deneyimlediği II. Dünya Savaşı’nı ve o devrin Şanghay’ını özetleyen Ballard, savaşın ve ölümün vahşetini bir çocuğun penceresinden okuyucuya aktarıyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir